Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Doğu Akdeniz’de Yerel Biyoçeşitlilik Çöküşü

Deniz Koruma Alanı ve Biyoçeşitlilik | WWF

İsrail kıyı şeridi, Akdeniz’in en sıcak bölgelerinden biridir. Burada, çoğu deniz türü uzun zamandır yüksek sıcaklıklara toleranslarının sınırlarındaydı ve şimdi zaten bu sınırların ötesinde. Küresel ısınma, deniz sıcaklıklarında Akdeniz türlerinin sürdürebileceği sıcaklıkların ötesinde bir artışa neden oldu. Sonuç olarak, birçoğu yerel olarak tükeniyor.

Paolo Albano’nun ekibi, salyangoz, istiridye ve midyeleri kapsayan omurgasız bir grup olan deniz yumuşakçalarının bu yerel neslinin tükenmesini ölçtü. İsrail kıyı şeridini kapsamlı bir şekilde araştırdılar ve deniz dibindeki boş kabuk birikintilerini kullanarak tarihi tür çeşitliliğini yeniden inşa ettiler.

Son Birkaç On Yılda Biyolojik Çeşitlilik Kaybı

En çok tüplü dalış derinliklerindeki sığ habitatlar etkilenir. Burada araştırmacılar, tortularda kabukları bulunan türlerin yüzde 95’ine kadar yaşayan bireyler bulamadılar. Çalışma, bu kaybın çoğunun son zamanlarda, muhtemelen sadece son birkaç on yılda gerçekleştiğini gösteriyor.

Ek olarak, hala canlı bulunan türlerin çoğu üreyecek kadar büyüyemiyor,”biyoçeşitlilik çöküşünün daha da devam edeceğinin açık bir işareti” diyor Albano. Buna karşılık, Süveyş Kanalı’ndan giren tropikal türler gelişir. Doğu Akdeniz’deki ılık sular onlar için çok uygun habitatlardır. Aslında büyük popülasyonlarda görülürler ve bireyleri üremeye tamamen uygundur.

Araştırmacılar “Akdeniz’de şnorkelle yüzmeye veya dalmaya alışkın olan herkes için” diye açıklıyor, “İsrail’deki sualtı senaryosu tanınmıyor: En yaygın türler eksikken tropikal türler her yerde.”

Akdeniz için gelecek perspektifleri iyi değil. Bugün karbondioksit emisyonlarını durdursak bile deniz ısınmaya devam edecek. Bu, sistemin ataletinden, tabiri caizse uzun fren mesafesinden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle biyoçeşitlilik çöküşünün yayılmaya devam etmesi muhtemeldir. Henüz araştırılmamış diğer Doğu Akdeniz bölgelerinde halihazırda meydana geliyor olabilir ve Batı’ya doğru genişleyip şiddetlenecektir. Yalnızca bir dereceye kadar aşırı sıcaklıklara önceden adapte olmuş gelgit arası organizmalar ve sıcaklığın belirgin şekilde düşük olduğu daha derin sudaki habitatlar, en azından bir süre daha var olmaya devam edecek.

Paolo Albano “Ancak karbon emisyonlarımızı azaltmak ve deniz yaşam alanlarını biyolojik çeşitlilik kaybına katkıda bulunan diğer baskılardan korumak için derhal harekete geçmezsek, gelecek belirsiz,” diyor Paolo Albano “Akdeniz’in en sıcak bölgelerinde zaten meydana gelen değişiklikler olmayabilir tersine çevrilebilir, ancak havzanın geri kalanının büyük bir bölümünü kurtarabilirdik. “

Metodolojik olarak, çalışma disiplinler arası karakteri nedeniyle de ilginçti: “Bu sonuçlar, çok farklı geçmişlere sahip bilim adamlarının işbirliğinden geldi” dedi Paleontoloji Bölümü Başkanı ve çalışmanın ortak yazarı Martin Zuschin “Özellikle ekolojistler ve paleontologlar arasındaki işbirliği, insanlığın biyoçeşitliliği nasıl etkilediğine dair benzersiz yeni görüşler sağlıyor ” dedi.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.