Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Bilim Adamları Petrol Sızıntısı Temizlemelerini Yeniden Düşünüyor

Mauritius’ta gemi karaya oturması gibi olaylar, hızlı ve etkili çözümlere ihtiyaç duyuyor

Mauritius'un güneydoğu kıyılarında petrol yıkamasını önlemek için topluluk yapımı yüzer saman ve kumaş bariyerleri.

Özel süngerler, manyetik sabun ve otonom robotlar, petrol sızıntılarıyla mücadeleye yönelik son buluş dalgaları arasındadır.

Gibi olaylar Ağustos ayında Mauritius OG Wakashio karaya çevreyi harap ve geçimleri için deniz veya turizm itimat toplulukları tehdit edebilir. Temizlenmesi genellikle aylar veya yıllar alır.

Prof.Dr.Vinayak Dravid ve doktora öğrencisi Vikas Nandwana, mütevazı süngerin okyanuslardaki petrol sızıntılarıyla mücadelenin anahtarı olabileceğine inanıyor.

Dravid, “Fosil yakıtlar hala dolaşımda olduğu sürece, her zaman petrol sızıntıları olacaktır” dedi. “Yağ dökülmelerini çok daha kolay ve daha da önemlisi çevre için çok daha temiz ve daha güvenli hale getirebilecek bir teknoloji yaratmak istedik.”

Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nden Dravid ve Nandwana, okyanus suyunda bulunan petrol sızıntılarını seçici olarak emebilen bir sünger geliştirdiler .

Sünger, manyetik nano yapılardan oluşan bir kaplamaya ve yağı çeken ve suya direnç gösteren karbon bazlı bir yüzeye sahiptir. Yağ moleküllerine bağlanarak yağı sıkıştırarak dışarı atana kadar depolar ve ağırlığının 30 katından fazlasını yağda emebilir.

Ekip, doğal dalgaları taklit etmek için süngeri suya batırılmış bir çalkalayıcıya koydu. Şiddetli çalkalamadan sonra bile, sünger emdiği yağın% 1’inden daha azını tekrar suya bıraktı.

Laboratuvar gösterisinde, yağ (kırmızı) suya yayılır, sünger onu emer ve sonra çıkarılabilir.

Dravid, “Bu süngerin Mauritius kıyılarındaki fauna ve florayı kurtarmaya yardımcı olabileceğinden eminiz” dedi. “En büyük avantajı, süngerin yağ yüklü kum veya toprak çukurunda bırakılacak toplara nasıl dönüştürülebileceğidir. Yağ günler içinde emilecek ve sünger tekrar kullanılabilecek. “

Geçen ay Mauritius petrol sızıntısını temizlerken römorkörleri alabora olduktan sonra üç denizci öldü ve biri kayboldu .

Haziran ayında Rusya , Norilsk’teki bir elektrik santralinden Arktik Okyanusu’nun ana bağlantı noktası olan Ambarnaya Nehri’ne 20.000 ton dizel yakıtın dökülmesinin ardından olağanüstü hal ilan etti .

ABD’deki felaket niteliğindeki Deepwater Horizon sızıntısından on yıl sonra , petrol üretimi artık kaza öncesi seviyeleri geride bırakarak Trump yönetiminde güvenlik endişelerini artırdı.

Nandwana, süngeri geleceğin İsviçre çakısına benzetti. “Bu, bir gigaton problemine nano ölçekli bir çözüm,” dedi. “Süngerlerimizden elde edilen petrol, dökülmeden sorumlu olan kişiye geri satılabilir. Yağ geri kazanımından sonra süngerin lityum iyon piller için bir elektrot olarak kullanılmak üzere geri dönüştürülerek kurum haline getirilebileceğini umuyoruz. “

Manyetik sabun , dökülen yağları temizlemek için başka bir sıra dışı seçenektir. Bristol Üniversitesi’nden bilim adamları, çözelti içine yerleştirildiğinde manyetik alanlara tepki veren, çözünebilir demir açısından zengin tuzlardan oluşan bir sabun yarattı. Sabunun bir gün endüstriyel temizlik işlemlerinde ve çevresel temizlik prosedürlerinde devrim yaratacağı umuluyor.

Manyetik sabunu geliştiren ekibin bir parçası olan Prof Julian Eastoe, sabunun bir gün ticari kullanıma geçmesini umuyor. “Manyetik yüzey aktif cisimlerinin potansiyel uygulamaları çok büyük” dedi. “Dış uyaranlara tepkileri, elektrik iletkenlikleri, erime noktaları, boyutları ve şekilleri ve suda ne kadar kolay çözündüğü gibi bir dizi özelliğin basit bir manyetik açma ve kapama anahtarı ile değiştirilmesine olanak tanıyor.”

Kendi kendine giden navigasyon robotları başka bir çözüm olabilir. MIT Senseable Şehir Laboratuvarı’nın yöneticisi Carlo Ratti, Deepwater Horizon petrol sızıntısına yanıt olarak Sea Swarm robotuna öncülük etti .

“Bu teknoloji, ihtiyaç duyulan her yerde – okyanuslarda, nehirlerde veya denizlerde – kullanılmak üzere tasarlandı. Diğer teknolojilerin çoğunun başarısız olduğu deltalar ve zikzak kıyı şeridinde çoğunlukla kullanışlıdır, “dedi Ratti. “Hepimizin çevre konusunda sorumlu olması gerekiyor. Yine de bazı kazalar meydana gelebilir, bu yüzden yine de hafifletme veya temizleme stratejileri geliştirmemiz gerekiyor. “

Sea Swarm, kendini ilerletmek ve petrol toplamak için ince bir nanotel ağdan yapılmış fotovoltaik güçle çalışan bir konveyör bandı kullanıyor.

Robot, ağırlığının 20 katına kadar yağ tutabilir. GPS aracılığıyla konumlarını bildiren bir araç filosu veya “sürüsü” olarak çalışır. Her robot, bir fotovoltaik hücre katmanıyla kaplı bir kafadan ve minik tellerle kaplı bir taşıma bandından oluşur. Hücreler, araçları bir seferde birkaç hafta ileri itmeye yetecek kadar elektrik üretir.

Ratti, “Kafa suda hareket ederken, konveyör bandı sürekli dönüyor ve kirliliği emiyor” dedi. Nanotel kaplı kayış daha sonra yağı çıkarmak için sıkıştırılır. Kayışın temiz kısmı kafadan çıktıkça hemen yağı emmeye başlar ve toplama işlemini sorunsuz hale getirir.

Her kullanımdan sonra, yağı çıkarmak için kumaş ısıtılabilir. Yağ çıkarıldıktan sonra, nanotel ağı tekrar tekrar geri dönüştürülebilir. Kullanım ömrü açısından izlenebilirler, böylece toplanıp atılabilirler. “

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.