Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Bilim Adamları Mercan Resiflerini Sağlıklı Tutmaya Yardımcı Olabilecek Sümüksü Mikroplar Keşfetti


Mercanlar için 'tüp bebek' umudu - Avrupa Haberleri


Mercanlar, çok az besin içeren sularda yaşamak ve hatta gelişmek için bin yıldan fazla bir süredir evrim geçirmiştir. Sağlıklı resiflerde su genellikle olağanüstü derecede berraktır, çünkü mercanlar çevrelerindeki az sayıdaki kaynağı en iyi şekilde kullanmanın yollarını bulmuşlardır. Bu koşullarda yapılacak herhangi bir değişiklik, bir mercanın sağlığının dengesini bozabilir.


Şimdi MIT ve Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’ndeki (WHOI) araştırmacılar, Küba’daki oşinograflar ve deniz biyologları ile işbirliği yaparak, bazı mercan türlerinin sümüksü biyofilmlerinde yaşayan ve mercanı belirli besin dengesizliklerine karşı korumaya yardımcı olabilecek mikropları belirlediler.


Ekip, bu mikropların bir mercanın çevresindeki nitrojeni alıp “temizleyebileceğini” buldu. Düşük konsantrasyonlarda, nitrojen mercanlar için temel bir besin olabilir ve büyümeleri için enerji sağlar. Ancak, örneğin azot bakımından zengin gübrelerin okyanusa süzülmesinden kaynaklanan aşırı miktarda azot, yosun tabakalarının çiçek açmasını tetikleyebilir. Algler, kaynaklar için mercanları geride bırakarak resifleri stresli ve renginin ağartılmış halde bırakabilir.


Yeni tanımlanan mikroplar fazla nitrojeni alarak alg rekabetini önleyebilir ve böylece yaşadıkları mercanın küçük koruyucuları olarak işlev görebilir. Dünyanın dört bir yanındaki mercanlar, küresel ısınmadan yaygın bir stres ve ağarma yaşarken, bazı türlerin kendilerini diğer nitrojenle ilgili stres kaynaklarından korumanın yollarını bulduğu görülüyor.


PROBİYOTİKLER-4: Bağırsak mikropları neye yarar?


Doherty’den Andrew Babbin “Bu organizmaları mercanlarla bağlantılı bulmanın yönlerinden biri, mercanların antropojenik etkiyle en azından nitrojen mevcudiyeti açısından savaşabilmesinin doğal bir yolu olması ve bu çok iyi bir şey” diyor. MIT’nin Dünya, Atmosfer ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nde Okyanus Kullanımında Yardımcı Doçent “Bu, resiflerin kendilerini en azından bir dereceye kadar koruyabilmelerinin çok doğal bir yolu olabilir.”

Ölü Bölge Analogları


Babbin’in grubu, okyanustaki deniz topluluklarının yaşam için kilit bir unsur olan nitrojeni nasıl dönüştürdüğünü araştırıyor. Okyanustaki azot, amonyak, nitrit ve nitrat gibi çeşitli şekillerde olabilir. Babbin, özellikle balıkların nadiren bulunduğu ve mikrobiyal yaşamın gelişebileceği “ölü bölgeler” olarak da bilinen okyanusun düşük oksijenli bölgeleri olan anoksik ortamlarda nitrojen döngüsünün nasıl yapıldığını veya ele alındığını incelemekle ilgilenmiştir.


Babbin “Balıklar için yeterli oksijenin olmadığı yerler, bakterilerin farklı şeyler yapmaya başladığı yerlerdir, bu da bizim için heyecan verici” diyor. Örneğin, nitratı tüketmeye başlayabilirler ve bu, suyun belirli bir bölümünün ne kadar verimli olabileceği üzerinde bir etkiye sahiptir. “


Okyanustaki bakterilerin nitrojen ziyafeti sergilediği tek anoksik bölge ölü bölgeler değildir. Düşük oksijenli ortamlar, gemi enkazından mercan resiflerine kadar deniz yüzeylerini kaplayan mikrop açısından zengin balçık olan biyofilmler gibi daha küçük ölçeklerde bulunabilir.


Babbin “İçimizde farklı anaerobik süreçlerin gerçekleşmesine izin veren biyofilmler var” diye belirtiyor. “Aynısı, oksijen için bu geciktirme bariyeri görevi gören bir ton mukus üretebilen mercanlar için de geçerlidir.”


Mercanların yüzeye yakın ve oksijene yakın olmasına rağmen, Babbin mercan balçıkının “anoksik cepleri” mi yoksa nitrat tüketen bakterilerin gelişebileceği düşük oksijen yoğun bölgelerini mi destekleyeceğini merak etti.


Fikri WHOI deniz mikrobiyoloğu Amy Apprill’e sundu ve 2017’de araştırmacılar, bir bilim ekibi ile birlikte Küba’ya doğru bir yolculuğa çıktılar; burada Apprill, korunan milli parkta, Jardines de la Reina’da veya Gardens’ta mercanlar üzerinde bir çalışma planladı.


Babbin “Bu korunan alan sağlıklı Karayip mercanları için son sığınaklardan biridir” diyor. “Umudumuz, mercanların kendileriyle ne tür nitrojen döngüsü dinamiklerinin ilişkilendirildiğine dair bir temel elde etmek için bu daha az etkilenen alanlardan birini incelemekti, bu da antropojenik bir tedirginliğin bu sisteme ne yapacağını anlamamıza izin verir.”

Yıkayıcılar İçin Çubukla Temizleme


Resifleri keşfederken, bilim adamları bölgede bol miktarda bulunan mercan türlerinden küçük örnekler aldı. Gemide, her mercan örneğini deniz suyunda doğal olarak bulunan moleküllerin biraz daha ağır bir versiyonu olan nitrojen izleyicisiyle birlikte kendi deniz suyunda kuluçkaya yatırdılar.


Örnekleri Cambridge’e geri getirdiler ve nitrojen molekülleri dengesinin zamanla nasıl değiştiğini ölçmek için bir kütle spektrometresiyle analiz ettiler. Numunede tüketilen veya üretilen molekül türüne bağlı olarak, araştırmacılar, nitrojenin azaltıldığı ve esasen nitrik hale geldiği veya diğer metabolik süreçlerle arttığı oranı tahmin edebilirler.


Hemen hemen her mercan örneğinde, denitrifikasyon oranlarının diğer işlemlerin çoğundan daha yüksek olduğunu gözlemlediler; mercanın üzerindeki bir şey muhtemelen molekülü alıyordu.


Araştırmacılar, her bir mercanın yüzeyini temizlediler ve nitrojeni metabolize ettiği bilinen belirli bakteriler için inceledikleri Petri kaplarında sümüksü örnekleri yetiştirdiler. Bu analiz, mercan örneklerinin çoğunda yaşayan çok sayıda nitrojen temizleyen bakteriyi ortaya çıkardı.


Babbin “Elde ettiğimiz sonuçlar, mercanlarla birlikte yaşayan bu organizmaların çok yerel çevreyi temizleyebilecekleri anlamına gelecektir” diyor. “Bu beyin mercanı Diploria gibi, son derece hızlı nitrojen döngüsü sergileyen ve antropojenik bir değişimle bile oldukça dayanıklı olan bazı mercan türleri var oysa Karayipler’de sert bir şekle sahip olan Acropora çok az nitrojen döngüsü sergiliyor. “


Azot temizleyen mikropların bir mercanın sağlığına doğrudan katkıda bulunup bulunmadığı hala belirsizdir. Ekibin sonuçları, böyle bir bağlantının ilk kanıtıdır. Babbin, diğer mercanlarda benzer mikropların var olup olmadığını ve bakterilerin konakçılarını korumaya ne ölçüde yardımcı olduğunu görmek için okyanusun tropikal Pasifik gibi diğer bölgelerini keşfetmeyi planlıyor. Tahminine göre, kendi sistemimizdeki mikroplara benzer rolleri var.


Babbin “İnsan mikrobiyomuna ne kadar çok bakarsak, bizimle birlikte yaşayan organizmaların sağlığımızı o kadar etkilediğini fark ederiz” diyor. “Aynı şey mercan resifleri için de geçerlidir. Mercan sisteminin sağlığını tanımlayan mercan mikrobiyomudur. Ve yapmaya çalıştığımız şey, mercan sistemindeki bu mikrobiyal ağın parçası olan metabolizmaları ortaya çıkarmak.”

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.