Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Basit Su Arıtma Cihazı Yapma

Basit Su Arıtma Cihazı Yapma

Basit su arıtma yapmadan önce su başlıca içeceğimiz olduğu için içme suyunun temiz olması sağlık açısından önemlidir. Bu nedenle evlerde çeşme sularını filtre eden arıtma sistemlerinin kullanıldığını görmüşsünüzdür. Evlerdeki su arıtma cihazlarında sıkça kullanılan aktif karbonun suyu kirletici etkenlerden nasıl ayırdığını önce anlamaya çalışalım.

İçme sularının mikroorganizma, katı parçacık ve zararlı kimyasal madde bulundurmaması gerekiyor. Suyun içindeki maddelerin bir kısmının ise belirli miktarda bulunmasına izin veriliyor. Ülkemizde içme sularının sahip olması gereken özellikler Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirleniyor. 

Suyun arıtılmasında farklı yöntemler kullanılıyor. Evlerde kullanılan su arıtma cihazlarında ise su çoğunlukla bir filtreden geçirilerek içinde bulunan yabancı maddelerden arındırılıyor. Aktif karbon bu amaçla yaygın olarak kullanılan maddelerden biri.

Aktif Karbon Neyden Üretiliyor?

Aktif karbon yüksek oranda karbon içeren maddelerden (örneğin kömür, ağaç) üretiliyor. Yapısı kurşun kalemlerde kullanılan grafite benzer ancak daha düzensiz bir yapıya sahiptir.

Aktif Karbon Nasıl Arıtma Yapıyor?

Aktif karbon, suyun içindeki yabancı maddeleri yüzeyinde tutarak sudan ayrılmalarını sağlıyor. Bu işlem için özellikle aktif karbonun tercih edilmesinin nedeni aktif karbonun yüzey alanının çok geniş olması. Öyle ki 1 gram aktif karbonun yüzey alanı 500-1500 metrekare arasında değişebilir. Yani 10 gram aktif karbonun -yaklaşık 5 çorba kaşığı- yüzey alanı bir futbol sahasının yüzeyini kaplayabilir. Yapısında bulunan çatlaklar ve boşluklar nedeniyle aktif karbonun yüzeyinde suyun içindeki yabancı maddelerin tutunabileceği çok yer vardır.

Suyun içindeki yabancı maddelerin aktif karbonun yüzeyinde tutunmasını sağlayan süreç adsorpsiyon olarak isimlendiriliyor. Bir madde fiziksel ya da kimyasal etkileşimler sonucu katı bir yüzey üzerine tutunabilir. 

Fiziksel adsorpsiyonda maddenin yüzeye tutunmasını sağlayan, moleküller arasındaki Van der Waals kuvvetleri olarak isimlendirilen ve kimyasal bağlar kadar güçlü olmayan etkileşimlerdir. Bu etkileşim moleküllerin birbirine yeterince yakın olması durumunda atomlar ya da atom grupları arasındaki elektriksel itme ve çekme kuvvetleri nedeniyle ortaya çıkar.

Aktif karbonun yüzeyindeki boşluklar farklı genişliklerde olabilir ve yapıları yerkabuğundaki çatlaklara benzetilebilir. Mikro gözenekler olarak isimlendirilen ve genişliği 2 nanometreden küçük olan boşluklara giren moleküller ile aktif karbonun yüzeyi arasındaki mesafe Van der Waals (Van der Waals kuvveti veya Van der Waals etkileşimi, fiziksel kimyada kovalent bağlar, hidrojen bağları ve iyonların birbiriyle, nötr moleküllerle veya elektrik yüklü moleküllerle elektrostatik etkileşimi hariç olmak üzere, moleküller arasındaki (veya aynı molekül parçalarının arasındaki) çekici veya itici güçlerin toplamıdır.) etkileşimlerinin ortaya çıkması için yeterlidir.

En Kolay Basit Su Arıtma Nasıl Yaparım?

En basit su arıtma yapmak için filtre satan mağazalardan veya internetten bir filtre siparişi verip kolay bir şekilde basit içme suyu arıtması yapabilirsiniz.

En Kolay ve en maliyetsiz yöntemi 1 adet tortu filtresi ve 1 adet karbon filtresi satın alarak işleme başlayabiliriz.

Örnek: Tortu Filtrasyonu İçin Sediment Tortu Filtresi
Örnek Karbon Filtrasyonu İçin GAC Granül Aktif Karbon Filtresi

2 Adet Boş filtre kabı temin edip 2 adette filtre alıp bu sistemi ister su saatinize takıp tüm evinize temiz su verirsiniz. İsterseniz de mutfak lavabosunun altına takabilir ve mutfak musluğunuzdaki suyu içilebilir hale getirebilirsiniz. Bu ürünleri nerden temin edebilirim diyenler için en kaliteli olan marka ve model linklerini ekliyorum, isteyen başka marka uygun fiyatlı temin edebilir. benim tavsiye ettiklerim sertifikalı ürünler olup dünya genelinde en büyük markaların filtreleri ve malzemeleridir.

Basit Arıtma Yapmak İçin Gerekli Malzemelerin Temini

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.