Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Avustralya Su Pazarı Yerli Halkı Dışlıyor

Araştırmacılar, Aborijin halkının tüm suların % 1’inden daha azına sahip olduğunu, bu da acil telafi gerektiren bir mülksüzleştirme biçimine sahip olduğunu söylüyor.

Darling Barka nehri, Şubat 2020'de yukarı havzadan bir su akışının gelmesinden sonra
Griffith Üniversitesi araştırmacıları, yerli kuruluşlar tarafından tutulan su miktarının düştüğünü söylüyor. 
Akıntıya karşı bir su akışının gelmesinden sonra Louth’daki Darling Barka nehri.

Murray-Darling Havzası’ndaki su haklarıyla ilgili önemli bir araştırmaya göre, Avustralya’daki tüm su ruhsatlarının % 1’inden azına sahip olan Aborijin halkı, acil telafi gerektiren bir ekonomik ve kültürel mülksüzleştirme biçimidir .

Griffith Üniversitesi’nden araştırmacılar, Aborijinlerin nüfusun yaklaşık % 10’unu oluşturduğu bir bölgede, havzanın Yeni Güney Galler kısmındaki Aborijin su haklarının mevcut tüm yüzey suyunun% 0,2’sini kapladığını buldu.

Araştırmacıların bölgedeki su haklarının “küçük bir parçası” olduğunu söylediği bu lisanslar, yine de Avustralya’daki Yerli kuruluşlar tarafından sahip olunan tüm bilinen su lisanslarının% 75’ini oluşturuyordu.

Avustralya Nehir Enstitüsü araştırmacısı Dr Lana Hartwig  “Endişe verici bir şekilde, Aborijin kuruluşlarının elinde tuttuğu su miktarının son 10 yılda % 17 azaldığını gördük” dedi.

MDB, 16 milyar doları aşan değeriyle dünyanın en büyük su pazarıdır. NSW bölümündeki Aborijin holdingleri bunun % 0,1’i veya 16,5 milyon ABD Doları değerinde.

Araştırmacılar, Aborjin su işletmelerinin de güvensiz olma eğiliminde olduğunu, yani her yıl tahsis garantisi verilmediğini söyledi.

Griffith Üniversitesi’nden Prof. Sue Jackson “Bu sonuçlar, Avustralya’nın su yönetişimi sisteminin adaletsiz ve adaletsiz olduğunu kesin olarak gösteriyor” dedi. “Yerli halkı suya erişimden ve su ekonomisine katılmaktan men etti.”

Avustralya’nın Aborijin ve Torres Strait Adalı nüfusunun yaklaşık % 15’i olan 40’tan fazla Aborjin ülkesi, Murray-Darling Havzasında yaşıyor. Kara üssünün% 1’inden azını yönetiyorlar.

Murray Lower Darling Rivers Yerli Milletleri (MLDRIN), havzanın güney kısmındaki 25 Birinci Millet konfederasyonudur.

MLDRIN yönetim kurulu başkanı Will Mooney “Burada önemli bir su adaleti sorunu var” dedi.

“Birleşmiş Milletler kendi ülkelerinde doğal olarak su hakkına sahiptir ancak kolonizasyonun, su tahsisinin gelişmesinin, su piyasasının ve toprak ile suyun ayrıştırılmasının bir sonucu olarak, ilk Milletleri su erişiminden daha fazla mahrum bırakmıştır.

“Su adaletini yürürlüğe koymak için gereken bütün bir reform paketi var ve bu, bir yetkinin verilmesinden daha fazlası.”

Mooney, hükümetlerin su sağlama yükümlülüğü olduğunu ve Aborijin kuruluşlarının “bu suyu kullanabilmek ve bundan yararlanabilmek için süregelen sorumlulukla” karşılaşmamasını sağladığını söyledi.

Araştırmacılar, Aborijin gruplarına su tahsis etme çabalarını eleştirdiler ve yerel unvanın ve revize edilen su mevzuatının “şimdiye kadar su kullanım haklarının yeniden dağıtılması için anlamlı bir yol sunmadığını, bunun yerine sadece istişare ve ‘kültürel değerlerin’ sembolik olarak korunmasını sağladığını”söyledi.

Hartwig ve Jackson “Avustralya hükümetlerinin 2004 yılında ulusal su politikası kapsamında Yerli su erişimini iyileştirmeyi taahhüt ettikleri göz önüne alındığında, Aborijin su varlıklarındaki en az % 17,2’lik düşüş ve devam eden savunmasızlığın kanıtı, acil politika telafisini garanti eden önemli bir bulgudur” dedi.

Suya erişim eksikliğinin “Aborijin halklarının sahip olduğu siyasi, kültürel ve sosyo-ekonomik hedefler” üzerinde büyük bir sınırlama olduğunu söylediler.

Gomeroi yerli unvan sahibi ve Murray-Darling Havzası Yetkilisi topluluk komitesi başkanı Phil Duncan, Aborijin halkına su tahsislerinin son on yılda nasıl % 17 azaldığına dair ciddi sorular olduğunu söyledi.

Duncan “Su tahsisine sahip olmak, kültürel yükümlülüklerimizi yerine getirmemizi, ilçemizin bakım ve onarımına dahil olmamızı sağlıyor” dedi.

“Bize ekonomik bir su tahsisi verilseydi, bunu mevcut iklimde Yerli gıda güvenliğine ve kırsal sektördeki ortaklıklara bakmak için kullanabilirdik, böylece Aborijin toprak sahipleri belirli yerli gıda ürünlerini yetiştirmeye veya ekime, organize etmeye bakabilirler ve mücadele eden bu kırsal topluluklar için istihdam yaratmak. “

Duncan, bazı toplulukların “çöküşün eşiğinde” olduğunu söyledi.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.