Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Aşırı Kuraklık Çeken İnsan Sayısı 2 Katına Çıkacak

Aşırı Kuraklık Çeken İnsan Sayısı 2 Katına Çıkacak

Michigan Eyalet Üniversitesi, iklim değişikliğinin önümüzdeki yıllarda su mevcudiyetini ve kuraklık şiddetini nasıl etkileyebileceğine dair dünya çapında ilk görüşü sunmak için küresel bir araştırma çabasına liderlik ediyor.

MSU Koleji’nde inşaat ve çevre mühendisliği doçenti Yadu Pokhrel’e göre, 21. yüzyılın sonlarına doğru, küresel kara alanı ve aşırı kuraklıklarla karşı karşıya kalan nüfus iki kattan fazla artabilir – 1976-2005 döneminde% 3’ten% 7 – % 8’e yükseldi. Mühendislik Bölümü’nden ve Nature Climate Change’de yayınlanan araştırmanın baş yazarı .

Pokhrel”Orta ila yüksek düzeyde küresel ısınma devam ederse ve su yönetimi mevcut durumunda sürdürülürse, giderek daha fazla insan aşırı kuraklıktan muzdarip olacak” dedi. “Su kıtlığının halihazırda bir sorun olduğu Güney Yarımküre bölgeleri orantısız bir şekilde etkilenecek. Su kıtlığındaki bu artışın gıda güvenliğini etkileyeceğini ve insan göçünü ve çatışmayı tırmandıracağını tahmin ediyoruz.”

MSU doktora sonrası araştırmacısı Farshid Felfelani ve Avrupa, Çin ve Japonya’dan 20’den fazla katkıda bulunan yazarın da dahil olduğu araştırma ekibi, dünyanın üçte ikisinde doğal arazi suyu depolamasında, yine iklim değişikliğinin neden olduğu büyük bir azalma öngörüyor.

Teknik olarak karasal su depolaması veya TWS olarak bilinen kara suyu depolaması, kar ve buzda, nehirlerde, göllerde ve rezervuarlarda, sulak alanlarda, toprakta ve yeraltı sularında su birikmesidir – dünyanın su ve enerji kaynağının tüm kritik bileşenleri. TWS, hidrolojik döngüdeki su akışını modüle eder ve su mevcudiyetini ve kuraklığı belirler.

Pokhrel “Bulgularımız bir endişe kaynağıdır” dedi. “Bugüne kadar, iklim değişikliğinin kara suyu depolamasını küresel olarak nasıl etkileyeceğini incelememiş hiçbir çalışma. Çalışmamız, küresel ısınmanın ve sosyoekonomik değişikliklerin kara suyu depolamasını nasıl etkileyeceğine ve bunun kuraklıklar için küresel olarak ne anlama geleceğine ilişkin ilk, kapsamlı resmi sunuyor. “

kuraklık ile ilgili görsel sonucu

Felfelani, çalışmanın uluslararası ekibe önemli bir tahmin fırsatı verdiğini söyledi.

Felfelani “Süreç temelli hidrolojik modellemedeki son gelişmeler, geniş kapsamlı sosyoekonomik değişim senaryoları altında küresel iklim modellerinden gelecek projeksiyonlarla birleştirildiğinde, gelecekteki su mevcudiyeti ve kuraklıkların kapsamlı analizi için benzersiz bir temel sağladı,” dedi. “Sonuçlarımıza güvenimiz yüksek çünkü onlarca model kullanıyoruz ve onlar öngörülen değişiklikler üzerinde hemfikir.”

Araştırma, 125 yıla yayılan 27 küresel iklim-hidrolojik model simülasyonuna dayanıyor ve Sektörler Arası Etki Modeli Karşılaştırma Projesi adlı küresel bir modelleme projesi altında gerçekleştirildi. Pokhrel, projenin çalışan bir üyesidir.

Pokhrel, “Bulgularımız, küresel su kaynakları üzerindeki olumsuz etkilerden ve şu anda bildiğimiz artan kuraklıklardan kaçınmak için neden iklim değişikliğini hafifletmeye ihtiyacımız olduğunu vurguluyor” dedi. “Dünyadaki su kıtlığının potansiyel olarak yıkıcı sosyo-ekonomik sonuçlarından kaçınmak için gelişmiş su kaynakları yönetimi ve adaptasyonu taahhüt etmemiz gerekiyor.”

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.