Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Amerikyum

Amerikyum

Amerikyum

CAS ID#:  7440-35-9

Etkilenen Organ Sistemleri: Vücut Ağırlığı, Kanser, Endokrin (Bezler ve Hormonlar), Karaciğer (Karaciğer), Kas-İskelet (Kaslar ve İskelet), Böbrek (İdrar Sistemi veya Böbrekler), Solunum (Burundan Akciğerlere)

Kanser Sınıflandırması:   Lütfen  kanser ve kanser sınıflandırması ile ilgili sorularınız için NTP , IARC veya EPA ile iletişime geçin .

Kimyasal Sınıflandırma: Yok

Özet: Amerikyum insan yapımı bir radyoaktif kimyasaldır. Amerikyum’un doğal olarak oluşan veya kararlı izotopları yoktur. Amerikyumun iki önemli izotopu, amerikyum 241 ( 241 Am) (amerikyum iki kırk bir olarak okunur) ve 243 Am’dir. Her iki izotop da çevrede aynı kimyasal davranışa ve vücudunuz üzerinde aynı kimyasal etkilere sahiptir. 241 Americium iyonizasyon duman dedektörlerinde kullanılmaktadır. 243 Am için geniş bir ticari kullanım yoktur . Nükleer reaktörler, nükleer patlamaların veya plütonyum radyoaktif dönüşüm her ikisini de üretebilir 241 Am ve 243NS. Bu izotoplar, alfa radyasyonu yayarak ve diğer elementlerin radyonüklidlerine dönüşerek dönüşür. Bir radyoaktif malzemenin yarı ömrü, malzemenin yarısının radyasyonunu yayması için geçen süredir. 241 Am’ın yarı ömrü 432 yıl ve 243 Am’ın yarı ömrü 7.370 yıldır.

Öne Çıkanlar

Havada, suda, toprakta ve yiyeceklerde ve ayrıca duman dedektörlerinde çok düşük seviyelerde amerikyum oluşur. Radyoaktif amerikyuma maruz kalmak kanser riskinin artmasına neden olabilir. Amerikyum, Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından belirlenen 1.636 Ulusal Öncelik Listesi (NPL) bölgesinin en az 8’inde bulunmuştur.

Amerikyum nedir?

Amerikyum insan yapımı bir radyoaktif kimyasaldır. Amerikyum’un doğal olarak oluşan veya kararlı izotopları yoktur. Amerikyumun iki önemli izotopu, amerikyum 241 ( 241 Am) (amerikyum iki kırk bir olarak okunur) ve 243 Am’dir. Her iki izotop da çevrede aynı kimyasal davranışa ve vücudunuz üzerinde aynı kimyasal etkilere sahiptir.

241 Americium iyonizasyon duman dedektörlerinde kullanılmaktadır. 243 Am için geniş bir ticari kullanım yoktur .

Nükleer reaktörler, nükleer patlamaların veya plütonyum radyoaktif dönüşüm her ikisini de üretebilir 241 Am ve 243 Am. Bu izotoplar, alfa radyasyonu yayarak ve diğer elementlerin radyonüklidlerine dönüşerek dönüşür. Bir radyoaktif malzemenin yarı ömrü, malzemenin yarısının radyasyonunu yayması için geçen süredir. 241 Am’ın yarı ömrü 432 yıl ve 243 Am’ın yarı ömrü 7.370 yıldır.

Amerikyum çevreye sızdığında ne olur?

  • Havaya salınan Amerikyum (nükleer silah testlerinden) partiküllerle ilişkilendirilecek ve yağmur veya karda toprağa ve suya çökecektir. Havadaki küçük parçacıklar, salınma noktasından çok uzağa gidebilir.
  • Suya salınan Amerikyum, sudaki partiküllere veya dipteki tortuya yapışacaktır.
  • Amerikyum, toprak parçacıklarına güçlü bir şekilde yapışır ve zeminde çok uzağa gitmez.
  • Bitkiler topraktan az miktarda amerikyum alabilir.
  • Balıklar amerikyum alabilir, ancak etli dokuda çok az birikebilir. Kabuklu deniz ürünlerinde, amerikyum normalde yediğiniz kısımlara değil kabuğa bağlıdır.

Amerikyuma nasıl maruz kalabilirim?

  • Genel nüfus, havada, suda, toprakta ve yiyeceklerde çok az miktarda amerikyuma maruz kalabilir. Ayrıca duman dedektörlerinden çok düşük seviyelerde amerikyum radyasyonuna ve nükleer silah testlerinden kaynaklanan serpintilere maruz kalabilirler.
  • Nükleer silah çabalarından kaynaklanan transuranik atıkların veya nükleer enerji santrallerinden kullanılmış nükleer yakıtın depolandığı yerlerde çalışan insanlar, daha yüksek seviyelerde amerikyuma maruz kalabilirler.
  • Duman dedektörlerinde veya diğer cihazlarda amerikyum üreten veya kullanan kişiler daha yüksek radyasyon seviyelerine maruz kalabilir.

Amerikyum sağlığımı nasıl etkileyebilir?

Amerikyuma maruz kalmaktan kaynaklanan radyasyon, amerikyumdan kaynaklanan olumsuz sağlık etkilerinin başlıca nedenidir. Vücudunuzun içinde, americium uzun süre kaldığı kemiklerinizde yoğunlaşır. Amerikyum tarafından yayılan radyasyon, kemik hücrelerinin genetik materyalini değiştirebilir ve bu da kemik kanserlerinin oluşumuna neden olabilir. Düşük dozlarda kansere yakalanma şansı düşüktür ve doz arttıkça artar.

Çok yüksek seviyelerde amerikyuma maruz kalan laboratuvar hayvanları, akciğerlere, karaciğere ve tiroide zarar verdi. Bununla birlikte, amerikyum bu organlarda sadece nispeten kısa bir süre için birikir. Bu organlarda zararlı etkilere neden olacak kadar büyük miktarlarda amerikyuma maruz kalmanız pek olası değildir.

Amerikyumun kansere neden olma olasılığı ne kadardır?

Americium’un insanlarda kansere neden olduğu bulunmamıştır. Bununla birlikte, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, 241 Am’ye dahili maruz kalmanın , amerikyumun depolandığı kemik ve karaciğerde kansere neden olabileceğini göstermiştir.

Amerikyumun çocuklar üzerinde etkisi?

Çocuklar amerikyumdan yetişkinlerle aynı şekilde etkilenebilir. Bununla birlikte, çocuklar olarak maruz kalma, kemiklerdeki amerikyumun yakındaki hücreleri etkileyebileceği ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde kansere neden olma şansını artırabileceği daha uzun bir süre ile sonuçlanabilir. Bununla birlikte, çocukların Amerika’ya yetişkinlerden daha duyarlı olduğunu gösteren gerçek bir veri yoktur.

Aileler amerikyuma maruz kalma riskini nasıl azaltabilir?

Bir nükleer atık sahasının, nükleer reaktörün veya iyonizasyon duman dedektörleri üreten tesisin yakınındaki toprakta normalden daha yüksek amerikyum seviyeleri olabilir. Sonuç olarak, çocuklarınızın pislik yemesini önleyin ve ellerini sık sık yıkamasını sağlayın.

Bir üretim tesisinde, bir nükleer tesiste kazara salınması nedeniyle veya bir nükleer silahın hasar görmesi veya patlaması nedeniyle yüksek düzeyde radyoaktif amerikyuma maruz kalmanız gibi olası bir durumda, uygun yayın yapacak olan halk sağlığı yetkililerinin tavsiyelerine uyun. maruziyeti azaltmak için yönergeler.

Amerikyuma maruz kalıp kalmadığımı gösteren tıbbi bir test var mı?

Amerikyum için iki tür test mevcuttur. Biri yüksek dozda radyasyona maruz kalıp kalmadığınızı görmek, diğeri ise vücudunuzda amerikyum olup olmadığını görmek. İlki, yıllık mesleki doz limitinin 3 ila 5 katında meydana gelen kan hücresi sayımlarında veya kromozomlarınızdaki değişiklikleri arar. Radyasyonun Amerika’dan gelip gelmediğini söyleyemez. İkinci tip test, kanınızı, dışkınızı, tükürüğünüzü, idrarınızı ve hatta tüm vücudunuzu incelemeyi içerir. Amerikyu’un vücudunuzdan atılıp atılmadığını veya vücudunuzda kaldığını görmek içindir. Ya doktorun ofisi numuneleri toplar ve test için özel bir laboratuara gönderir.

Federal hükümet insan sağlığını korumak için önerilerde bulundu mu?

Nükleer Düzenleme Komisyonu (NRC), işyeri havasındaki amerikyum için 241 Am ve 243 Am için mililitrede 3 x 10 -12 mikroküri (µCi/mL) limitleri belirlemiştir . EPA, litre başına (pCi/L) 15 picocurie alfa yayan radyonüklid (amerikyum gibi) yıllık ortalama bir içme suyu limiti belirlemiştir, böylece kamusal radyasyon dozu 4 milirem’i geçmeyecektir.

Amerikyumun kimyasal özellikleri, kullanımları, üretim yöntemleri

Kimyasal özellikler

iki formlu gümüşi metal; a-Am: altıgen, a=0.3468 nm, c=1.1241 nm; β-Am: yavru, a=0.4894 nm; t1/2 241Am=433 yıl, t1/2242Am=152 saat, t1/2 243Am=7400 yıl; Am+++ sulu çözeltide kararlıdır; buharlaşma entalpisi 230 kJ/mol; füzyon entalpisi 14.4 kJ/mol; süblimleşme entalpisi 276 kJ/mol; Am+++ iyonik yarıçapı 0.0982nm’dir; 241Pu’dan hazırlanabilir; tiroid bozukluklarını teşhis etmek için kullanılır [KIR78] [CIC73]

Kimyasal özellikler

AMERİKYUM, Kimyasal element, sembol Am, no. 95, at. ağırlık 243 (en kararlı izotopun kütle numarası), aktinit serisinin radyoaktif metali, ayrıca uranyum ötesi elementlerden biridir. Americium’un tüm izotopları radyoaktiftir; tamamı sentetik olarak üretilmelidir. Element, 1945’te GT Seaborg ve Chicago Üniversitesi Metalurji Laboratuvarı’ndaki ortakları tarafından keşfedildi. O zaman, element, yarı ömrü 475 olan 241 Am üretmek için uranyum-238’in helyum iyonlarıyla bombardıman edilmesiyle elde edildi . yıllar. Daha sonra, bir nükleer reaktörde plütonyum-241’in nötronlarla bombardımanı ile 241 Am üretildi. 243Am, yarı ömrü 7950 yıl olan bir alfa yayıcı olan en kararlı izotoptur. Bilinen diğer izotoplar 237’dir.Am, 238 Am, 240 Am, 241 Am, 242 Am, 244 Am, 245 Am ve 246 Am.
Bu element asidik sulu çözeltide (III), (IV), (V) ve (VI) oksidasyon durumlarında bulunur ve iyonik türler muhtemelen Am3+, Am4+, AmO2+ ve AmO2 2+’ya karşılık gelir. İyonların renkleri şunlardır: Am3+, pembe; Am4+, gül; AmO2 +, sarı; ve AmO2 2+, rom renginde.

Fiziksel özellikler

Aktinid serisinin transuranik alt serisine ait olan tüm amerikyum izotopları radyoaktiftir ve yapay olarak üretilir. Americium benzer kimyasal ve fiziksel özelliklere sahiptir ve periyodik tablodaki nadir toprak (lantanit) serisinde hemen üstünde yer alan europium ile homologdur. Kurşuna biraz benzeyen parlak beyaz dövülebilir bir ağır metaldir. Americium erime noktası, kaynama noktası ° C 2,607 ve itsdensity 13.68g / cm, 1.176 ° C 3 .

izotoplar

Americium’un 24 izotopu vardır. Hepsi radyoaktiftir ve yarı ömürleri 72 mikrosaniyeden 7.000 yıla kadar değişir. Americium’un beş izotopu, kendiliğinden alfa bozunmasıyla bölünebilir.

Amerikyum Adının Kökeni

Adını Amerika kıtasından almıştır çünkü Europium Avrupa kıtasından almıştır.

Amerikyum Oluşum

Americium doğada mevcut değildir. Tüm izotopları insan yapımı ve radyoaktiftir. Americium-241, plütonyum-239’un yüksek enerjili nötronlarla bombardıman edilmesiyle üretilir, sonuçta plütonyum-240 izotopu tekrar nötronlarla bombardıman edilir ve plütonyum-241 oluşumuyla sonuçlanır. sonunda beta bozunması süreciyle amerikyum-241’e bozunur. Hem americium-241 hem de americium-243 nükleer reaktörlerde üretilir. Reaksiyon aşağıdaki gibidir: 239 Pu + (nötron ve λ gama ışınları) → 240 Pu + (nötron ve λ gama ışınları) → 241 Pu→ 241 Am + beta eksi (β-); ardından 241 Am→ 93 Np-237 + 4 He 2 (helyum çekirdekleri).

Amerikyum Karakteristikleri

Americium’un ana değeri (oksidasyon durumu) +3 olmasına rağmen, dört değerlidir. Özellikle oksitlendiğinde +4, +5 ve +6 iyonlarıyla bileşikler oluşturabilir. En kararlı izotopu americium-243’tür, yarılanma ömrü 7.379 yıldır ve alfa bozunması yoluyla zamanla neptunyum-239’a dönüşür.

Amerikyum Tarihi

Americium, keşfedilecek dördüncü uranyumötesi elementti; 241 Am izotopu 1944 sonlarında Seaborg, James, Morgan ve Ghiorso tarafından Chicago Üniversitesi savaş zamanı Metalurji Laboratuvarı’nda bir nükleer reaktörde plütonyum izotopları tarafından ardışık nötron yakalama reaksiyonlarının sonucu olarak tanımlandı:

239 Pu(n,γ)→ 240 Pu(n,γ)→ 241 Pu?β → 83Am 241Am izotopu, güçlü bir şekilde nötron bombardımanına maruz kalan 241Pu plütonyumdan yıllarca bir bozunma ürünü olarak ekstraksiyon yoluyla nispeten saf biçimde hazırlanabildiğinden, bu izotop bu elementin kimyasal araştırmalarının çoğunda kullanılır. Daha uzun yarı ömrü nedeniyle 243Am izotopu daha uygundur (241Am için 432.2 yıla kıyasla 7.37 × 103 yıl). 241Am, 242Am ve 243Am izotoplarının bir karışımı,

241 Am (n, γ) → 242 Am (n, γ) → 243 Am reaksiyonlarına göre 241Am’lik yoğun nötron ışınlaması ile hazırlanabilir . Neredeyse izotopik olarak saf olan 243Am, aşağıdaki gibi bir dizi nötron bombardımanı ve kimyasal ayırma ile hazırlanabilir:

241Am’lik nötron bombardımanı, 241 Am (n, γ) reaksiyonları ile 242Pu verir →242 Am → 242 Pu, kimyasal ayrılmasından sonra 242 Pu dönüştürülebilmektedir 243 reaksiyonları ile Am 242 Pu (n, γ) → 243Pu → 243 Am ve 243Am kimyasal ayrılabilir.

Oldukça saf 242 Pu çok yoğun nötron ışınlama yoluyla daha basitçe hazırlanabilir 239Ardışık nötron yakalama reaksiyonlarının sonucu olarak Pu. On yedi radyoaktif izotop ve izomer artık tanınmaktadır. Amerikyum metali, triflorürün 1000 ila 1200°C’de baryum buharıyla veya dioksitin lantan metaliyle indirgenmesiyle hazırlanmıştır.

Taze hazırlanmış amerikyum metalinin parlaklığı beyazdır ve aynı şekilde hazırlanan plütonyum veya neptünyumdan daha gümüştür. Uranyum veya neptünyumdan daha dövülebilir gibi görünüyor ve oda sıcaklığında kuru havada yavaş yavaş kararıyor.

Americium’un iki biçimde var olduğu düşünülmektedir: çift altıgen sıkı paketlenmiş bir yapıya sahip bir alfa formu ve gevşek paketlenmiş bir kübik beta formu. Americium, kişisel kontaminasyonu önlemek için büyük bir özenle kullanılmalıdır.

0.03 uCi kadar az 241Am, izin verilen maksimum toplam vücut yüküdür. 241Am’den gelen alfa aktivitesi, radyumunkinin yaklaşık üç katıdır. 241 Am’lik gram miktarları işlendiğinde, yoğun gama aktivitesi maruz kalmayı ciddi bir sorun haline getirir. Americium dioksit, AmO2, en önemli oksittir. AmF3, AmF4, AmCl3, AmBr3, AmI3 ve diğer bileşikler hazırlanmıştır.

241Am izotopu, gama radyografisi için taşınabilir bir kaynak olarak kullanılmıştır. Ayrıca düz cam endüstrisi için radyoaktif cam kalınlık ölçer ve duman dedektörleri için iyonizasyon kaynağı olarak kullanılmıştır. Americum-243 (%99), Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndan yaklaşık 750$/g artı paketleme ücreti karşılığında temin edilebilir.

Kullanmak

Gama radyografisi, radyokimyasal araştırma, teşhis yardımı, elektronik cihazlar.

Kullanmak

Hem alfa (helyum çekirdeği) hem de gama ışınları (biraz X-ışınları gibi) üreten 432 yıllık yarı ömre sahip Americium-141, bazı ticari kullanımlar bulmuştur. Bir kullanım, ev tipi duman alarmlarında kullanılan dedektördür. Americium-141 izotopu, hava moleküllerinden elektronları çıkararak ve elektrik iletkenliğini geliştirerek havayı iyonize eden alfa parçacıkları yayar.

Duman bu iletkenliği azaltır, böylece alarmı tetikler. Başka bir kullanım, americium-241’in radyografideki yüksek enerjili gama ışınlarıdır, ki burada taşınabilir X-ışını cihazları acil kullanım için kolayca taşınabilir. Bir gama ışını kaynağı olarak americium-241, metallerdeki kaynakların kalitesini kontrol etmek için tanısal yardım olarak kullanılır.

Tanım

Aktinoid metal serisinin oldukça toksik radyoaktif gümüş elementi. Bir transuranik element, Dünya’da doğal olarak bulunmaz, ancak plütonyumdan sentezlenir. Eleman, triflorürün baryum metali ile indirgenmesiyle elde edilebilir.

Oksijen, buhar ve asitlerle reaksiyona girer. Gama ışını radyografisinde 241 Am kullanılmıştır.
Sembol: Am; erime noktası 1172°C; en iyi 2607°C; rd 13.67 (20°C); pn 95; en kararlı izotop 243Am (yarı ömür 7.37 × 103 yıl).

Tanım

Amerikyum: Sembol Am. Aktinoidlere ait bir radyoaktif metalik transuranik element; 95; en kararlı izotopun kütle numarası243 (yarı ömür 7,95 × 103 yıl); rd13.67 (20°C); en 994 ± 4°C; bp2607°C. On izotop bilinmektedir. Element, 1945 yılında, uranyum-238’i alfa parçacıklarıyla bombardıman ederek elde eden GTSeaborg ve ortakları tarafından keşfedildi.

Tanım

NS. aktinit serisinin bir üyesi olan atom numarası 95 olan sentetik bir radyoaktif element; ah 241; geniş ölçüde değişen yarı ömre sahip 14 izotop; değerlik 3, ancak iki değerlikli, dört değerlikli ve daha yüksek değerlilikler mevcuttur. α ve γ yayıcı, oksijen, halojenürler, lityum vb. ile bileşikler oluşturur. Metalik amerikyum gümüş-beyaz kristaldir, d 13.6, mp yaklaşık 100C. 241 Am’nin yarı ömrü 458 yıldır.

Tehlike

Radyoaktif bir zehir.

Tehlike

Amerikyumun tüm izotopları ve bileşikleri ölümcül radyasyon kaynaklarıdır ve radyasyon zehirlenmesine ve ölüme neden olur. Onunla çalışırken önlemler alınmalıdır. Ev tipi duman alarmlarındaki duman dedektörlerinde bulunan az miktardaki amerikyum-241 izotop çıkarılıp yutulmadığı sürece zararsızdır.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.