Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Aldrin – Dieldrin

Aldrin – Dieldrin

Aldrin/Dieldrin

CAS ID#:  309-00-2, 60-57-1

Etkilenen Organ Sistemleri: Gelişimsel (organların geliştiği dönemlerdeki etkiler), Endokrin (Bezler ve Hormonlar), Hepatik (Karaciğer), İmmünolojik (Bağışıklık Sistemi), Nörolojik (Sinir Sistemi)

Kanser Sınıflandırması:   Lütfen  kanser ve kanser sınıflandırması ile ilgili sorularınız için NTP , IARC veya EPA ile iletişime geçin .

Kimyasal Sınıflandırma: Pestisitler (kemirgenler, böcekler veya bitkiler gibi haşereleri öldürmek için kullanılan kimyasallar)

Aldrin Kimyasal Yapısı
Aldrin Kimyasal Yapısı
60-57-1 Dieldrin Kimyasal Yapısı
60-57-1 Dieldrin Kimyasal Yapısı

Özet: Aldrin ve dieldrin benzer kimyasal yapılara sahip insektisitlerdir. Bu bilgi formunda birlikte tartışılmaktadır çünkü aldrin vücutta ve çevrede hızla dieldrin’e ayrışır. Saf aldrin ve dieldrin, hafif bir kimyasal kokuya sahip beyaz tozlardır. Daha az saf ticari tozlar ten rengine sahiptir. Her iki madde de çevrede doğal olarak bulunmaz 1950’lerden 1970’e kadar, aldrin ve dieldrin, mısır ve pamuk gibi ürünler için yaygın olarak kullanılan pestisitlerdi. Çevreye ve potansiyel olarak insan sağlığına zarar verme endişeleri nedeniyle, EPA 1974’te aldrin ve dieldrin’in kontrol termitleri dışında tüm kullanımlarını yasakladı. 1987’de EPA tüm kullanımları yasakladı.

Aldrin/Dieldrin için ToxFAQs TM

Aldrin ve dieldrin nedir?

Aldrin ve dieldrin birbirine çok benzeyen insektisitlerdir (böcekleri öldüren ürünler). Saf aldrin ve dieldrin, hafif bir kimyasal kokuya sahip beyaz tozlardır. Çevrede doğal olarak bulunmazlar. Aldrin vücutta ve ayrıca çevrede hızla dieldrin’e parçalanır.

Aldrin ve dieldrin, 1950’lerden 1970’e kadar mısır, pamuk ve narenciye gibi mahsuller için pestisit olarak yaygın bir şekilde kullanıldı. Ayrıca 1989’a kadar termitleri kontrol etmek için de kullanıldılar. Bu kimyasallar 1989’dan sonra insektisit olarak kullanılmadı.

Çevrede aldrin ve dieldrin’e ne olur?

Toprakta, tortuda, yüzey suyunda ve yeraltı suyunda düşük aldrin ve dieldrin seviyeleri ölçülmüştür. Güneş ışığı ve bakteriler aldrin’i dieldrin’e dönüştürür, böylece çevrede çoğunlukla dieldrin buluruz.

Aldrin ve dieldrin toprağa sıkıca bağlanır ve yavaşça havaya buharlaşır. Dieldrin toprakta ve suda çok yavaş parçalanır. Bitkiler aldrin ve dieldrin’i topraktan alır ve depolar.

Aldrin ve dieldrin’e nasıl maruz kalabilirim?

Çoğu insanın aldrin ve dieldrin’e maruz kalması muhtemel değildir. Bu kimyasallara az miktarda maruz kalmanızın en olası yolu, kirlenmiş toprakta yetişen yiyecekleri (kök bitkileri, süt ürünleri ve et) yemek veya kirlenmiş su içmektir. 1989’dan önce termitler için aldrin veya dieldrin ile tedavi edilen evlerde bu kimyasalların havada hala düşük seviyeleri olabilir. Tehlikeli bir atık sahasının yakınında yaşıyorsanız, kirli hava, kir veya sudan aldrin ve dieldrin’e maruz kalabilirsiniz.

Aldrin ve dieldrin sağlığımı nasıl etkileyebilir?

Bilerek veya kazayla büyük miktarlarda aldrin veya dieldrin tüketen kişiler konvülsiyon (spazm) geçirdi ve bazıları öldü. Bu kimyasallara daha düşük miktarlarda, ancak daha uzun süre maruz kalan işçilerde baş ağrısı, baş dönmesi, sinirlilik, kusma ve kontrolsüz kas hareketi görüldü. Bu kimyasallara maruz kaldıktan sonra işçiler hızla iyileşti. Bu kimyasallar vücutta birikebildiğinden, daha küçük miktarlarda bile uzun süre maruz kaldıktan sonra sağlık etkileri ortaya çıkabilir.

Hayvan çalışmalarında, yüksek ve düşük miktarlarda aldrin veya dieldrin ile beslenen hayvanlarda kasılmalar, titreme, öğrenme sorunları, karaciğer hasarı ve üreme sorunları görüldü. Hamile hayvanlar aldrin veya dieldrin ile beslendiğinde, yavrularının (bebeklerinin) hayatta kalma olasılığı daha düşüktü. Aynı etkilerin insanlarda da olup olmayacağı bilinmiyor. Hayvanlarda bu etkilere neden olan aldrin veya dieldrin miktarı, çevrede bulunandan çok daha fazladır.

Aldrin ve dieldrin kansere neden olabilir mi?

Hayvanlarda, aldrin ve dieldrin’in farelere verildiğinde karaciğer kanserine neden olduğu gösterilmiştir.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) aldrin ve dieldrin insanlar açısından olası kanserojen (kansere yol) olarak kabul eder.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) aldrin sınıflandırır ve insanlara dieldrin muhtemelen kanserojen.

Aldrin ve dieldrin’i kontrol etmek için tıbbi test yaptırabilir miyim?

Aldrin vücutta hızla dieldrin’e dönüşür, bu nedenle bunun yerine genellikle dieldrin miktarı ölçülür. Kandaki dieldrin miktarını ölçmek için yapılan testler, birinin maruz kalıp kalmadığını görmeye yardımcı olabilir.

Bu testler, aldrin veya dieldrin’e maruz kalmaktan kaynaklanan sağlık sorunlarınız olup olmayacağını tahmin edemez. Doktor muayenehaneleri rutin olarak bu testleri sunmaz. Maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzu, hemşirenizi veya zehir kontrolünü arayın.

Kendimi ve ailemi aldrin ve dieldrin’den nasıl koruyabilirim?

Çoğu insanın günlük yaşamlarında aldrin ve dieldrin’den kaçınmak için herhangi bir özel adım atmasına gerek yoktur. Aldrin veya dieldrin ile kirlenmiş alanların yakınında yaşayan insanlar, ellerini yıkayarak ve yere yakın yetişen sebzeleri ovalayarak maruziyetlerini azaltabilirler. Bu kimyasallarla temastan kaçınmak için, çocukların tehlikeli atık alanlarının yakınında kir veya suda oynamasını önleyin.

DIELDRIN Kimyasal Özellikleri, Kullanımları, Üretimi

Kimyasal özellikler

Beyaz veya açık kahverengi toz şeklinde veya kristaller halindedir.

Kimyasal özellikler

Dieldrin, hafif bir kimyasal kokuya sahip renksiz ila açık ten rengi bir katıdır. Sudaki Koku Eşiği 0,04 mg/L’dir

Fiziksel özellikler

Kokusuz ila hafif kimyasal kokuya sahip beyaz kristaller ila soluk ten rengi pullar. Koku eşiği konsantrasyonu 41 μg/L’dir (alıntı, Keith ve Walters, 1992).

kullanır

Dieldrin ilk olarak 1950’lerde pamuk yetiştiricileri tarafından kullanıldı; daha sonra vektör kaynaklı hastalıkların kontrolü ve yünlü eşyaların güve yememesi için diğer mahsullerde kullanılmıştır. Dieldrin ve diğer siklodien böcek öldürücüler, termitlerin kontrolü için benzersiz bir şekilde uygundur. 1974’te aldrin ve dieldrin içeren ürünlerin ABD kaydı iptal edildi. Dieldrin’in potansiyel insan sağlığı ve çevresel etkilerine ilişkin dünya çapındaki endişelerin bir sonucu olarak, üretimi 1990’ların başında sona ermiştir.
Bileşiğin imalatında veya işlenmesinde ve dieldrin süspansiyonlarının ve emülsiyonlarının püskürtülmesinde yer alan tüm gruplar arasında mesleki maruziyetler meydana geldi. Akut zehirlenme ile sonuçlanan aşırı maruz kalma, öncelikle dieldrin, aldrin ve endrin üretiminin ilk günlerinde ve Kenya, Hindistan, İran ve diğer sıtma bulaşmış ülkelerde bu bileşiklerle yapılan püskürtme operasyonlarında meydana geldi.

kullanır

Endrin’in stereoizomeri. Böcek ilacı olarak kullanılır. Potansiyel mesleki kanserojen.

kullanır

Eskiden böcek ilacı olarak.

Genel açıklama

DIELDRIN açık ten rengi pullanmış bir katıdır. DIELDRIN suda çözünmez. DIELDRIN soluma, cilt emme ve yutma yoluyla toksiktir. DIELDRIN sağlam deriye nüfuz edebilir. DIELDRIN insektisit olarak kullanılır.

Hava ve Su Reaksiyonları

Suda çözünmez.

Reaktivite Profili

DIELDRIN, mineral asitlere, asit katalizörlerine, asit oksitleyici maddelere ve aktif metallere karşı hassastır. DIELDRIN fenollerle reaksiyona girer. DIELDRIN ayrıca metaller için biraz aşındırıcıdır. DIELDRIN, klor ve permanganatlar gibi güçlü oksitleyicilerle ve sülfürik veya nitrik gibi güçlü asitlerle kuvvetli reaksiyona girebilir.

Sağlık tehlikesi

Solunması, yutulması veya ciltle teması sinirlilik, kasılma ve/veya koma, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, bayılma, titremelere neden olur. Gözle teması tahrişe neden olur.

Sağlık tehlikesi

Son derece toksik; aldrin’inkine benzer toksik semptomlar; merkezi sinir sistemini, karaciğeri, böbrekleri ve cildi etkiler; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, titreme, ataksi, klonik ve tonik kasılmalar ve solunum yetmezliğine neden olur; oral LD50 değeri (fare): 38 mg/kg;hayvanlarda karaciğer kanserlerine neden olur; insanlarda yetersiz kanıt; RCRA Atık Numarası P037.

Birçok organoklorlu pestisite maruz kalma, Parkinson hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda dieldrin hepsinden en çok etkileneni olmuştur. Dieldrin, ölümden sonra, Parkinson hastalığı olan insanların beyin dokularında bulunmuştur ve bu, dopaminerjik dejenerasyonu teşvik ettiğini göstermektedir. Hem hücre kültürlerinde hem de hayvan modellerinde dieldrin maruziyetini takiben çeşitli nörotoksik çalışmalar yapılmıştır. Bu tür çalışmalar, oksidatif stres, mitokondriyal disfonksiyon, protein agregasyonu ve apoptoz dahil olmak üzere dopaminerjik dejenerasyon ile bağlantılı mekanizmalar yoluyla dieldrin kaynaklı nörotoksisiteye işaret etmiştir. Bu tür etkiler, nöronal hücre ölümüne ve Parkinson hastalığı dahil olmak üzere nörodejeneratif hastalıklara neden olabilir. Kanthasamy ve ark. (2005), dieldrin kaynaklı nörotoksisiteyi gözden geçirmiştir.

Yangın tehlikesi

Yanma Ürünlerinin Özel Tehlikeleri: Yangında toksik ve tahriş edici hidrojen klorür dumanları oluşabilir.

Tarımsal Kullanımlar

İnsektisit: Amerika Birleşik Devletleri’nde üretim 1974’ten beri yasaklanmıştır. 1987’de EPA tüm kullanımları yasaklamıştır. AB’de kullanım için yasaklandı (ihracat için de). kapalı sistem (EPA 1974). 1987’de, bu son üç kullanım tek üretici tarafından gönüllü olarak iptal edildi. Şu anda 25’ten fazla küresel tedarikçi var

Ticari unvan

ALVIT®; BELCO®[C]; BİLEŞİK 497®; D-31®; DIELDREX®; DIELDRITE®; ILLOXOL®; KILLGERM DETHLAC BÖCEKLİ LAQUER®; OCTALOX®; OXRALOX®; PANORAM®; PANORAM D-31®; PRENTOX®[C]; QUINTOX®; ROYAL BRAND®[C]; SD 3417®

Güvenlik profili

Yutulması ve muhtemelen başka yollarla bir insan zehri. Zehir deneysel olarak soluma, yutma, cilt teması, intravenöz ve intraperitoneal yollarla. Deneysel teratojenik ve üreme verileri. Deri yoluyla ve diğer yollarla kolayca emilir. Merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Deneysel kanserojen, neoplastik ve tümörijenik verilerle şüpheli kanserojen. İnsan mutasyon verileri rapor edildi. Bir böcek ilacı. Dieldrin, yutma ve cilt teması yoluyla DDT’den çok daha toksiktir. Dieldrin veya türevleri, kronik düşük dozlarda vücutta birikebilir. Ayrışmak için ısıtıldığında zehirli Cl- dumanları yayar. ALDRIN’e de bakınız.

Potansiyel maruziyet

Aldrin, siklodien insektisitler grubuna aittir. DDT, BHC vb. içeren klorlu siklik hidrokarbon insektisitlerin bir alt grubudur. Birleşik Devletler’de Shell Chemical Co. tarafından üretildiler. Rodentisit Yasası. Geçmişte kimyasalların birincil kullanımı, narenciye endüstrisi tarafından da kullanılmasına rağmen, mısır zararlılarının kontrolü içindi. Dieldrin’in çevrede kalıcılığı, son derece düşük uçuculuğuna (yani, 20°C’de 1,78 3 1027 mmHg buhar basıncı) ve suda düşük çözünürlüğüne (186 μg/L @ 25°C?29°C) bağlıdır. ). Ek olarak, dieldrin aşırı derecede apolardır, bu da hayvansal yağlarda, bitki mumlarında tutulmasını açıklayan yağ için yüksek bir afinite ile sonuçlanır; ve çevredeki diğer bu tür organik maddeler. Dieldrin’in yağda çözünürlüğü, besin zincirinde, bir organizmada bir tüketici için öldürücü sınırı aşacak bir konsantrasyonla sonuçlanabilecek ilerleyici birikim ile sonuçlanır.

kanserojenlik

Biriken kanıtlar, dieldrinin “olası bir insan kanserojeni olmadığını” ve farelerde genotoksik olmayan mekanizmalar yoluyla türe özgü bir hepatokarsinojen gibi davrandığını göstermektedir.
Dieldrin için 2003 ACGIH eşik sınır değeri zaman ağırlıklı ortalama (TLV-TWA), cilt emilimi için bir notasyonla 0.25mg/m3’tür.

Çevresel kader

Biyolojik. Pseudomonas sp. içeren çözelti kültürlerinden dieldrin’in tanımlanmış metabolitleri. topraklarda aldrin ve dihidroksidihidroaldrin bulunur. Tanımlanamayan diğer yan ürünler arasında bir keton, bir aldehit ve bir asit bulunur (Matsumura ve diğerleri, 1968; Kearney ve Kaufman, 1976). Deniz yosununun saf bir kültürü, yani Dunaliella sp., dieldrin’i sırasıyla %8.5 ve %3.2 verimlerde fotodieldrin ve bilinmeyen bir metabolite indirgedi.

Fotodieldrin ve diol ayrıca deniz suyu, tortular ve ilgili biyolojik materyallerin sahada toplanan örneklerinde metabolitler olarak tanımlandı (Patil ve diğerleri, 1972). Karışık bir anaerobik popülasyon içeren en az 10 farklı bakteri türü
Chacko et al. (1966), altı aktinomisetin (Norcardia sp., Streptomyces albus, Streptomyces antibiyotikus, Streptomyces auerofaciens, Streptomyces tarçıneus, Streptomyces viridochromogenes) ve 8 mantarın kültürlerinin bozunma üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını bildirmiştir.

Congaree kumlu tınlı toprakta kalan dieldrin yüzdesi 7 yıl %50 idi (Nash ve Woolson, 1967). Toprak. Dieldrin, hem aerobik hem de anaerobik koşullar altında toprakta çok kalıcıdır (Castro ve Yoshida, 1971; Sanborn ve Yu, 1973). Toprakta bildirilen yarı ömürler 175 gün ila 3 yıl arasında değişmektedir (Howard ve diğerleri, 1991).75 gün ila 3 yıl (Howard ve diğerleri, 1991). Yeraltı suyu. ABD EPA’ya (1986) göre dieldrin, yeraltı suyuna sızma potansiyeline sahiptir.
Fotolitik.Sulu bir çözeltinin 3 ay boyunca güneş ışığı ile fotolizi, %70’lik bir fotodieldrin verimi ile sonuçlanmıştır (Henderson ve Crosby, 1968). 2 ay boyunca güneş ışığına maruz bırakılan katı bir µlm dieldrin %25’lik bir fotodieldrin verimi ile sonuçlanmıştır.

Nakliye

UN2761 Organoklorlu pestisitler, katı, toksik, Tehlike Sınıfı: 6.1; Etiketler: 6.1-Zehirli maddeler.

uyumsuzluklar

Güçlü asitlerle uyumsuz: konsantre mineral asitler; asit katalizörleri; fenoller, güçlü oksitleyiciler, aktif metaller; sodyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi. Bakır, demir ve bunların tuzlarından uzak tutunuz.

Atık Bertarafı

Yeterli yıkama ve kül atma tesisleri ile yakma (816°C, birincil yanma için minimum 0,5 saniye; 1760°C, ikincil yanma için 1,0 saniye). 40CFR165 uyarınca, pestisitlerin ve pestisit kaplarının atılmasıyla ilgili tavsiyelere uyun. Paket etiketi yönergelerini izleyerek veya yerel veya federal çevre kontrol ajansınızla veya bölgesel EPA ofisinizle iletişime geçerek uygun şekilde imha edilmelidir. Kabul edilebilir imha uygulamaları hakkında rehberlik için çevre düzenleyici kurumlara danışın. Bu kirleticiyi (≧100 kg/ay) içeren atık üreticileri, depolama, nakliye, arıtma ve atık bertarafını düzenleyen EPA yönetmeliklerine uygun olmalıdır.

ALDRIN Kimyasal Özellikleri, Kullanım Alanları, Üretimi

Kimyasal özellikler

Kirli beyaz katı

Fiziksel özellikler

Saf olduklarında renksiz ila beyaz, kokusuz kristaller; teknik sınıflar, hafif, karakteristik bir kimyasal koku ile ten rengi ila koyu kahverengidir. Sudaki koku eşiği konsantrasyonu 17 μg/kg’dır (Sigworth, 1964).

kullanır

Eskiden insektisit ve fumigant olarak; ABD’de üretim ve kullanım durduruldu

kullanır

Aldrin, toprak böcekleri ve binaların etrafındaki termitlerin kontrolü için bir böcek ilacı olarak kullanılmıştır. Endüstriyel maruziyetler, aldrin imalatında ve bu bileşiğin süspansiyonlarının ve emülsiyonlarının işlenmesinde ve püskürtülmesinde yer alan gruplar arasında meydana gelir.

kullanır

Böcek ilacı.

Tanım

ChEBI: Heksaklorosiklopentadien ile norbornadien’in Diels-Alder reaksiyonundan elde edilen bir organoklorlu bileşik. 1970’lerde kalıcı bir organik kirletici olarak yasaklanmadan önce yaygın olarak bir insektisit olarak kullanıldı.

Genel açıklama

Aldrin, dökme katı, kahverengi ila beyaz bir katıdır. Büyük parçalar kırılırsa veya toz haline getirilirse, ALDRIN soluma ve cilt tarafından emilme yoluyla toksiktir. ALDRIN suda çözünmez ve yanıcı değildir. ALDRIN insektisit olarak kullanılır.

Hava ve Su Reaksiyonları

Suda çözünmez.

Reaktivite Profili

ALDRIN, uzun süre ışığa maruz kalmaya duyarlı olabilir. ALDRIN, inorganik ve organik bazların varlığında ve ısıya karşı stabildir. ALDRIN, hidratlı metal klorürlere ve hafif asitlere karşı stabildir. ALDRIN, 392° F’ye kadar termal olarak stabildir ve ALDRIN, pH 4 ile 8 arasında stabildir. ALDRIN, oksitleyici ajanların varlığında konsantre asitler ve fenollerle reaksiyona girer. ALDRIN metaller için aşındırıcı olabilir. ALDRIN asit katalizörler, asit oksitleyici maddeler ve aktif metallerle reaksiyona girebilir.

tehlike

Cilt emilimi ile toksiktir. Merkezi sinir sistemi bozukluğu ve karaciğer ve böbrek hasarı. Şüpheli kanserojen.

Sağlık tehlikesi

Aldrinin zehirlenmesi, merkezi sinir sistemi üzerindeki etkilerinden dolayı genellikle konvülsiyonları içerir. Üreme etkileri ve karaciğer etkileri de bildirilmiştir. Son derece toksik bir kimyasal olarak sınıflandırılır. İnsanlar için olası oral öldürücü doz 7 damla ile bir ons arasındadır. 150 lb. yetişkin bir insan için. ALDRIN’in karsinojenisitesinin çelişkili raporları bir tartışma alanı olmaya devam etmektedir. Kimyasal ve toksikolojik olarak dieldrin’e benzer.

Sağlık tehlikesi

Her türlü maruz kalma yolu ile insanlar ve hayvanlar için son derece toksiktir; cilt yoluyla da emilir; toksik semptomlar – baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, titreme, ataksi, kasılmalar, merkezi sinir sistemi depresyonu ve solunum yetmezliği; ayrıca böbrek hasarına neden olur; çoğu hayvanda oral LD50 değeri 30-100 mg/kg dieldrin’e metabolize olur; sıçanlarda ve farelerde oral uygulama karaciğer ve akciğer kanseri insidansını arttırdı, kanserojenlik: hayvan ve insan kanıtları yetersiz; maruziyet sınır 0.25 mg / m 3 (deri) (NIOSH); RCRA Atık Numarası P004.

Yangın tehlikesi

ALDRIN, ayrışmaya kadar ısıtıldığında, klor içeren bileşiklerin zehirli dumanlarını yayar. Ticari çözümler yanıcı veya yanıcı sıvılar içerebilir. Kuru toz yanmaz. Ateşin sıcaklığında konteyner patlayabilir. Konsantre mineral asitler, asit katalizörler, asit oksitleyici maddeler, fenoller veya aktif metallerden kaçının.

Güvenlik profili

Deneysel kanserojen, neoplastik ve tümörijenik verilerle şüpheli kanserojen. Yutma, cilt teması, intravenöz ve intraperitoneal yollarla zehir. Yutulduğunda insanlarda sistemik etkiler: heyecan, titreme ve mide bulantısı veya kusma. Deneysel bir teratojen. Diğer deneysel üreme etkileri. Devam eden akut maruziyet karaciğer hasarına neden olur. İnsan mutasyon verileri rapor edildi. Ayrıca bkz. KLORLU HİDROKARBONLAR. Ayrışmak için ısıtıldığında zehirli Cl- dumanları yayar.

kanserojenlik

Aldrinin kemirgen karsinojenisite değerlendirmeleri, aldrin’in fareye özgü hepatokarsinojenik aktivitesinin, spontan olarak başlatılan karaciğer hücrelerinin teşvik edilmesini içeren genotoksik olmayan bir etki modu yoluyla gerçekleştiği sonucuna varılarak kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmiştir.

Çevresel kader

Biyolojik.Dieldrin, epoksidasyon yoluyla aldrin’in mikrobiyal bozunmasından oluşan ana metabolittir (Lichtenstein ve Schulz, 1959; Korte ve diğerleri, 1962; Kearney ve Kaufman, 1976). Bu reaksiyondan sorumlu mikroorganizmalar Aspergillus niger, Aspergillus flavus, Penicillium chrysogenum ve Penicillium notatum olarak tanımlanmıştır (Korte ve diğerleri, 1962). Dieldrin ayrıca fotodieldrin’e indirgenebilir (Kearney ve Kaufman, 1976). Deniz yosununun saf bir kültürü olan Dunaliella sp. aldrin, sırasıyla %23.2 ve %5.2 verimlerle dieldrin ve diol’e indirgenmiştir (Patil ve diğerleri, 1972). Dört ardışık 7 günlük inkübasyon periyodunda, aldrin (5 ve 10 mg/L), yerleşik bir evsel atık su inokulumunda bozulmaya karşı dirençliydi (Tabak ve diğerleri, 1981). Anaerobik koşullar altında karışık bir mikrobiyal popülasyonda,
Toprak. Patil ve Matsumura (1970), 20 toprak mikroorganizmasından 13’ünün laboratuvar koşullarında aldrin’i dieldrin’e indirgediğini bildirmiştir. Harris ve Lichtenstein (1961), Plainfield kumunda aldrin’in (4 ppm) uçmasını inceledi ve
Aldrin’in bir tarım toprağında çok kalıcı olduğu bulundu. Aldrin (20 libre/akr) uygulamasından on beş yıl sonra, uygulanan dozajın %5.8’i dieldrin olarak ve %0.2’si fotodieldrin olarak geri kazanılmıştır (Lichtenstein ve diğerleri, 1971).

Bitki Fotoaldrin ve fotodieldrin, aldrin fasulye yapraklarına bir araya getirildiğinde ve güneş ışığına maruz kaldığında oluşmuştur (Ivie ve Casida, 1971). Dieldrin ve 1,2,3,4,7,8-heksakloro-1,4,4a,6,7,7a-heksahidro-1,4-endo-metileninden-5,7-dikarboksilik asit, aldrin ile muamele edilmiş içinde tanımlandı patateslerin yetiştirildiği toprak (Klein ve diğerleri, 1973)

Yüzey Suyu. Okyanus koşulları altında, aldrin, aldrin diol üretmek için klorsuz çift bağda dihidroksilasyona uğrayabilir (Verschueren, 1983). Ohio’daki Little Miami River’dan aldrin (10 μg/L) içeren ham su elde edildiğinde p

Organiklerde çözünürlük

25 °C’de alkol içinde 50 g/L (alıntılanan, Meites, 1963); aseton, benzen, ksilenlerde (Worthing ve Hance, 1991) ve kloroform, karbon tetraklorür vb. gibi birçok klorlu hidrokarbonda çok çözünür (>600 mg/L).

sudaki çözünürlük

25 °C’de alkol içinde 50 g/L (alıntılanan, Meites, 1963); aseton, benzen, ksilenlerde (Worthing ve Hance, 1991) ve kloroform, karbon tetraklorür vb. gibi birçok klorlu hidrokarbonda çok çözünür (>600 mg/L).

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.