Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Aldicarb Kullanımı, Etkileri ve Arıtma Yöntemleri

Aldicarb Kullanımı, Etkileri ve Arıtma Yöntemleri

Aldicarb, Temik® ve SmartBox® ticari isimleri altında pazarlanan, patates, turunçgiller, pamuk, soya, fıstık ve tütün ürünlerinde nematod, böcek ve akarları kontrol etmek için kullanılan bir pestisittir. Toksisite endişeleri nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımı şu anda EPA tarafından kademeli olarak sonlandırılmaktadır; 2014’te üretimi sona ermiş ve 2018’de son kullanımına izin verilmiştir.

Aldicarb, suda yüksek derecede çözünebilir, toprakta (özellikle organik madde içeriği düşük olanlarda) oldukça hareketlidir ve çevrede birkaç günden birkaç yıla kadar kalabilir. Tarımsal akıntılar aracılığıyla içme suyuna bulaşabilir.

Aldicarb’ın Sağlık Üzerindeki Etkileri

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre aldicarb, kullanımda olan “en akut toksik pestisitlerden biridir.” Kolinesteraz enzimini engeller, bulantı, baş dönmesi, konfüzyon ve çok büyük miktarlara maruz kalındığında solunum felci ve ölüm semptomlarına neden olabilir. Maruziyet ortadan kalktığında bu semptomlar kaybolur.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, aldicarb’ı Grup 3’e yerleştirmiştir: “Kanserojenik olup olmadığına dair sınıflandırılamaz.”

Aldicarb için Su Arıtma Yöntemleri

WHO’ya göre, aldicarb granüler aktif karbon (GAC) veya ozonlama ile arıtılabilir.

Not: Aldicarb’ın içme suyundaki EPA Maksimum Kirletici Seviyesi 0.003 mg/L’dir.

Aldicarb

PubChem CID: 9570071
Moleküler Formül: C7H14N2O2S
Yapısal Formül: CH₃SC(CH₃)₂CH=NOCONHCH₃

Aldicarb, karbamik asit türevi bir kimyasal bileşiktir. Pestisit olarak kullanılan aldicarb, nematodları, böcekleri ve akarları kontrol etmek için tarımsal uygulamalarda kullanılır. Aldicarb’ın su içerisinde yüksek çözünürlüğü ve toprakta hareketliliği nedeniyle içme sularında kontaminasyon riski bulunmaktadır. Bu sebeple birçok ülkede kullanımı sınırlıdır veya yasaklanmıştır.

Aldicarb, akut toksik etkilere sahiptir ve insanlarda ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, bu kimyasalın kullanımı ve çevresel etkileri üzerine birçok araştırma yapılmıştır.

Özetle, aldicarb tehlikeli ve yüksek toksisiteye sahip bir pestisittir ve kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. AgLogic’in Aldicarb etiketini okumak için bu siteyi ziyaret edin.

Bu makalede, aldicarb’ın tanımından sağlık etkilerine ve arıtma yöntemlerine kadar temel bilgileri derlemeye çalıştık. Umarız bilgilendirici olmuştur. İlgili konuda daha fazla bilgi almak için Dünya Sağlık Örgütü‘nün resmi yayınlarına başvurabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.