Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

2-Butoksietanol ve 2-Butoksietanol Asetat

2-Butoksietanol ve 2-Butoksietanol Asetat

2-Butoksietanol ve 2-Butoksietanol Asetat

CAS ID#:  111-76-2, 112-07-2

Etkilenen Organ Sistemleri: Hematolojik (Kan Oluşturan), Hepatik (Karaciğer), Renal (İdrar Sistemi veya Böbrekler)

Kimyasal Sınıflandırma: Nitrozaminler/eterler/alkoller

2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetat nedir?

Özet: 2-Butoksietanol, eter gibi kokan berrak, renksiz bir sıvıdır. Etilen glikol monobütil eter, etilen glikol butil eter, etilen glikol n-bütil eter, Butil Cellusolve, butil glikol ve butil Oksitol gibi birçok isme sahiptir. Sprey cilalar, emayeler, vernikler ve lateks boyalarda çözücü olarak ve boya incelticilerde ve sıyırıcılarda, vernik sökücülerde ve herbisitlerde bir bileşen olarak kullanılır. Ayrıca sıvı sabunlarda, kozmetiklerde, endüstriyel ve ev temizlik ürünlerinde ve kuru temizleme bileşiklerinde kullanılır. 2-Butoksietanol asetat, meyveli bir kokuya sahip renksiz bir sıvıdır. Etilen glikol monobütil eter asetat, bütoksietil asetat, bütil glikol asetat, etilen glikol bütil eter asetat ve asetik asit 2-bütoksietil ester olarak da bilinir. Cilalar, vernikler, emayeler ve epoksi reçineler için çözücü olarak kullanılır.

2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetata çevreye girdiklerinde ne olur?

 • 2-Butoksietanol ve 2-bütoksietanol asetat, solvent olarak ve ev ürünlerinde kullanıldıklarında havaya salınabilir.
 • Havada, 2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetat, yağmur, buz veya karla çıkarılabilir.
 • 2-Butoksietanol ve 2-bütoksietanol asetat, birkaç gün içinde havada diğer bileşiklere parçalanabilir.
 • Her iki bileşik de sudan ve topraktan havaya geçebilir.
 • 2-Butoksietanol ve 2-bütoksietanol asetat, bitkilerde ve hayvanlarda birikmez.

2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetata nasıl maruz kalabilirim?

 • Birçok insan her gün az miktarda 2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetata maruz kalır.
 • Havayı solumak veya bu bileşikleri içeren ev temizleyicileri veya diğer sıvılarla cilt teması.
 • Kirlenmiş su içmek.
 • 2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetat içeren malzemeleri kullanan serigrafi, baskı, mobilya üretimi ve terbiyesi, sprey boyama işlemleri ve otomobil tamirhaneleri gibi mesleklerde çalışmak.
 • 2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetatın atıldığı tehlikeli bir atık sahasının yakınında yaşamak.

2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetat sağlığımı nasıl etkiler?

Birkaç saat boyunca yüksek düzeyde 2-bütoksietanole maruz kalan kişiler, burun ve gözlerde tahriş, baş ağrısı, ağızlarında metalik bir tat ve kusma bildirdiler. Akciğerlerinde veya kalplerinde herhangi bir zararlı etki görülmedi. 2-bütoksietanol içeren çok miktarda temizlik maddesi yutan kişilerde solunum problemleri, düşük tansiyon, düşük hemoglobin seviyeleri (kandaki vücut organlarına oksijen taşıyan madde), asidik kan ve idrarda kan görülmüştür.

2-bütoksietanol veya 2-bütoksietanol asetatın insanlarda üremeyi etkileyip etkilemediği veya doğum kusurlarına neden olup olmadığı bilinmemektedir.

Hayvan çalışmaları, 2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetata maruz kalmaktan kaynaklanan hemolizi (hemoglobin salınımıyla sonuçlanan kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi) göstermiştir. Yüksek dozlarda 2-bütoksietanol ayrıca hayvanlarda üreme sorunlarına ve küçük doğum kusurlarına neden olabilir.

2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetatın kansere neden olma olasılığı ne kadardır?

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ve Çevre Koruma Ajansı, 2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetatı insan kanserojenliğine göre sınıflandırmamıştır.

İnsanlarda veya hayvanlarda 2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetat üzerinde hiçbir karsinojenite çalışması mevcut değildir.

2-bütoksietanol ve 2-bütoksietanol asetata maruz kaldığımı gösteren tıbbi bir test var mı?

2-bütoksietanolün bozulma ürünleri, yakın zamanda kimyasala maruz kalıp kalmadığınızı görmek için kanınızda ve idrarınızda ölçülebilir. 2-bütoksietanol ve yıkım ürünleri vücudunuzu 24-48 saat içinde terk ettiğinden, bu testlerin maruziyetten sonraki bir gün içinde yapılması gerekir. Bu testler ne kadar maruz kaldığınızı veya sağlık etkilerinin olup olmayacağını söyleyemez. Bazı kan testleri, kırmızı kan hücrelerinizin hasar görüp görmediğini söyleyebilir, ancak bu etki 2-butoksietanole özgü değildir.

2-bütoksietanol 111-76-2

111-76-2

2-Butoksietanol, eter benzeri kokulu berrak, renksiz bir sıvıdır.2-Butoksietanol genellikle etilen oksidin butil alkol ile reaksiyonu ile üretilir, ancak etilen glikolün dibutil sülfat ile reaksiyonu ile de yapılabilir. 2-Butoksietanol, sprey cilalar, çabuk kuruyan cilalar, emayeler, vernikler ve lateks boyalar gibi koruyucu yüzey kaplamalarında çözücü olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca boya inceltici ve sıyırıcılarda, vernik sökücülerde, zirai kimyasallarda, herbisitlerde, silikon kalafatlarda, kesme yağlarında ve hidrolik sıvılarda ve metal temizleyicilerde, kumaş boya ve mürekkeplerde, endüstriyel ve ev temizleyicilerinde (yağ giderici olarak) bileşen olarak kullanılır. ve kuru temizleme bileşikleri. Sıvı sabunlarda ve kozmetikte de kullanılır. 2-Butoksietanol asetatın havada, suda, ve kirletici olarak toprak ve buna maruz kalma, imalatı ve kimya endüstrisinde bir ara ürün olarak kullanımı ve ürünlerinin formülasyonu ve çoklu endüstriyel faaliyetlerde kullanımı sırasında ortaya çıkar. 2-bütoksietanolün asetat formu 2-bütoksietanol asetattır ve etilen glikol monobütil eter asetat olarak da bilinir.

2-Butoksietanol Kimyasal Özellikleri, Kullanımları, Üretimi

2-Butoksietanol Kimyasal özellikler

Etilen glikol monobütil eter, hafif, ekşi, eter benzeri bir kokuya sahip renksiz bir sıvıdır. Birçok keton, eter, alkol, aromatik parafin ve halojenli hidrokarbonlarla her oranda karışabilir. Daha spesifik olarak aseton, benzen, karbon tetraklorür, etil eter, n-heptan ve su ile her oranda karışır. Mükemmel çözünürlük, düşük buharlaşma oranı ve yüksek seyreltme oranları nedeniyle, alkid, fenolik, nitroselüloz, maleik modifiye, stiren ve epoksi gibi reçineler kullanılarak lakların, emayelerin, mürekkeplerin ve verniklerin imalatında ve formülasyonunda bir çözücü olarak kullanılır. . Cilalarda bütil “Cellosolve” yavaş buharlaşma sağlar, allık direncini güçlendirir, parlaklığı arttırır, akmayı iyileştirir ve portakal kabuğunun önlenmesine yardımcı olur. Sıcak sprey vernikler genellikle çözücü-seyreltici ağırlığına göre yaklaşık %10 “Dowanol” EB içerir.

2-Butoksietanol, eter benzeri bir kokuya sahip berrak renksiz bir sıvıdır ve glikol eter/alkoksi alkol ailesine aittir. 2-Butoksietanol suda karışabilir ve çoğu organik çözücüde çözünür. 2-Butoksietanol doğal olarak oluşmaz. Genellikle etilen oksidin butil alkol ile reaksiyona sokulmasıyla üretilir.

2-Butoksietanol, nitroselüloz, doğal ve sentetik reçineler, çözünür yağlar için, yüzey kaplamalarında, sprey cilalarda, emayelerde, verniklerde ve lateks boyalarda çözücü olarak, boya incelticilerde, çabuk kuruyan cilalarda, lateks boyalarda bir bileşen olarak kullanılır. striptizciler, cila sökücüler ve herbisitler. Ayrıca tekstil boyama ve baskıda, derinin işlenmesinde, plastikleştiricilerin üretiminde, metal temizleyicilerde ve ev temizleyicilerinde stabilizatör olarak ve hidrolik sıvılarda, böcek öldürücülerde, herbisidlerde ve pas sökücülerde kullanılır. Ayrıca sıvı sabunlarda, kozmetik ürünlerinde, endüstriyel ve ev temizleyicilerinde, kuru temizleme bileşiklerinde ve silikon kalafatlarda, kesme yağlarında ve hidrolik sıvılarda bir bileşen olarak kullanılır. 2-Butoksietanol, ısıya, kıvılcımlara veya açık alevlere maruz kaldığında yangın tehlikesi oluşturur.

2-Butoksietanol Fiziki Özellikleri

Hafif, eter benzeri bir kokuya sahip berrak, renksiz, yağlı sıvı. Deneysel olarak belirlenen algılama ve tanıma koku eşik konsantrasyonları sırasıyla 500 μg/m3 (100 ppbv) ve 1.7 mg/m3 (350 ppbv) idi (Hellman ve Small, 1974). Nagata ve Takeuchi (1990) tarafından 580 ppbv’lik bir koku eşiği konsantrasyonu rapor edilmiştir.

2-Butoksietanol nerelerde kullanılır

 • Etilen glikol n-bütil eter (EB), reçineler için üstün bağlama verimliliği ve mükemmel çözünürlük nedeniyle bir bağlama çözücüsü olarak yaygın olarak kullanılır.
 • Etilen glikol monobütil eter (EGBE), nitroselüloz, reçineler, yağ ve gres için çözücü olarak ve kuru temizlemede kullanılır.
 • Nitroselüloz, reçineler, gres, yağ, albümin için çözücü; kuru temizleme.

2-Butoksietanol İçin Genel açıklama

Hafif, hoş bir kokuya sahip renksiz bir sıvı. Sudan daha az yoğun. Parlama noktası 160 ° F. Cildi ve gözleri tahriş eder ve yutulduğunda toksik olabilir. Solvent olarak, boya ve vernik yapımında kullanılır.

2-Butoksietanol Hava ve Su Reaksiyonları

2-Butoksietanol havaya ve ışığa duyarlıdır. Suda az çözünür.

2-Butoksietanol Reaktivite Profili

ETİLEN GLİKOL N-BÜTİL ETER bazlar, alüminyum ve oksitleyici maddeler ile reaksiyona girebilir. 2-Butoksietanol, havaya ve ışığa maruz kaldığında peroksitler oluşturma eğilimindedir. 2-Butoksietanol bazı plastik, kauçuk ve kaplama türlerine saldırır. .

2-Butoksietanol tehlikesi

Toksik bir malzeme. Göz ve üst solunum yollarını tahriş edicidir. Şüpheli kanserojen.

2-Butoksietanol Yangın tehlikesi

Yanıcı malzeme: yanabilir ancak kolayca tutuşmaz. Kaplar ısıtıldığında patlayabilir. Akış su yollarını kirletebilir. Madde erimiş halde taşınabilir.

2-Butoksietanol Kimyasal Reaktivitesi

Su ile Reaktivite Reaksiyon yok; Ortak Malzemelerle Reaktivite: Reaksiyon yok; Taşıma Sırasında Stabilite: Stabil; Asitler ve Kostikler için Nötralize Edici Maddeler: Uygun değil; Polimerizasyon: Uygun değil; Polimerizasyon İnhibitörü: Uygun değil.

2-Butoksietanol Güvenlik profili

Yutma, cilt teması, intraperitoneal ve intravenöz yollarla zehir. Soluma ve deri altı yollarla orta derecede toksiktir. Solunması halinde insanlarda sistemik etkiler: mide bulantısı veya kusma, baş ağrısı, tanımlanmamış göz etkileri. Deneysel teratojenik ve üreme etkileri. Cildi tahriş edici. Isıya veya aleve maruz kaldığında yanıcı sıvı. Yangınla mücadele için köpük, CO2, kuru kimyasal kullanın. Oksitleyici maddeler, ısı ve alev ile uyumlu değildir. Ayrışmak için ısıtıldığında keskin duman ve tahriş edici dumanlar yayar.

2-Butoksietanol Potansiyel maruziyet durumu

2-Butoksi etanol, hafif, eter benzeri bir kokuya sahip renksiz bir sıvıdır. Molekül ağırlığı 5 118.20; Özgül ağırlık (H2O:1) 5 0.90; kaynama noktası 5 171°C; donma/erime noktası 5 274.8°C; buhar basıncı 5 0.8 mmHg @ 20°C; Bağıl buhar yoğunluğu (hava 5 1) 5 4.1; Parlama noktası = 61°C (cc); Kendiliğinden tutuşma sıcaklığı = 238°C

2-Butoksietanol Çevresel kaderi

Biyolojik. Bridie et al. (1979), biyolojik bir sıhhi atık arıtma tesisinden filtrelenmiş atık su kullanarak 0,71 ve 2,20 g/g BOİ ve KOİ değerleri bildirmiştir. Bu değerler, 5 günlük bir süre için 20 °C’de standart bir seyreltme yöntemi kullanılarak belirlendi. Ayrı bir tarama testinde bir kanalizasyon tohumu kullanıldığında, 0.20 g/g’lık bir BOİ değeri elde edilmiştir. 2-bütoksietanol için ThOD 2.31 g/g’dir.
Kimyasal/Fiziksel. 1.000 mg/L’lik bir giriş konsantrasyonunda, GAC ile işleme, 441 mg/L’lik bir çıkış konsantrasyonu ile sonuçlandı. Kullanılan karbonun adsorbe edilebilirliği 112 mg/g karbondur (Guisti ve diğerleri, 1974).

2-Butoksietanol depolanması

2-Bütoksietanol, normal çalışma alanlarından ve ısı ve kıvılcım kaynaklarından ve elektrikli ekipmanlardan uzakta, yeterli havalandırmaya sahip serin bir yerde sıkıca kapalı, topraklanmış kaplarda saklanmalıdır. Depolama ve elleçleme alanında işçiler solvente dayanıklı malzemeler kullanmalıdır.

2-Butoksietanol Arıtma Yöntemleri

Peroksitler, susuz SnCl2 ile geri akıtılarak veya bir aktif alümina kolonundan hafif basınç altında geçirilerek çıkarılabilir. Susuz K2CO3 ve CaS04 ile kurutun, süzün ve damıtın veya NaOH ile geri akıtın ve NaOH’den damıtın. [Beilstein 1 IV 2380.]

2-Butoksietanol uyumsuzlukları

Hava ile patlayıcı karışım oluşturabilir. Kararsız ve patlayıcı peroksitler oluşturabilir; damıtmadan önce peroksitleri kontrol edin; pozitifse zararsız hale getirin. Ayrışır, zehirli dumanlar çıkarır. Güçlü kostikler ve güçlü oksitleyicilerle şiddetli reaksiyon. Bazı kaplamalara, plastiklere ve kauçuğa saldırır. Yüksek sıcaklıklarda metalik alüminyuma saldırır.

2-Butoksietanol Atık Bertarafı

EGBE, bir yakma fırınında yakılarak yok edilir. Laboratuvarda, küçük miktarlar büyük hacimli su ile birlikte lavaboya atılabilir.

Önlemler

Mesleki işçiler, yeterli havalandırmaya sahip ve ısı veya kıvılcım kaynaklarından uzak, belirlenmiş alanlarda minimum miktarda 2-bütoksietanol kullanmalıdır. Mümkün olduğunda, yangına dayanıklı kaplar kullanılmalıdır. Cilt ve göz temasını önlemek için uygun koruyucu ekipman giyin.

2-bütoksietil asetat 112-07-2

2-Butoksietil asetat Kimyasal Özellikleri, Kullanımları, Üretimi

112-07-2

Kimyasal özellikler

hafif bir kokuya sahip olan 2-Butoksietil renksiz veya soluk sarı sıvı şeklindedir.

2-Butoksietil nerelerde kullanır

Nitroselüloz cilalar, epoksi reçineler, çok renkli cilalar için yüksek kaynama noktalı solvent; polivinil asetat lateks için film birleştirme yardımcısı olarak kullanılr.

Genel açıklama

Zayıf meyveli kokuya sahip renksiz sıvı. Yüzer ve su ile yavaş yavaş karışır.

2-Butoksietil Hava ve Su Reaksiyonları

Suda çözünür.

2-Butoksietil Reaktivite Profili

2-Butoksietil asetat, aşağıdakilerle geçimsizdir: Oksitleyiciler . 2-Butoksietil asetat, bir eter-alkol türevidir. Eter nispeten reaktif değildir. Alkollerin alkali metaller, nitrürler ve güçlü indirgeyici maddelerle birleştirilmesiyle yanıcı ve/veya zehirli gazlar üretilir. Oksoasitler ve karboksilik asitlerle reaksiyona girerek ester artı su oluştururlar. Oksitleyici maddeler, alkolleri aldehitlere veya ketonlara dönüştürür. Alkoller hem zayıf asit hem de zayıf baz davranışı sergiler. İzosiyanatların ve epoksitlerin polimerizasyonunu başlatabilirler.

2-Butoksietil Sağlık tehlikesi

Konsantre buharın solunması baş ağrısına, mide bulantısına, baş dönmesine neden olabilir. Sıvı, gözlerde tahrişe ve ciltte hafif tahrişe neden olur. Yutma, soluma ile aynı semptomları üretir.

2-Butoksietil Güvenlik profili

Yutulması ve cilt teması ile orta derecede toksiktir. Hafif cilt tahriş edici. Isıya, aleve veya oksitleyicilere maruz kaldığında yanıcıdır. Yangınla mücadele etmek için alkollü köpük kullanın. Ayrışmak için ısıtıldığında keskin duman ve tahriş edici dumanlar yayar.

2-Butoksietil Arıtma Yöntemleri

Ester susuz Na2CO3 ile çalkalanır, süzülür ve vakumda damıtılır. Yeniden damıtma daha sonra atmosfer basıncında gerçekleştirilebilir. [Dunbar & Bolstad J Org Chem 21 1041 1956, Beilstein 2 IV 215.]

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.