Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Yeterince doğru su tüketimi nasıl olmalı?

Yeterince doğru su tüketimi nasıl olmalı?

Su içmek, susuz kalmamak ve sağlıklı olmak için önemli bir husustur. Bireylerin ihtiyaçları cinsiyet ve yaşam tarzı gibi unsurlara göre değişse de kadınların (19-50 yaş arası) günde 2,7 litre, erkeklerin (19-50 yaş arası) günde 3,7 litre su içmesi öneriliyor. Bu hedefe ulaşmak zor olabilir ama su tüketimini gün içine yaymak ve sıvı almak için alternatif kaynaklar bulmak günlük su alımını artırmana yardımcı olur.

Su Tüketimini Güne Yaymak

Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su iç. Uyanır uyanmaz su içmek, metabolizmanı ateşlemene yardımcı olur ve susuz geçen tüm geceden sonra sıvı ihtiyacının tekrar karşılanmasını sağlar. Kendine hatırlatmak için yatağının yanında bir bardak bulundur veya alarm saatine bir not bırak.

Her yemek yediğinde su iç. Her öğünde bir bardak su iç. Bu, vücudunun besinleri emebilmesi adına besinlerin yıkılmasına yardımcı olarak sindirime yardımcı olur. Su ayrıca dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Gün içinde yediğin atıştırmalıklarla birlikte su içmeyi de unutma.

  • Kilo vermek istiyorsan daha erken doymak için yemeye başlamadan önce su iç.

Tüm gün yanında bir su şişesi bulundur. Ofiste çalışıyorsan masanda bir şişe bulundur ve gün boyunca onu yudumla. Unutuyorsan bilgisayarında hatırlatma ayarla. Daha fiziksel bir işte çalışıyorsan düzenli olarak erişebileceğin bir yerde bir su şişesi bulundurmaya çalış veya şişeyi yanında taşı.

  • Su alımını daha doğru takip etmek için yanında ölçüler bulunan bir şişe bul.
  • Suyu soğuk tutmak için yalıtımı, dâhili filtresi veya suyunu meyveyle beslemesi için içinde ayrı bir silindiri bulunması gibi özel özellikleri olan bir şişe dene


Egzersizden sonra fazladan su iç.
 Fazladan 250 ml veya 500 ml su içmek, ortalama bir egzersizden sonra yeterlidir ama aşırı terlemenin olduğu yoğun egzersizler Gatorade veya Powerade gibi bir spor içeceği gerektirebilir. Bu içeceklerde terleyerek kaybettiğin şeyleri yerine koymana yardımcı olacak sodyum, elektrolitler ve karbonhidrat bulunur.

Bir su takip etme uygulaması bul. Akıllı telefonunda daha fazla su içmeni hatırlamana yardımcı olacak birkaç uygulama vardır. Örneğin Sukolik uygulaması, günlük su alımını izlemeni sağlar.

”8’e 8” kuralını unutma. Her birey sağlıklı kalmak için farklı miktarda suya ihtiyaç duyar. Ama “8’e 8” kuralını (8 bardak, günde 8 kez) hatırlamak kolaydır ve su alımını her gün kolayca izlemene yardımcı olabilir.

Farklı Su Alma Kaynakları Bul

Meyve suyu, kahve veya çay iç. Çoğu insan kafeinli içeceklerin vücudunda su kaybına yol açacağını düşünür ama bu, tüketim ortalama miktarda olduğu sürece doğru değildir. Su en iyisidir ama meyve suyu veya kafeinli kahve ve çay gibi başka içecekleri tercih ediyorsan günlük sıvı gereksinimine ulaşmak için bunları içmeye devam et. 

  • Günlük kafein alımını 2-4 fincan kahve ya da çay ile sınırla. Bundan fazlasını içersen uykusuzluk, rahatsızlık, baş ağrısı veya diğer yan etkileri hissedebilirsin. Çocukların kafeinden tamamen uzak durması gerekir.
  • Kafeinli içecekler, kafeinin etkilerine karşı tolerans geliştirmemiş kişiler için sıvı alımı için iyi bir kaynak olmayabilir. Kahve içmenin ilk birkaç gününde hafif bir idrar söktürme etkisi olabilir ama 4-5 gün boyunca düzenli olarak tüketilerek tolerans geliştirildikten sonra idrar söktürme etkisi yok olur. 

Daha yüksek su içeriği olan yiyecekler tüket. Günlük su alımının yaklaşık %20’si yiyeceklerden gelir. Karpuz, kereviz, salatalık ve marul, su alımına yardımcı olacak iyi, sağlıklı beslenme seçimleridir. Çorbalar ve et/kemik suları da beslenmene daha fazla su eklemek için iyi bir yoldur.

Şekersiz tatlandırıcılar veya aroma katkıları kullan. Sade suyu sevmiyorsan bir bardak içme suyuna aroma veya tat ekleyen çeşitli ürünler var. Bazıları toz hâldeyken bazıları da sıvı katkılardır.

  • Bu ürünlerin içeriklerini okuduğundan emin ol. Bazılarında tartışmalı olduğu düşünülen propilen ve glikol gibi kıvam vericiler bulunur.
  • Daha doğal bir şey tercih ediyorsan aromalarını suya karıştırmak için çilek, limon veya salatalık doğrayıp bunları suyuna koymayı dene.

İpuçları

  • Hamileysen, emziriyorsan veya soğuk algınlığına ya da gribe yakalandıysan önerilen yönergelerden daha fazla su iç.
  • Aşırı su içmek mümkündür ama bu nadirdir ve genelde maratona hazırlanmak gibi yoğun bir şekilde egzersiz yapıyorsan endişe vericidir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.