Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

TÇK (Toplam Çözünmüş Katılar) Nedir?

TÇK (Toplam Çözünmüş Katılar) Nedir?

TÇK suda çözünmüş olan bütün iyonların miktarını gösteren genel ve kaba bir parametredir. TÇK tayini için, bir su numunesi filtre edilerek askıdaki katı parçacıklar tutulur ve ayrılır. Süzülmüş su buharlaştırılır ve kalan katılar tartılır. Tabii sulardaki TÇK’nın sağlığa bir zararı olmamakla beraber, çok yüksek TÇK değerlerinin şu mahzurları vardır:

  1. TÇK 500 mg/L’den yüksek ise suya tuzlu bir tad verebilir.
  1. Yüksek TÇK, bünyeleri alışık olmayan kişilerde ishale sebep olabilir.

Bazı labaratuarlar suyun elektrik iletkenliği (Eİ) ile TÇK arasındaki takribi bir ilişkiyi kullanarak TÇK’yı ayrıca ölçmeden (Eİ değerinden hesaplayarak) rapor etmekle beraber, bu metod güvenilir bir netice vermez. Bu iki parametre arasındaki ilişki TÇK = 0.5(Eİ) ile TÇK= 0.9(Eİ) arasında değişmektedir (TÇK = mg/L, Eİ = mikro-mhos/sm).

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.