Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Günde 8 bardak efsanesini çürütmek ve susuz kalmamak için günde ne kadar su içmelisiniz?

Günde 8 bardak efsanesini çürütmek ve susuz kalmamak için günde ne kadar su içmelisiniz?

Neredeyse tüm vücut işlevlerimizi yerine getirmek için su kullanıyoruz . Yani, yeterince içmezseniz, susuz kalırsınız.Bu kulağa o kadar kötü gelmeyebilir, ancak bu, vücudunuzun tam anlamıyla düzgün çalışması için yeterli suya sahip olmadığı anlamına gelir. 

Günde sekiz bardak su onlarca yıldır tavsiye edilen bir efsaneydi, ancak gerçek biraz daha karmaşık. Bu makale, susuz kalmamak için yapmanız gerekenlere ve bunun sağlığınız için neden bu kadar önemli olduğuna bir göz atıyor.

Susuz Kalmamak İçin Ne Kadar Su İçilmeli?

Yeterince su içmek önemlidir çünkü gün boyunca nefes, ter ve idrarla su kaybediyorsunuz.

Bazı fitness uzmanları, kaç bardak suya ihtiyacınız olduğunu hesaplamak için kullanabileceğiniz basit bir denklem sundu . Kilonuzu (kg olarak) 10’a bölün ve bu sayı günde ihtiyacınız olan su miktarı litre cinsinden ifade edilir. Yani, 70 kilo ağırlığındaysanız, bu, 3,5 litre , günde yaklaşık 10 bardak su içmeniz gerektiği anlamına gelir.

Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri’nin (NASEM) resmi tavsiyesi, sadece bir bardak su değil, günlük ihtiyacınız olan sıvı miktarını düşünmektir. Ortalama olarak, NASEM’e göre, erkeklerin günde yaklaşık 3.69 litre sıvı tüketmesi gerekirken, kadınların yaklaşık 2.69 litredir. Bu sıvılar sudan, çay ve kahve gibi diğer içeceklerden veya yiyeceklerden gelebilir. 

susuz

Genel bir kural olarak, çoğu insan sıvılarının %80’ini içeceklerden ve %20’sini yiyeceklerden alır. Bunun nasıl olduğunda dair bir fikir edinmek için, aşağıdaki rutini uygulayarak diyetinizden yaklaşık 3 litre sıvıyı nasıl elde edebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • Sabah: Toplam 0.9 litre için yarım litre su ve 2 fincan kahve için. Böğürtlen gibi kahvaltıda su zengini bir meyve de tüketmeniz faydanıza olacaktır.
  • Öğleden sonra : 0.9 litre için yarım litre su ve 2 fincan çay için. Ayrıca, marul ( % 95 su ), et suyu bazlı çorbalar ( % 92 su ) ve salatalık ( % 95 su ) gibi öğle yemeğine birlikte su açısından zengin yiyecekleri de dahil edin .
  • Akşam : Akşam yemeğinde yarım litre su için . Yemekten sonra 2 fincan çay sizi günlük alımınza yaklaştıracaktır.

Tabii ki, gün boyunca ne kadar sıvı tükettiğinizi etkileyecek başka faktörler de var. Örneğin, çok miktarda tuz, şeker veya alkollü içecek tüketirseniz, gerekli sıvıyı tüketmiş olsanız bile bu sizi susuz bırakabilir . Ya da kuru veya sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, serin ve nemli bir iklimde yaşayan birinden daha fazla sıvıya ihtiyacınız olabilir. 

Ortalama, sağlıklı bir yetişkin için, susadığınızda içki içmek susuz kalmanın iyi bir yoludur. Ancak, Virginia Tech’de kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanı ve profesör olan Brenda M. Davy , bu yöntemin her zaman en iyi uygulama olmayabileceğini söylüyor .

suicmek

Örneğin sporcuların susuzluklarının önüne geçmeleri gerekebilir, çünkü siz susamadan önce ortaya çıkan hafif dehidrasyon dayanıklılığı ve motivasyonu düşürerek fiziksel performansı etkileyebilir . Susuz kalmamakta daha zorlanabilecek diğer üç grup yaşlılar, hamile kadınlar ve yeni annelerdir.

Davy, “Yaşlandıkça, susuzluk düşüşünü tespit etme hassasiyetimiz yaşlı yetişkinleri dehidrasyona daha yatkın hale getiriyor” diyor. Bu durumda 65 yaşın üstündeki kişilerin yakınlarda su tutmaları ve susamasalar bile içmeleri önerilir .

Hamileyken, hem sizi hem de bebeği desteklemek için fazladan sıvı içmeniz gerekir. Hamileyken susuz kalmak, doğum kusurları veya erken doğum gibi komplikasyonlara yol açabilir Ve emziriyorsanız, emzirdiğiniz her seferde kaybedilen sıvıları doldurmak için fazladan bir bardak su içmelisiniz . 

Kaynak

İlgili Makale : Su ve Cinsiyet Eşitliği

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.