Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Sürdürülebilir Dünya: Su (Rio +20)

Sürdürülebilir Dünya: Su (Rio +20)

Rio +20, dünyanın en önemli kaynaklarından birini korumak için gereken küresel çabayı vurguluyor.

Temiz su yaşam için gereklidir, ancak gelişmiş dünyadaki çoğu insan içmek, yemek hazırlamak ve sanitasyon için kullandıkları suyu pek düşünmez. Ancak gelişmekte olan ülkelerde, güvenli içme suyu arayışı günlük bir kriz olabilir. Her yıl milyonlarca insan, çoğu çocuk, temiz su ve uygun sanitasyona erişim eksikliğinden kaynaklanan önlenebilir hastalıklardan ölüyor.

Küresel Su Politikası Projesi direktörü ve National Geographic Society’nin tatlı su görevlisi Sandra Postel , tatlı su kıtlığının 20-22 Haziran tarihleri ​​arasında Brezilya’da Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda (Rio + 20) ele alınması gereken büyüyen bir sorun olduğunu söyledi . ” Yeraltı suyunun tükenmesi ve insanların yiyeceklerini yetiştirmek için sulamaya bağımlı oldukları nehir ve göllerin kurumasıyla kendini gösteriyor. ” dedi. “Su kıtlığı, gıda güvenliği ve her şeyden öte değişen iklimin kesişimi, acilen ele alınması gereken bir dizi su endişesini ortaya çıkarıyor.”

Aslında 1992 Dünya Zirvesi’nden bu yana hükümetlerin ve STK’ların özverili çabaları nedeniyle, modern boru tesisatından yağmur suyu toplama ve depolamaya kadar değişen projelerle dünya çapında yaklaşık 1,7 milyar insana güvenli içme suyu sağlandı.Bu da büyük bir ilerleme kaydedildiğini gösteriyor.

Ancak tahminen 880 milyon insanın hala temiz suya düzenli erişimi yok . Postel, “Ve sanitasyon konusunda neredeyse o kadar ilerleme kaydetmedik,” dedi. “2,7 milyar insan gibi bir insan yeterli sağlık hizmetlerinden yoksun, bu yüzden bu zorluk hala çok büyük görünüyor.” Politika yapıcılar, önümüzdeki 50 ila 75 yıl içinde gezegenin nüfusu beklendiği üzere üç milyar artarken bile her iki sayıyı da düşürmek için mücadele edecekler.

national-geographic-dünya

Dünyada Ciddi Zorluklar

Her gün yaklaşık 5.000 çocuk, insanlar kirli suyu içmek veya yemek pişirmek için kullandıklarında yayılan kolera ve dizanteri gibi önlenebilir ishal hastalıkları nedeniyle ölüyor. Kişisel hijyen için su eksikliği, yaklaşık altı milyon insanı kör eden trahoma gibi tamamen önlenebilir rahatsızlıkların yayılmasına neden oluyor.

Su sıkıntısı aynı zamanda birçok düşük gelirli aileyi yoksulluk ve yetersiz eğitim döngüsüne hapsediyor ve en yoksullar her zaman suya erişim eksikliğinden en çok zararı görenler oluyor. Zamanlarının çoğunu sağlıksız, hasta çocuklarla ilgilenen veya günde ortalama 6 kilometre mesafelere kadar zahmetli bir şekilde su almaya harcayan insanlar, hayatlarını iyileştirmek için eğitim ve ekonomik fırsatlardan mahrum bırakılıyor.

Günden güne talep büyümeye devam ediyor ve büyük nehirlerden yer altı akiferlerine kadar su kaynaklarını daha fazla tüketiyor. Postel, “Yeraltı suyu kullanımımız konusunda daha derin bir borca ​​giriyoruz” ve “bunun küresel su güvenliği için çok önemli etkileri var. Yeraltı suyunun tükenme oranı 1960’tan bu yana iki katına çıktı.” dedi.

Dünya’nın yeraltı sularının bir kısmı, Dünya’nın iklimi çok farklı olduğunda oluşan fosil su. Bugün böyle bir su, petrol gibi sonu olan bir sudur. Diğer akiferler yenilenebilir. Postel, “Ancak çoğunu, yağışın onları yeniden doldurmasından daha hızlı pompalıyoruz” dedi. “Hindistan’ın altında, Kaliforniya’nın Merkez Vadisi’nin altındaki kuzey Çin ovalarında buğday ve mısır tarlalarının altında durum budur. Geri çekilmeleri yeniden şarjla dengelemeliyiz.”

İnsanlığın artan susuzluğu, su ekosistemleri için de büyük bir sorun teşkil ediyor. “Nehirlerden, taşkın yataklarından ve havzalardan su aldığımızda, bu ekosistemler su kıtlığının yükünü taşıyor ve bozulmaya veya yok olmaya başlıyor” dedi. “Ve bu aynı zamanda bizim için de bir maliyet yaratıyor, sadece doğa için değil, çünkü biz de bu ekosistemlere bağlıyız.”

Çözüm Ne Olacak?

Postel, elimizdeki suyu daha verimli kullanmak için birçok fırsatın mevcut olduğunu belirtti. Değişim, su kaynaklarının daha verimli yönetilmesiyle başlar.

Postel, “Küresel olarak kullandığımız tüm suyun yüzde yetmişi tarım içindir, bu yüzden ilk önce damla sulama ve yerel iklime daha uygun mahsul yetiştirme gibi yöntemlerle çok daha verimli hale gelmemiz gereken yer burası” dedi. “Çiftçilerin suyu daha verimli kullanmaları için hâlâ çok az teşvike sahibiz. Çiftçiler iyi iş adamlarıdır; karlarını etkileyen teşviklere yanıt verirler.”

Birleşik Ulusal Genel Kurul, “güvenli ve temiz içme suyu ve sanitasyon hakkını, yaşamdan ve tüm insan haklarından tam anlamıyla yararlanabilmek için gerekli olan bir insan hakkı” olarak kabul etti. Bunu evrensel bir gerçeklik haline getirmek ve gezegendeki her bir kişiye yaşamı sürdürmek için gereken günlük 20 ila 50 litre suya uygun fiyatlı erişim sağlamak, önümüzdeki on yıllar için açık bir hedeftir.

Kaynak : National Geographic

İlgili Makale : Deniz Suyu Arıtılır mı?

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.