Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su, Tüm Kayalık Gezegenlerde Doğal Olarak Meydana Gelebilir

Su, Tüm Kayalık Gezegenlerde Doğal Olarak Meydana Gelebilir

Hayatın ortaya çıkışı bir muammadır. Yine de araştırmacılar suyun yaşam için bir ön koşul olduğu konusunda hemfikir. İlk hücre suda ortaya çıktı ve daha sonra çok hücreli bir organizma oluşturmak için gelişti. Dünyadaki bilinen en eski tek hücreli organizma yaklaşık 3,5 milyar yaşında. Peki gezegenlerde bu durum nasıl?

Çok uzak çok iyi. Peki hayat suda ortaya çıktıysa su nereden geldi?

Sağlık Fakültesi Yıldız ve Gezegen Oluşumu Merkezi’nden Profesör Martin Bizzarro, “Suyun ortaya çıkmasıyla ilgili iki hipotez var. Birincisi, su içeren asteroitler söz konusu gezegenle çarpıştığında kazara gezegenlere varmasıdır” diyor. ve Tıp Bilimleri, Kopenhag Üniversitesi.

gezegenler

Yardımcı Doçent Zhengbin Deng ile birlikte suyun ortaya çıkması teorisini alt üst eden yeni bir araştırmaya başkanlık etti.

Gezegenlerdeki Suyla İlgili Bir Diğer Hipotez

“Diğer hipotez, suyun gezegenin oluşumu ile bağlantılı olarak ortaya çıkmasıdır. Çalışmamız, bu hipotezin doğru olduğunu ve eğer bu doğruysa, son derece heyecan verici olduğunu, çünkü suyun varlığının gezegenin biyolojik bir ürünü olduğu anlamına gelir. gezegen oluşum süreci, “Martin Bizzarro açıklıyor.

Martin Bizzarro ve Zhengbin Deng’in teorisi doğru çıkarsa, gezegen sistemlerindeki yaşamın gelişme şansı önceden tahmin edilenden daha yüksek olabilir.

Araştırmacıların çalışmaları, Mars’ta gezegenin varlığının ilk 90 milyon yılı boyunca su olduğunu gösteriyor. İlk hipoteze göre, astronomik zamanda bu, su zengini asteroitlerin Dünya ve Mars gibi iç Güneş Sistemi gezegenlerini bombalamasından çok önce. Ve bu çok sansasyonel ‘, diye açıklıyor Martin Bizzarro.

“Mars’ın oluşumuyla suyun ortaya çıktığını gösteriyor. Ve bize suyun gezegenlerde doğal olarak oluşabileceğini ve su zengini asteroitler gibi harici bir kaynağa ihtiyaç duymadığını söylüyor” diyor.

Çalışma, başka türlü mütevazı bir siyah göktaşı analizlerine dayanıyor. Ancak göktaşı 4,45 milyar yaşında ve genç güneş sistemi hakkında paha biçilmez bilgiler içeriyor. Göktaşının adı olan Siyah Güzellik, Mars’ın orijinal kabuğundan kaynaklanır ve güneş sisteminin oluşumu sırasındaki olaylara benzersiz bir bakış açısı sunar.

Martin Bizzarro, “Bu bir altın madeni bilgi madeni ve son derece değerli” diyor. Fas çölünde keşfedildikten sonra, göktaşı gram başına 10.000 dolara satıldı.

Martin Bizzarro, fonların yardımıyla, 2017’de araştırma amacıyla 50 gramın biraz altında satın almayı başardı. Laboratuvardaki göktaşı sayesinde, artık Mars’ta oluştuğu sırada sıvı suyun varlığına dair işaretler sunabiliyorlar. Ancak ilk önce 15 gram pahalı kayayı ezmek, çözmek ve analiz etmek zorunda kaldılar, diyor Zhengbin Deng:

“Mars’ın emekleme döneminde bir veya daha fazla şiddetli asteroit çarpmasına maruz kaldığını bize söyleyen yeni bir teknik geliştirdik. Black Beauty, çarpmanın çok fazla oksijen açığa çıkaran kinetik enerji yarattığını ortaya koydu. Ve muhtemelen buna neden olabilecek tek mekanizma. Zhengbin Deng, bu kadar büyük miktarda oksijenin açığa çıkması suyun varlığıdır “diyor.

Araştırmacılar arasındaki bir başka tartışma konusu, Mars’ın soğuk yüzey sıcaklığıyla sıvı suyu nasıl barındırdığı ve bugün gezegende görünen nehir ve göl birikimlerine neden olabileceği. Sıvı su, organik moleküllerin bir araya gelmesi için bir önkoşuldur ki bu, en az 3,5 milyar yıl önce Dünya’da yaşamın ortaya çıkışında meydana gelen şeydir.

Araştırmacıların Black Beauty analizi, Mars’taki asteroit etkisinin atmosfere çok sayıda sera gazı saldığını gösteriyor.

Zhengbin Deng göre, ‘bu araçlar CO olduğu 2 -zengin içerikli bir atmosfer sıcaklığı yükselmeye neden olduğu ve bu nedenle Mars yüzeyinde mevcut sıvı su izin olabilir.’

Ekip şimdi Black Beauty’de bulunan mikroskobik su taşıyan mineralleri inceleyen bir takip çalışması yapıyor. Asırlık sulu mineraller, oluşumlarından beri hem orijinaldir hem de değişmezler, bu da göktaşının suyun ortaya çıkışına tanık olduğu anlamına gelir.

Makalenin İngilizcesi https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201109110228.htm

Hikaye Kaynağı:

Kopenhag Üniversitesi, Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesi tarafından sağlanan materyaller . Not: İçerik, stil ve uzunluk için düzenlenebilir.

Su nasıl oluştu? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.