Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su Arıtma Musluğu

Su Arıtma Musluğu

Su arıtma musluğu, su arıtma cihazlarında iki kategoride bulunmaktadır. 3 yollu arıtma muslukları ve tek çıkışlı su arıtma muslukları. Su arıtma cihazlarında genelde standart küçük su arıtma musluğu kullanılmaktadır, mutfak tezgahında ya da evyede ikinci bir musluk istemeyen veya mutfak tezgahını deldirmek istemeyen kullanıcılar 3 yollu (3 akışlı) tabir edilen hem sıcak-soğuk şebeke suyunu hem de arıtma suyunu kullanabileceği tek musluk üzerinden su alacağı 3 kanallı musluklar tercih edebiliyorlar.

Su Arıtma musluğu kalitesi nasıl olmalı

Su arıtma cihazı tercih edenlerin yanıldığı bazı noktalar var çünkü genelde su arıtma cihazı filtrelerden oluşuyor ve filtre kalitesi yüksek olursa en iyi su arıtma cihazını elde ederim gibi düşünceler mevcut. Bu görüş tamamen yanlış, nedeni ise, arıtılan su tank ile musluk arasında membran sonrası filtrelerde bekletilir, burada bekleyen su ters ozmos su arıtma cihazlarında saf su olur esasında çünkü arıtma cihazı suyu saflaştırır ve saf suyu depoda biriktirir, saf su yapı itibari ile boş bir su olduğu için temas ettiği yüzeylerin maddelerini üzerine çekerek kendini doldurmaya çalışır.

su arıtma musluğu
NSF Li Musluk Nasıl Olur
su arıtma musluğu

Musluk üretiminde kullanılan sarı metal üretiminde kurşun karışımı ve çelik kullanılmaktadır. Sizin saf suyunuz bu muslukta uzun süre beklediği için suyunuza kurşun karışma olasılığı %70 den fazladır. Kurşun insan sağlığı için çok tehlikeli bir kanserojen maddedir. Su arıtma cihazlarında kurşuna maruz kalmamak için NSF sertifikalı içerisi plastik (polipropilen) ile kaplanmış NSF onaylı musluk tercih etmeniz sağlığınız açısından son derece önemlidir.

NSF onaylı veya kurşun içermez dedikleri muslukların %90 suyun temas ettiği yerler plastik ile kaplıdır. Her önünüze gelen muslukları tercih etmeyiniz. Musluk tercihlerinde NSF sertifikası aranmalıdır.

Su Arıtma Musluğu Ne Kadar?

Su arıtma muslukları 5 dolar ile 30 dolar arasında piyasada satılmaktadır. NSF onaylı musluklar genelde 20 dolar ve üzerinde satılmaktadır. Bir musluğun deve boyun, Avrupa musluk, yıldı musluk, tek kol çevirme musluk, basmalı musluk, inox musluk, paslanmaz musluk ya da standart musluk olması musluğun kalitesini göstermez, sadece musluğun dış fiziksel görüntüsünü değiştirir. Ürünün fiziksel görüntüsünden çok sağlık açısından sağlıklı ve güvenilir olduğuna bakılmasını tavsiye ederiz. NSF onaylı musluk satın almak için bu linki takip edebilirsiniz.

Su Arıtma Musluğu
Su Arıtma Musluğu

Su Arıtma Musluğu Tamir Edilebilir mi?

Su arıtma musluk çeşitleri o kadar çok var ki hangi salmastra hangi musluğa uyumlu olduğunu anlamak çok zordur bu yüzden musluğu satın aldığınız yerden destek istemeniz daha doğru olacaktır. Su arıtma muslukları 2 yıl garantili satıldığı için garanti kapsamında bozulan musluklarınızı satın aldığınız firmadan yenisi ile değişim talep edebilirsiniz.

Su arıtma muslukların en yaygın arızaları

Su arıtma musluklarından gelen arıza ve şikayetlerin en yaygın olanı damlatma sorunudur. Yavaş yavaş ya da az az sürekli damlama yaparlar. Damlama yapan muslukların iç salmastrasını açıp temizlersek bazen damlatma sorununu çözmektedir. Çünkü arıtma musluk salmastra içerinde kelebek şeklinde bir plastik aç kapa anahtar vardır, bazen plastik parçaya arıtma filtresinden kopan karbon parçacıkları tıkama yapabiliyor ya da sıkışıp boşluk oluşmasını sağlıyor, böyle durumlarda musluğun gövdesindeki salmastrayı söküp temizlersek düzelebiliyor.

Musluk gövdesinde bir çatlaktan kaynaklı sızıntı ya da kaçak varsa bunun tamiri yoktur yenisi ile değişim yapmanız gerekmektedir.

Musluk alt bağlantıdan karıyor ise bağlantıyı söküp tekrar takmanız su sızıntısını giderebilir.

Üzerin de pas oluşan musluğu ya da %50 den fazlası üzeri renk değiştirmiş muslukları kullanmayın yeni musluk ile değişim yapınız.

Bazı durumlarda musluğun üst tarafındaki deve boyun şeklindeki oval kısmın içerisinde bakteri veya kir oluşumu ya da paslanma oluşabilir ve suyunuzu kokutur ya da renk değişikliğine neden olabilir 6-12 ayda bir musluğun üst tarafını söküp üst kısmının beyaz sirkeli su ile yıkayıp dezenfekte edebilirsiniz.

Su Arıtma Musluğu Nasıl Sökülür? – Salmastrası Nasıl Değiştirilir?

Genelde arıtma musluklarında 3/8 aç-kapa musluk salmastrası kullanılır. örnek bir arıtma musluğu salmastrası nasıl değiştirilir resimlerle anlatmaya çalıştım ama bir çok arıtma musluğu salmastra sökme şekilleri farklı olabilir.

arıtma musluğu tamiri
arıtma musluğu tamiri
arıtma musluğu tamiri
arıtma musluğu tamiri

Biz resimlerde plastik bir musluğun salmastrasını açtık ama çoğu cihazda bu salmastra metal olur aşağıdaki resimde metal olanlara bir örnek resim ekliyoruz.

arıtma musluğu tamiri
arıtma musluğu tamiri

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.