Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su Arıtma Cihazının Önemi – İçme Suyunu Arıtmak İçin 19 Neden!

Su Arıtma Cihazının Önemi – İçme Suyunu Arıtmak İçin 19 Neden!

Temiz su, içmek, yemek pişirmek ve banyo yapmak, fırçalamak, çamaşır yıkamak gibi diğer günlük kullanım amaçları dahilinde her insan için gereklidir. Sadece hayatımızı daha sağlıklı hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda hijyen amacını da yerine getirir.

Belediyelerin evlerimize verdiği normal musluk suyu temiz görünebilir, ancak flor bileşikleri, klor, cıva, kurşun, böcek ilaçları ve diğer atık parçacıklar gibi sağlığı etkileyen çeşitli bakteri ve virüslere sahip olabilir.

Bu suların tüketimi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve bazen sonuç büyük ölçüde zararlı olabilir. Araştırmaya göre kirli su ishal, kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci gibi hastalıklara yol açmaktadır ve her yıl 502.000 ishal ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir.

Su Hakkında Daha Fazla Bilgi…

Su, içinde bulunan çeşitli zararlı virüs veya bakteri türlerini ortadan kaldırmak için su kimyasal olarak işlenir ve bu sınırlı bir kaynaktır, sudan kaynaklı her yıl 1,1 milyon etkilenmektedir (araştırmaya göre) ve su arıtmanın gerekli olmasının temel nedeni budur. Ailenizin sağlığı için günlük kullanılan içme suyuna çok önem vermemiz gerekiyor.

SUYU NASIL FİLTRELEYEBİLİRSİNİZ?

Günümüzde aşırı temiz su kullanımı görüldüğünde, piyasada temiz su sağlamak için çeşitli farklı ürünlerle gittikçe daha fazla marka ortaya çıkmaktadır. Yaygın seçeneklerden bazıları, damıtılmış su, arıtılmış su ve kaynak suyu içeren şişelenmiş içme suyudur.

Ama tüm seçenekler arasında hangisinin sizin için daha iyi olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Hadi kontrol edelim!

Kaynak Suyu

Kaynak suyu, en temiz su olduğunu öne sürse de aslında taze kaynaktan gelmiyor. Temelde yeraltı kaynaklarından gelir. Aslında, bazı kaynaklar sözde kaynak suyunun ftalatlar, arsenik, koliform ve diğer kirletici maddelerin içerdiği iddia ediliyor.

Arıtılmış Su

Damıtılmış su, yoğunlaştırmayı ve kaynatmayı içeren titiz filtrelemeden geçen bir tür arıtılmış sudur. Ancak genel süreç aynı anda hem kirleticileri hem de doğal mineralleri öldürür. Yani mineral eksikliği ile temiz suya sahip olabilirsiniz.

Şişelenmiş Su

Şişelenmiş su, yalnızca kaliteden gerçekten emin olduğunuzda içilebilir. Hindistan’daki haraççılar tarafından kullanılmış şişelenmiş su şişelerinin yaygın bir şekilde yeniden doldurulması nedeniyle, halka açık alanlardaki suyun kalitesine güvenemezsiniz. Satın aldığınız ürünün orijinal olduğundan emin olun.

Filtre suyu, temelde musluğunuzdan gelen suyun aynısıdır, ancak içerken yolu daha iyi ve daha sağlıklıdır. Temiz suyu, içme ve diğer normal amaçlarla ev içi kullanımınıza eklediğinizde, ailenizi tehlikeli virüsler ve kirletici maddelerin neden olduğu suyla ilgili çeşitli sağlık sorunlarından uzak tutabilirsiniz.

Kirlenmiş su sağlığa zararlı olduğundan, evde en iyi su arıtma cihazına sahip olduğunuzdan emin olun. Sırasıyla Reverse Osmosis ve Ultra Violet su arıtıcı anlamına gelen RO ve UV su arıtıcıları gibi düşünebileceğiniz farklı su arıtma sistemleri vardır.

Çare bulmaya, suyunuzu arıtmaya niyetlenmeden önce, kirli suyun ailenizin sağlığı üzerinde sahip olabileceği başlıca sorunların ve etkilerin farkında olmalısınız.

Şimdi, filtrelenmemiş su ve filtrelenmiş suyun önemi ile ilgili yönleri öğrendiğinizde, tam olarak neden su arıtmaya ihtiyaç duyduğunuza dair 19 sağlam nedeni anlatalım.

SU ARITMAYA VE ÖNEMİNE NEDEN İHTİYACINIZ VAR?

1. Çevreyi Güvenli ve Temiz Tutmaya Yardımcı Olur

Su şişeleri kullanıyorsanız düzenli olarak satın alıp boş şişeleri çöpe atıyorsunuz, üstelik o şişeler geri dönüştürülemiyor demektir. Sonuçta bu, temiz su kullandığınız ve bunun karşılığında doğaya birkaç zarar verdiğiniz anlamına gelir. Su filtreleri tehlikeli maddeleri doğru şekilde attığından, sonuçta çevrenin de güvenli ve korunmasına yardımcı olur.

2. Çeşitli Kanserlere Neden Olan Riskleri Önlemeye Yardımcı Olur

Filtrelenmemiş sudaki çeşitli kimyasallar ve virüsler, bir tür kanser riski olasılığını artırabilir. Bu nedenle, bu kimyasalları ortadan kaldırmak, bu tür kanser risklerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra temiz su, sindirim sisteminizdeki şeylerin hareket etmesini de sağlar. Yiyecekleri içeri itmeye ve sağlıklı sindirim sağlamaya yardımcı olur.

3. Mükemmel Su Kalitesine Sahip Olduğunuzdan Emin Olabilirsiniz

Su filtreleri, suyunuzdaki her türlü kirletici maddeyi temizlediğinden, kaliteli su tüketimine sahip olursunuz. Su, evlerimizde banyo yapmak, yemek pişirmek, yıkamak, ekim yapmak gibi pek çok şekilde kullanılmaktadır. Kullanacağınız su kalitesi ne kadar iyi olursa oluşturduğu atmosfer de kaliteli olur.

4. Sudaki Kloru Derinlemesine Giderir ve Bir İçecek İçin Sağlıklı Olmasını Sağlar.

Genelde, yüzme havuzu suyunda bronzlaşma ile sonuçlanabilecek klor kullanılır, ancak klor sağlık için bir besin olmadığı için içemezsiniz. Klor, sağlığınızı çeşitli şekillerde etkileyebilir. Solunum güçlüğü, göğüste sıkışma, cilt-göz tahrişi ve diğer sağlık sorunlarından birkaçınaneden olabilir. Bu nedenle, içmeden önce klorsuz olduğundan emin olmanız gerekir.

5. Evinize Su Arıtıcıları Yerleştirdikten Sonra Su Giderlerinden Tasarruf Edebilirsiniz

Evinizdeki suyu filtreledikten sonra, artık ağır faturayı karşılayabilecek pahalı su şişelerini satın almanız gerekmeyecek. Su arıtma sistemi tek seferlik bir yatırımdır ve daha uzun yıllar çalışır. Satın aldığınız su için ödediğiniz miktarı hesaplarken, su arıtma cihazı daha ucuz olacaktır.

6. Filtrelenmiş Su, İnsan Vücudu İçin Zararlı Olan Kurşunu İçermez

Su arıtma makineleri, su da ki mevcut kurşun hacmini anında uzaklaştırır. Bununla, ailenizi bu tür toksiklerin neden olduğu hastalıklardan uzak tutmayı bekleyebilirsiniz. Uzmanlara göre, çocuklarınızdaki öğrenme bozukluğunu etkilemenin en önemli nedeni kurşun. Bu nedenle su arıtma yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir.

7. Tipik Kabızlık Problemleriniz Olmayacak

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, arıtılmış su içmeye başlayın, kesinlikle biraz rahatlayacaksınız. Normal bağırsak hareketini saklamaya da yardımcı olabilir. Kabızlığın başlıca sebebi mideden yükselir, sağlıksız yiyecekler ve ağır klor ve diğer zararlı elementlerle dolu kirli su tükettiğimizde sindirimimizi etkiler ve ciddi kabızlık problemlerine yol açar.

8. Filtrelenmiş Su Tüketimi Daha İyi Bir Cilde Kavuşmanızı Sağlar

Düzenli olarak taze ve temiz su alımı ile içeride ve dışarıda temizleneceksiniz. Cildinize doğal bir ışıltı katacak ve cildinizi daha yumuşak hale getirecektir ve bunun nedeni suyunuzda klor bulunmamasıdır. Sadece klor değil, cildinizi zayıf bir şekilde etkileyen çeşitli başka mineral türleri de vardır. Parlak ve sağlıklı bir cilde ve vücuda sahip olmak istiyorsanız, diyetinizde arıtılmış su bulundurduğunuzdan emin olun.

9. Daha Lezzetli ve Sağlıklı Yiyeceklere Sahip Olabilirsiniz

Yiyeceklerinizi yıkarken ve pişirirken temiz su kullanmak, yiyeceklerin doğal lezzetini korumaya yardımcı olur. Oysa filtrelenmemiş sudaki kirleticiler ve diğer bakteriler yemeğin tadını etkileyebilir. Yemeğinizi sağlıklı ve lezzetli tutmak istiyorsanız, arıtılmış su kullanın. Lezzetli yemekleri elde etmek için mutfağınıza su arıtma eklemeniz şiddetle tavsiye edilir.

10. Filtre Suyu Hava Kalitesine Katkıda Bulunur

İnanamayacaksınız ama, evde temiz su kullanmak aynı zamanda mekanın hava kalitesini de etkiler. Su aynı zamanda çeşitli zararlı elementler de içerdiğinden, aynısını evde kullandığınızda, sonuçta buharlaşma yoluyla havaya yayılması için daha fazla maruz kalırsınız.

11. Temiz Su Doktorları Uzak Tutar

Yukarıda belirtildiği gibi, zararlı su çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir ve zamanla yüksek tıbbi harcamalara neden olabilir. Ancak evde bir su arıtma sisteminiz olduğunda, en azından kirli suyun neden olduğu bu tipik hastalıklardan kaçınabilirsiniz ve sonunda tıbbi harcamalarınızdan tasarruf etmenizi sağlar.

12. Filtre Suyu, Suyun Tadını Daha İyi Hale Getirir

Filtrelenmiş su, çok kötü kokuya neden olan klor ve diğer virüs türlerini içermez, ancak bir su filtreniz olduğunda hepsi kaybolur. Size daha iyi tat ve daha iyi lezzet vermenizi sağlar. Artık metalik ve diğer hoş olmayan tadı deneyimlemek zorunda kalmayacaksınız. Pek çok uzman ve şarap garsonu, arıtılmış suyun zengin ve dengeli bir tat için gerekli olduğunu ve suyun doğal tadını geliştirdiğini öne sürüyor.

13. Sağlıksızlık Nedeniyle Artık Ofisten Ayrılmama

Sağlıklı su, daha üretken bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Daha taze, daha iyi ve sağlıklı yaşayacaksınız. Bu nedenle, ofisten herhangi bir izin almaya gerek yoktur ve suyla ilgili herhangi bir sağlık hastalığı nedeniyle planlanan tüm aile tatillerini aksatmadan yapabileceksiniz.

14. Adieu’ya Gastrointestinal Problemler İçin Teklif Verin

Su, yemek hazırlama sürecinizin önemli bir parçası olduğu ve aynı zamanda ağır öğünlerinizi sindirmenize yardımcı olduğu için, sağlıklı ve temiz su kullanımı, daha iyi ve sağlıklı yiyeceklerin tadını çıkarmanıza ve sizi farklı mide-bağırsak hastalıklarına karşı korumanıza yardımcı olabilir.

15. Çocuklarınızın Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için çocuklarınızın en iyi içme suyuna ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, musluk suyunda bulunan bakteri türleri ve diğer zararlı kirleticiler çocuğunuzun sağlığını riske atabilir. Öyleyse, bağışıklık sistemini geliştirmek için çocuğunuza arıtılmış kaliteli su verin.

16. Eksiksiz Detoksifikasyon Faydaları

Musluk suyu toksinler içerir ve aynı suyu süzmeden içtiğinizde, tüm bu toksinler vücudumuza girer ve onu zayıf bir şekilde etkiler. Bu toksinleri ortadan kaldırarak su arıtma, vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olur.

17. Yeni Doğan Bebeklerde Doğum Kusurlarını Ortadan Kaldırabilir

Kirlenmiş su, hamile kadınlar üzerinde kötü sağlık etkileri bırakabilir. Aslında, bazı çalışmalar, musluk suyundaki belirli elementlerin, fetusları spina bifida ve diğer doğum kusurları için daha yüksek risk altına sokabileceğini göstermiştir.

18. Rahatsız Edici Baş Ağrısı Sorunlarına Uğra

Beynimiz sudan oluştuğundan, çoğu zaman, bazı baş ağrılarını hafifletmek için arıtılmış su kullanmak faydalı olabilir. Hatta bazı araştırmalar, musluk suyu içmenin de bazı migren türlerine neden olduğunu öne sürüyor. Bu kadar şiddetli baş ağrısı ve migren sorunlarından kaçınmak istiyorsanız, önce suyunuzu tekrar kontrol etmelisiniz, yoksa eve bir su arıtma sistemi getirmeniz daha da iyi olacaktır.

19. Sindirim Sisteminiz İyi Çalışacak

Sindirim sistemimizin işlevini yerine getirebilmesi için suyun temiz olması gerekir, aslında sindirimle ilgili hastalıkların çoğu kirli su tüketiminden kaynaklanır. Temiz su, sindirim sistemine yol açan metabolizmanın iyileştirilmesine yardımcı olur.

Artık kirli suyun ailenizin sağlığına neler yapabileceğini öğrendiniz, yüksek kaliteli bir su arıtma cihazı tedarik etmeniz gerektiğini anlamışsınızdır. Su arıtma sisteminizin kalite standartlarına uygun olduğunu sorgulamanız gerekiyor. Arıtma cihazları genelde NSF/ANSI 58 kalite standartlarında test edilir ve satın almak istediğiniz arıtma cihazının bu standartlara uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Kalitesiz bir arıtma cihazı size faydadan çok zarar vereceğini unutmayınız.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.