Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su Arıtma Cihazı Soruları (Arızaları) ve Çözümleri

Su Arıtma Cihazı Soruları (Arızaları) ve Çözümleri

Su arıtma tankı kaç saatte dolar

Ev tipi su arıtma cihazlarında genelde 8, 12 ve nadiren de 6 litre ozmoz su tankları kullanılmaktadır. Ev tipi su arıtma cihazlarının günlük arıtım kapasitesi 75GPD membran kullanıldığı için 283,5 litre 24 saatte su arıtır yani saatte 11,81 litre yapar. Bunu dakikaya çevirdiğimizde 1 arıtma cihazı normal şartlar altında net olarak 200 milim (0,2lt) su üretir. Şimdi çıkardığımız değerlere göre hangi tank kaç dakika da ya da saatte dolar hesaplama yapalım.
6 litrelik tank kaç saatte (dakika da) dolar
6 litre 6000 milim yapar 6000/200 dediğimizde sonuç 8 litrelik su arıtma tankı 30 dakika da dolar.
8 litrelik tank kaç saatte (dakika da) dolar
8 litre 8000 ml yapar 8000/200 dediğimizde sonuç 8 litrelik su arıtma tankı 40 dakika da dolar.
12 litrelik tank kaç saatte (dakika da) dolar
12 litre 12000 ml yapar 12000/200 dediğimizde sonuç 12 litrelik su arıtma tankı 60 dakika da yani 1 saatte dolar.
Bu hesaplama su arıtma cihazınızda bir sorun olmadığını ve şebeke suyu basıncının yeterli geldiğini onaylarsak geçerlidir. Şebeke suyu basıncı en düşük 5 bar olduğu var sayılmıştır. Şebeke suyu basıncınız düşükse bu oranlar değişecektir. Suyun sıcaklığı dahi bu değerleri etkiler, giriş suyu sıcaklığı düştükçe üretimde düşecektir

Su arıtma tankı kaç bar olmalı?

su arıtma tankı sibop iğnesi

Evsel su arıtma cihazlarında kullanılan 6, 8. 12, 20, 40, 80 veya 100 litre su tankları fabrikasyon olarak 0,42 bar olarak havası tamamlanmaktadır. Su tankınız boş iken içinde 0,42 bar hava olması gerekmektedir.
Su arıtma tankına fazla hava basarsak ne olur?
Tanka fazla hava basarsanız depoladığı su miktarı düşecek suyun akış hızı yani basıncı yükselecektir. Bunun tek zararı depoladığı suyun azalmasıdır. Fazla basılan havayı geri boşaltabilirsiniz.

Su arıtma tankı kaç psi olmalı?

Su Arıtma tankı sibop yeri

Evsel su arıtma cihazlarında kullanılan 6, 8. 12, 20, 40, 80 veya 100 litre su tankları fabrikasyon olarak 6 psi olarak havası tamamlanmaktadır. Su tankınız boş iken içinde 6 psi hava olması gerekmektedir.
Su arıtma tankına fazla hava basarsak ne olur?
Tanka fazla hava basarsanız depoladığı su miktarı düşecek suyun akış hızı yani basıncı yükselecektir. Bunun tek zararı depoladığı suyun azalmasıdır. Fazla basılan havayı geri boşaltabilirsiniz.

Su arıtma cihazı tankı nasıl çalışır?

Su Arıtma Tankı Özellikleri

Basınçlı su arıtma tanklarının içerisinde bir lastik (kauçuk) tan imal edilmiş bir balon vardır, arıtılmış su tankta biriktikçe bu balonu tankın alt seviyesine yiter ve suyun balon ile tank arasında sıkışmasını sağlar. Yaklaşık 40-60 psi değerine kadar suyu sıkıştırır. Siz musluğu açtığınızda sıkışan su tanktan çıkarak musluğa gelir.

Su Arıtma Tankı Özellikleri

Su arıtma cihazı tanksız çalışır mı?

Basit su arıtma cihazı Yapımı

Su arıtma cihazı tanksız çalışır mı sorusuna cevap elbette ki EVEt olacaktır. Dilerseniz su arıtma cihazınızı tanksız kullanabilirsiniz ama akan anlık su miktarı eskisi gibi olmayacaktır. İnce ip gibi yavaş bir şekilde akacaktır, yani 200ml bir su bardağını 1 dakikada doldurursunuz, tank olsaydı bunu 5-6 saniyede dolduruyor olacaktı. Su almak için beklemeye zamanım var diyorsan tanksız olarak kullanabilirsiniz. Tanksız kullanımda atığa atılan su miktarında da %80 tasarruf sağladığınızı belirtelim. Hemen şimdi tank vanasını kapalı konuma getirerek arıtma cihazınızı tanksız olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Su arıtma tankı metal mi Plastik mi?

Tank Pro içi kesilip gösterilmiş hali

Su arıtma tanklarının metal, plastik veya paslanmaz krom olmasının size hiçbir artısı olmayacaktır. Nedeni bütün su arıtma tanklarının içerisi plastik bir malzeme ile kaplı olduğu için su arıtma tankı seçimi yaparken plastik ya da metal olmasının bir önemi olmadığını hatırlatırız. Su arıtma tankı seçerken tankın NSF/ANSI 58 sertifikalı olmasına özen gösteriniz. Unutmadan en kaliteli ve uzun ömürlü tank TANKPAC ya ni PAE markasıdır.

Su arıtma cihazı tankı nasıl temizlenir?

Su arıtma tankları bakıma ihtiyaç duymadıkları için iç temizliğe de gerek yoktur. Ama ben temizlemek yani hijyenik hale getirmek istiyorum diyorsanız her filtre değişimlerinde tankınızı klordioksit veya az bir miktar çamaşır suyu ile dezenfekte edebilirsiniz.

Tank Temizliği

Tankın suyunu boşaltın ve tankın içine dezenfekte sıvısını bir pompa vasıtası ya da büyük bir şırınga ile tanka gönderin, sonrasında tanka direkt şebeke suyunu s doldurun ve koku çıkana kadar doldur boşalt yaparak buna devam edin. İşlem bittiğinde tankı yerine takın ve en az 2 depo arıtılmış suyu boşa akıtın ve kullanıma devam edin.

Su arıtma cihazı neden koku yapar?

Sudaki Koku

Su arıtma cihazları normalde koku yapmaz ama bazı durumlarda koku yapması muhtemeldir. Su arıtma cihazlarının filtreleri ömürlerini tamamladığı zaman koku yapar bir de bakteri üremesi olduğunda koku yapacaktır. Su arıtma cihazı sudaki kloru karbon filtreler sayesinde tutar ve klorun kötü kokusunu yok eder. Eğer filtreleriniz yeterince kaliteli değilse arıtma cihazı kloru tutamaz ve suyunuz klor gibi veya lağım gibi bir koku olduğu görülebilir. Böyle bir durumda filtrelerinizi yenileyerek kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Su arıtma cihazı kokusu nasıl giderilir?

Sudaki Koku

En kısa yoldan son post tatlandırıcı karbon filtrenizi değiştirerek kokuyu yok edebilirsiniz. Su arıtma cihazı kullanan kullanıcıların bir TDS metre ve pH metre edinmelerini tavsiye ederim. Bu ölçüm cihazları ile arıtılmış su içip içmediğinizi ölçerek anlayabilirsiniz.

Arıtma suyu neden acı?

Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı (BOİ), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ)

Su arıtma cihazları 7pH altında su üretimi yaptıkları için asidik bir su içersiniz ve bu asidik suda size acılık hissi verebilir. Örneğin suyu içtiğinizde boğazınızda anlık koruluk ve ağzın yan taraflarında kısa süreli acılık duyuyorsanız bu su pH değeri düşük asidik su olduğu içindir. Bunu çözmek için cihazınıza NSF standartlarında (mutlaka NSF onaylı olsun, aksi halde kullanmayın) bir pH alkali filtresi ilave ettirin. Unutmayın kalitesiz alkali su filtreleri de suyun tadını bozduğu için suyun tadı size yine acı gelebilir.

Su arıtma cihazı neden kireç yapıyor?

Klorlu, beyaz, yağlı, kireçli, kabarcıklı su akması

Ters ozmoz su arıtma cihazları sudaki kireci de yok ettiği için normla şartlar altında arıtılmış suyunuzda kireç olmaması gerekli, şayet arıtma cihazınız kireç yapmaya başladıysa membran filtrenin değişim zamanı gelmiş demektir. Bunu arıtma suyunun TDS değerini ölçerek daha net anlayabilirsiniz. Örneğin şebeke suyu 250ppm arıtma suyu 40ppm ve üzeri geliyorsa arıtma cihazı suyun da kireç oluşmaya başlayacaktır.

Post karbon filtre nedir?

Pentek GS-10CAL/RO Post Alkali pH filtre

Post karbon ya da son tatlandırıcı karbon filtre de olarak da adı geçmektedir. Post karbon filtreler genelde Hindistan cevizi kabuğundan imal edilen karbon kömüründen imal edilirler. Arıtma cihazlarında genelde en son aşamada kullanılır. Membran filtreden kaçan uçucu klor gazlarını sudan uzaklaştırmak ve su da ola ki bir koku oluşumuna karşı su arıtma cihazlarında en son koku tutucu filtre olarak kullanılmaktadırlar. Post karbon filtreleri suya bir şey katmazlar yani buradaki tatlandırıcı dedikleri olay suya kötü tat veren maddeleri tuttuğu için halk arasında tatlandırıcı filtre olarak da geçmektedir.

Arıtma suyu neden beyaz akar?

Kaliteli filtrelerden oluşmuş bir su arıtma cihazı ilk kullanımlarda ve filtre değişikliği zamanlarında ilk kullanılan suyun beyaz kabarcıklı, yağlı ya da bulutlu bir görünümü vardır bu durum filtre içerisine giren havadan kaynaklıdır.
Su arıtma cihazı ilk kullanımda örneğin ilk 5 mikron sediment filtreden geçmektedir filtre içerisinde bir miktar hava vardır ve biz cihaza suyu verdiğimizde bu hava filtre gözeneklerine girer ve filtre suya tam doyuma ulaştığında bu hava kabarcık olayları tamamen kaybolmaktadır bu durum arıtma cihazının yanlış çalışması anlamına gelmez tamamen doğal normal bir durumdur.

Klorlu, beyaz, yağlı, kireçli, kabarcıklı su akması

Kireçli, beyaz su, bulutlu, kabarcıklı su ne zaman geçer?

Arıtma cihazını ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak 1-4 hafta kadar bu durum sürebilir ilerde her filtre değişiminde bu durumla karşılaşacağınızı da unutmayın veya şebeke suları kesildiğinde de bu durum karşınıza zaman zaman çıkmaktadır
Arıtma cihazında basınç altında tutulan su bardağa doldurulduğunda serbest hale gelir ve su bardağında kireç, klor, bulut, yağlı gibi su görüntüsü oluşturur bardağı doldurduğunuzda ağzı açık şekilde bir miktar beklettiğinizde sıkışan hava sudan çıkar ve su berrak hale gelir. Bu mikro hava kabarcıkları zararlı bir durum değildir bildiğiniz havadaki soluduğumuz hava ile aynıdır.

Teknik olarak anlatım

Arada bir bardak su alırsınız ve bulutlu, yağlı, kireçli, klorlu görünür belki de sütlü daha iyi bir terimdir. Birkaç saniye sonra mucizevi bir şekilde temizlenir! Bulutluluk, borulardaki suyun bardak da ki sudan biraz daha fazla basınç altında olmasından kaynaklanır ve sudaki küçük hava kabarcıkları nedeniyle de kabarcık gibi, hava suyun üstüne yükselir ve yukarıdaki havaya girerek suyu temizler. Beyaz su olarak da bilinen bulutlu su, sudaki hava kabarcıklarından kaynaklanır. Tamamen zararsızdır.

Beyaz akan suyun çözümü var mı?
Beyaz su bir çözümü yoktur tamamen doğaldır ve geçmektedir ve çoğu zaman bu mikro kabarcıklar büyük kabarcıklar haline de dönüşür gazoz soda görünümünü alır. Filtreye giren havayı yok ettiğinizde sorun ortadan kaybolur. Membran filtre giriş hortumunu çıkarın ve 2 dakika suyu boşa akıtın sonra hortumu yerine takın sorunun düzelmesi daha hızlı olacaktır.

Shut off valf ne işe yarar? Su arıtma cihazı 4 yollu vana ne işe yarar? 4 yollu valf ne işe yarar?

Shut off valf su arıtma cihazlarında atık suyu durdurmak için kullanılır. Shut off valf genelde 3. Filtre çıkışına bağlanır. Shut off valfin bir tarafından şebeke suyu diğer tarafından ise arıtılmış su geçer, tank dolduğunda arıtılmış su tarafının basıncı yükseldiği için ortasında bulunan contayı şebeke suyu tarafına ittirir ve membrana giden suyu kapatır, membrana giden su durduğu için arıtma işlemi de otomatik olarak durmuş olur ve atık su kapanmış oluyor. Shut off valfin asıl görevi membrana giden suyu kesmek ve atık suyu durdurmaktır.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.