Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişim Süreleri Nelerdir?

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişim Süreleri Nelerdir?

su arıtma filtre değişim süreleri, bu makalemizde su arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerin filtre değişim sürelerini inceleyeceğiz. Hangi filtre ne kadar su kullanımı ya da zaman olarak değiştirilmeli, değiştirilmeyen su arıtma cihazı filtrelerinin etken zararları, düzenli bakımı yapılan su arıtma cihazlarının durumu. Arıtma filtresi değişimi kaç ayda değişir?, Arıtmanın filtresi Değişmezse ne olur?, Alkali filtre ömrü ne kadar?. Su arıtma tankı kaç yılda değişir? gibi sorulara cevap arayacağız.

Sediment, Kaba Tortu Filtresi 1-5 Mikron

Kirlenmiş Sediment Filtre Görüntüsü
Kirlenmiş Sediment Filtre Görüntüsü

Sediment diğer adıyla tortu filtresi, su arıtma cihazlarının ilk giriş filtresi olup 1 mikron ile 5 mikron gibi değişik gözenek boyutlarına sahiptir. 598 su arıtma cihazlarında ilk giriş filtresi mikron olarak 5 mikron tortu filtresi tercih edilir. Tortu filtresinin kullanım ömrü 3 ay ile maksimum 6 ay gibi sürelerde değiştirilmesinde fayda vardır. Şebeke suyunuz çok tortulu (çamurlu) ise daha kısa sürelerde değişim yapabilirsiniz. Tortu filtreleri kirlendiğinde suyun basıncını düşürdüğü için su arıtma cihazının üretim suyunun hızını yavaşlatabilir ve diğer filtrelerin ömürlerini kısaltabilir, bu yüzden tortu filtrelerini düzenli olarak değiştirmek büyük öneme sahiptir.

Sediment Tortu Filtresi Nasıl Çalışır?

Sediment Filtre Çalışma Şekli
Sediment Filtre Çalışma Şekli

Kirli su housing (filtre kabı) içerisine dolar ve sediment tortu filtresinin içerisine doğru suyun basıncı iterek sedimentin iç bölmesine filtre edilmiş olarak ulaşır. Tortu filtresinin dış gövdesinden içe doğru su ilerlerken kullanılan sediment filtrenin mikron aralığına göre tortular sediment filtre üzerinde tutularak berrak su iç kısımdan ilerleyerek diğer filtrelere ulaşır.

Sediment Filtrenin Filtre Değişim Süreleri Nelerdir?

Sediment filtrenin ömrü suyun kirlilik oranına ve kullanılan su miktarına göre değişiklik gösterir. 10 inç boyunda ve 2,5 inç kalınlıkta olan standart su arıtma cihazlarında kullanılan sediment filtrenin kullanım ömrü 10 ton su kapasiteli olup maksimum 6 ay minimum 3 ay ömrü vardır.

Değişim zamanı gelmiş ve geçmiş sediment filtresinin diğer filtrelere verdiği zarar aşağıdaki resimde görünmektedir.

Kirlenmiş Karbon Filtre Görüntüsü
Kirlenmiş Karbon Filtre Görüntüsü

Karbon Filtreleri CTO, GAC Karbon Filtresi

Karbon filtreleri, klor ve bileşikleri, deterjan ve sanayi atıkları, hoş olmayan koku ve tat oluşturan organik maddeler, petrol ve asbest gibi maddeler insan sağlığına zararlıdır ve suyu kullanılmaz hale getirirler. Aktifleştirilmiş karbonun 100 kat arttırılan yüzey alanı (1200 m²/gr) ve yüksek absorbsiyon özelliği sayesinde bu kirleticilerden kaynaklanan renk, tat, koku gibi unsurlar karbon filtre ile giderilir.

Ev tipi su arıtma cihazlarında en çok kullanılan filtrelerden birisidir karbon filtreleri, 2. ve 3. aşamada gac ve vto blok şeklinde kullanılırken, membran sonrası suyun tadını dengelemek içinde post karbon tercih edilmektedir.

Aktif Karbon Filtreleri arıtma sektöründe yaygın olarak kullanılmakta olup, sularda; renk, tat, koku giderici olduğu gibi suda çözünmemiş organik ve inorganik kirliliklerinde arıtılmasında ve suda fazla kloru tutmakta kullanılmaktadır. Ayrıca bazı ağır metallerin gideriminde de kullanılmaktadırlar. Aktifleştirme işlemi ile yüzey alanı yaklaşık 100 kat arttırılan karbon mineralleri, organik maddeleri absorbe ederek filtre ederler. Yoğunluğu düşük olan karbon mineralleri iki çeşittir.

  • GAC (Granular Activated Carbon) : Granül aktif karbon
  • PAC (Powdered Activated Carbon) : Toz aktif karbon

Aktif karbon üretilmesinde en yaygın kullanılan hammaddeler; Hindistan cevizi kabuğu, kömür, odun ve petrol artıklarıdır. Aktifleştirmede kullanılan hammaddelerin çoğu, işlenmemiş halde normal olarak 10 – 20 m2 / gram iç yüzey alanına sahiptirler. Aktifleştirme işlemi, karbonun buhar kullanılarak kontrollü bir oksitlenmeye maruz bırakılması ve böylece, iç yüzey alanının yüksek ölçüde gelişmiş duruma ulaşmasıdır.

Aktif Karbon Filtreleri Nasıl Çalışır?

Aktif Karbon Filtre Çalışma Şekli
Aktif Karbon Filtre Çalışma Şekli

Karbon taneciğinin yüzeyi gaz, sıvı ve katı maddeleri çeker ve yüzeyde ince bir film tabakası oluşturur, yani absorbe eder. Aktif karbonun adsorban olarak tercih edilmesinin başlıca iki nedeni vardır. Belirli maddeleri çekebilmesi için çekici bir yüzeye sahip olması ya da fazla miktarda maddeyi tutabilmesi için geniş bir yüzeye sahip olmasıdır.

Aktif Karbon Filtrelerinin Çalışma Prensibi, Basınçlı olarak Aktif Karbon Filtresine giren ham su, hesap edilen temas süresinde filtreden geçerken suda istenmeyen koku, tat, organik madde ve fazla kloru üzerinde tutarak sudan uzaklaştırılması sağlanır.

Aktif Karbon Filtrenin Riskleri

Aktif karbon ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, bakteri üremesi için uygun ortam oluşturabilmesidir. Çünkü, aktif karbon organik maddeyi tutar ve eğer suda bakteri varsa, bakteri bu organik maddeyi besin olarak kullanarak üreyebilir. Bu gibi durumlarda bakteri kaçağı oluşumu mümkündür. Bu sebeple aktif karbonun öncesinde ve sonrasında suyun dezenfekte edilmesi önemlidir.
Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği bulunur. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşur. Bu gözenekler sayesinde birçok koku yayan zehirli gazlar ve kir tutulur.

Aktif Karbon Filtre Değişim Süreleri

Ev tipi su arıtma cihazlarında kullanılan aktif karbonların filtre değişim süreleri, yılda bir defa değiştirilmesi gerekiyor. Genelde ev tipi su arıtma cihazlarında 10 inç boyutunda aktif karbon filtreleri kullanılır, bu filtrelerin su kullanım miktarı ise ortalama 10 ton kapasitelidir. 10 inç bir aktif karbondan yaklaşık 10 ton su geçirdiğiniz zaman karbon filtreyi yenisiyle değiştirmeniz gerekmektedir. Zamanında değişmeyen filtreler su arıtma cihazına faydadan çok zarara uğratma olasılığı yüksektir.

Membran Filtreleri

Milimetrenin on milyonda biri kadar küçük gözeneklere sahip olması ile yarı geçirgen zar bir filtredir. Musluktan gelen suyun molekül düzeyinde filtrelenmesi işlemi ile suyun sertliğini düzenler. Musluktan gelmekten olan suyun içerisinde kirletici maddeleri temizler.

Membran Filtre Neleri Arıtır?

Ters Ozmozla Reddedilen İyonlar ve Metaller Tablosu
Ters Ozmozla Reddedilen İyonlar ve Metaller Tablosu

Membran Filtre Nasıl Arıtır?

Membran filtre çalışma mekanizması olarak milimetrenin on milyonda biri küçüklüğünde olan gözeneklere sahip olması ile suyu arındırır. Yarı geçirgen bir zar filtre halinde olması suyun sertliğini düzenlemesini ve suyu moleküler yapıya filtrelemesini sağlar. Ayrıca sudaki toksik ve kimyasal maddeleri arındırır.

Ters ozmoz membran çalışma şekli

Membran Filtre Değişim Süreleri?

Membran filtrenin çalışma yüzdesi yüksek olduğu sürece değişime gerek yoktur. Membran filtre değişimi için belirli bir süre, ay, yıl verilmez esasında, membran filtreye giren suyun tds değeri ve çıkış tds değeri hesaplama yapılır eğer verim yüzde değeri düşük ise değişim yapılması gerekiyor.

Membran Yüzdesi Verim Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Arıtma cihazına giren su Tds değeri – Ro Tds değeri/ giriş suyu tds değeri ×100 = membranın % verimlilik değerini verir. Şebeke suyu tds değerine Z arıtma suyu tds değerine Y diyelim formül şu şekilde olacak Z-Y ÷ Z x 100 = ?

Örnek şebeke suyu 500ppm – 80ppm ro suyu 500-80= 420ppm

Çıkan sonucu şebeke suyu değerine bölüyoruz 420/500=0.84 bölme işleminden sonra 100 ile çarpıyoruz 0.84×100= 84 % çıkar yani membran filtremiz %84 verimle çalışıyor anlamına gelir. Kısaca şebeke suyu içindeki tüm faydaki zararlı maddeleri %84 arıtıyor anlamı çıkar. hangi değerde değişim yapılması gerekiyor sorusunu sormak istiyorsanız buna siz karar vermelisiniz suyunuzun % kaç arıtmak istiyorsanız o değerde membranı yenileyin Benim tavsiyem; %90 bir değer çıkıyorsa değiştirmenizde fayda vardır.

Alkali pH Filtreleri

Ters ozmoz su arıtma cihazları suyu arıtırken zararlı maddeleri alırken gözenek yapısı 0,001 mikron olduğu için faydalı maddeleri de sudan uzaklaştırır. Arıtılan suyun pH değeri 7 pH (nötr) altına geldiği için su arıtma cihazlarında Alkali pH filtresi zaman zaman tercih edilir.

Alkali pH Filtre Değişim Süreleri?

Ev tipi su arıtma cihazlarında 2 inç kalınlığında ve 10 inç uzunluğunda post karbon boyutunda alkali filtreleri kullanılmaktadır. Alkali filtrelerinin filtre değişim süreleri olarak maksimum yılda bir defa değiştirmeniz gerekiyor. Yoğun kullanımdan kaynaklı erken ömrünü tamamlayabilir bu gibi durumlarda pH değerini ölçerek değişim süresini anlayabiliriz. Alkali filtreniz 7 pH ve altında bir değer veriyorsa alkali filtrenizin değişim zamanı gelmiş demektir.

Uyarı! Alkali filtre tercih edecekseniz mutlaka NSF onaylı olan alkali filtrelerini tercih ediniz.

Su Arıtma Cihazı Filtre Fiyatları

Su Arıtma Cihazı Filtre Fiyatları çok değişken olup Su Arıtma Filtre Değişimi yaparken tercih edeceğimiz Membran filtre, karbon filtre, sediment filtre ya da diğer filtreler gibi su arıtma cihazı filtrelerini sertifikalı olanlardan tercih etmenizde fayda vardır. LG Su Arıtma Filtresi gibi ya da x bir popüler markayı kopyalama yapan firmalardan su arıtma filtresi tercih etmeyiniz çünkü bu filtreler genelde sahte olur.

Su arıtma tankı kaç yılda değişir?

Ev tipi su arıtma cihazlarında plastik, metal ve paslanmaz çelik olmak üzere 3 çeşit ozmoz su tankı kullanılır. Su arıtma tanklarını 5-7 yılda bir yenisiyle değiştirmekte her zaman fayda vardır. Eğer su tankınızın üstünde paslanmalar görünmeye başladıysa 5-7 yılı beklemeden değişim yapılmalıdır.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.