GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

kemalege2000

Yüksek TDS

 Galip hocam merhaba,  öncelikle böyle bir site açarak bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz.. Kendim emekli öğretmenim.. 16 yıl ihlas housing sistemini Denizli de evimde  kullandım .. Servis yılda bir gelip filtre değiştiriyordu.. 

 Geçen yıl yazılarınız ilgimi çekti ve filtreleri kendim değiştirmeye başladım .

Tatil için Didim Akbük de sıfır housing sistem kurdum,  ön 3 filte OCEAN ,  membran olarak Dh de  arkadaştan yüksek TDS li sular için Hp-vontron aldım.. 

Burada suyun tds değeri 1200-1300 gibi.. ben sisteme pompa ilave ederek 85-90 TDs li membran dan su elde ettim . Hızımı alamadım bir de filmtec orijinal takayım dedim .. Membran tds değeri oldu 350 ..2-3 saattir  düşmüyor ..  Üstadım bağlantılarım sizin şemalrınızın aynısı.. Nerde yanlış yapıyorum.. Yardımcı olabilir misiniz?  Teşekkürler..

 

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

3 Cevaplar

 1. 2. bir membran mı taktınız, şayet öyleyse membran basıncı düşeceği için yüksek TDS’li şebeke suyunda tds yükselmesi olabilir. 2. membranı iptal ettiğinizde sorun düzelecektir. (iptal etmek istemiyorsanız yüksek kapasiteli pompa ilave etmeniz gereklidir. 24 volt 300 GPD pompalardan, pompa takacaksanız pompanın adaptörünü de yüksek amperli ile değiştirmeniz gereklidir. 4-5 amper adaptör yeterlidir. Yüksek TDS’li sularda 1000ppm ve fazla ise Filmtec de dahil normal TW, BW serileri olmaz, bu tür sular için HF serisi membranlar tercih etmek daha doğru olur. 2. membranı tam olarak nasıl bağlandığınızı detaylı anlatırsanız hatta varsa resim yüklerseniz yanlışlık varsa tekrar değerlendirebiliriz hocam.

  • Üstad tatilden döndüğümden göremedim ..
   Memebran 2 li kullanmadım.. Filmtec ayrı, vontron hp-3 ayrı denemiştim , Pompa da sizin şemada ki gibiydi.. neyse ..

   1500-2000 TDS li hafif tuzlu sodalı su için önerebileceğiniz HF membran var mıdır? Selamlar..

   • Önceden kullandığınız HF serisi membranı kullanmaya devam edebilirsiniz alternatif olarak Dupont TapTec TT HF Plus membranı kullanabilirsiniz. Aldığınız bu TDS değerlerinde ise herhangi bir mineral, pH filtresi kullanmayın.

    Ev şebeke suyunuzda 2000 ila 3000 TDS (Total Dissolved Solids – Toplam Çözünmüş Katılar) arasında bir değer varsa ve evsel ters ozmoz (Reverse Osmosis – RO) sistemiyle 100-200 TDS arasında bir su elde ediyorsanız, suyunuzdaki TDS miktarını daha da düşürmek için birkaç yöntem kullanabilirsiniz. TDS, suyun içinde çözünmüş mineral, tuz ve diğer inorganik maddelerin toplamını ifade eder ve suyun saflığı ile ilgili önemli bir göstergedir.

    1- İkinci Bir RO Aşaması: Mevcut RO sisteminize ek olarak bir ikinci RO aşaması ekleyebilirsiniz. Bu, ilk aşamadan geçen suyun daha da saflaştırılmasını sağlayarak TDS değerini düşürecektir. (Yüksek etki) ama ekstra pompa ve membran maliyeti su israfı yapar çok tavsiye etmem

    2- Deiyonizasyon (DI) Filtresi: Ters ozmoz sisteminizden çıkan suyu bir deiyonizasyon filtresinden geçirmek, çözünmüş katıların daha da azaltılmasına yardımcı olur. DI filtreler, suyun iyonik içeriğini azaltarak TDS değerlerini düşürür. (Yüksek Etki) Tavsiye ederim

    3- Karışık Yatak Reçine Filtresi (deiyonize): Bu tip filtreler, suyunuzdaki pozitif ve negatif yüklü iyonları etkili bir şekilde gidererek TDS seviyesini daha da düşürebilir. {(Pahalı olabilir ve kullanılanılar reçine miktarı en düşük 2000-gram olmalı ve ozmoz öncesi takılır) (Yüksek etki)} çok tavsiye etmem

    4- Yumuşatıcı Kullanımı: Eğer suyunuzda kalsiyum ve magnezyum gibi sertlik yaratan mineraller yüksekse, bir su yumuşatıcı kullanmak TDS değerini bir miktar düşürebilir. (düşük etki)

    5- Ultraviyole (UV) Işınları: UV ışınları, suyunuzdaki mikroorganizmaları öldürse de TDS değerini doğrudan etkilemez. Ancak, suyun genel saflığını artırabilir. (Çok düşük etki)

    6- TDS Seviyesini Kabul Etmek: Bazı durumlarda, 100-200 TDS aralığındaki su zaten içme suyu için oldukça iyidir ve bu seviyede sağlık açısından herhangi bir risk taşımaz. Eğer suyun tadı ve kalitesi kabul edilebilir seviyedeyse, ekstra bir işlem yapmaya gerek olmayabilir.

    Bu yöntemlerden hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar verirken, suyunuzun başlangıç kalitesini, istediğiniz son TDS değerini ve sistemin maliyet ve bakım gereksinimlerini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Unutmayın ki, bazı durumlarda çok düşük TDS değerleri, suyun tat ve mineral içeriğini olumsuz etkileyebilir, bu nedenle ideal TDS seviyesini belirlerken bu faktörleri de dikkate almak faydalı olacaktır.