GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Sorular

tersosmos

Evde saf su nasıl elde edilir?

Evde saf su nasıl elde edilir?

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.

 1. Saf su elde etmek oldukça kolaydır ve bunu evde yapmak için birçok yöntem vardır. Sudan mineralleri ve kimyasalları çıkardığında, saf su elde etmiş olursun. İnsanlar içmek, bitki sulamak, nemlendiriciye doldurmak, buharlı ütü ve hatta akvaryumlara koymak gibi çeşitli nedenlerle saf su yaparlar. Bu wikiHow makalesi, sana bunun nasıl yapılacağını gösterecek.

  Musluk Suyunu Cam Kâseyle Damıt

  1- 19 litrelik paslanmaz tencereyi yarısına kadar musluk suyu ile doldur.

  2- Suya bir cam kâse yerleştir. Kâsenin yüzer hâlde olduğundan emin ol. Kâse, tencerenin dibine temas etmemeli.

  • Eğer kâse yüzmüyorsa onu sudan çıkar ve tencerenin dibine bir pişirme teli koy. Sonra kabı tekrar suya bırak.

  3- Sonraki adıma geçmeden önce tenceredeki su kaynıyor olmalı. Bu, sudaki metanol ve etanol gibi kimyasalların kaynamayla giderilmesi içindir.

  4- Sıcak/soğuk bariyer ile bir yoğunlaştırma etkisi oluştur. Bunu tencerenin kapağını ters çevirip içerisine buz koyarak yapabilirsin. Sıcak buhar soğuk kapağa çarptığında, yoğuşma oluşturacaktır.

  5- Suyu tencerede kaynat. Su kaynamaya devam ederken, buharın yükselmesine ve suyun tencerenin kapağında yoğunlaşmasına neden olacak. Kâsede ihtiyacın olduğu kadar saf su olana kadar damıtma işleminin devam etmesini sağla.

  6- Suyun kâse içinde birikmesini izle. Bu su kabı sıcak olacaktır ama kaynamaması gerekir. Eğer kâsedeki su kaynmaya başlarsa sadece tenceredeki suyun kaynaması için ocağın ateşini kıs

  7- Tencereyi ocaktan al ve kapağı kaldır.

  8- Saf su kabını kaynar su tenceresinden çıkar. Kendini yakmamak için bunu yaparken dikkatli ol. İstersen kabı çıkarmadan önce suyun soğumasını bekleyebilirsin.

  9- Saf suyu saklamadan önce soğumasını bekle.

  Musluk Suyunu Cam Şişelerle Damıt

  1- Saf su elde etmek için 2 tane cam şişe al. Bu sürecin en iyi şekilde işlemesi için damıtılan suyun şişeye geri gitmesini önleyecek şekilde en azından 1 şişenin boynunun dışa doğru eğimli olması iyi olur.

  2- 1 şişeyi musluk suyu ile doldur. Şişenin ağzında 10 cm kadar boşluk bırak.

  3- 2 şişeyi uç uca birleştir ve koli bandı ile bağlantıyı iyice sağlamlaştır.

  4- Suyu damıtmak için 19 litrelik paslanmaz tencere içindeki kaynar suyu kullan. Musluk suyu ile doldurulmuş şişeyi kaplayacak kadar su doldur.

  5- Boş şişeyi, ağzı tencerenin kenarında olacak şekilde 30 derece kadar eğik yerleştir. Bu açı buharlaşan saf suyun toplanmasını kolaylaştırır.

  6- Üstteki şişenin üzerine bir buz torbası koy. Bu, bir sıcak/soğuk bariyeri oluşturacak, dolu şişeden buharlaşan suyun daha soğuk şişede yoğunlaşmasına neden olacaktır.

  7- Damıtma işlemine şişede ihtiyacın kadar saf su birikene kadar devam et.

  Yağmur Suyunu İçme Suyuna Dönüştür

  1- Yağmur suyunu biriktirmek için dışarı büyük, temiz bir kâse koy.

  2- Minerallerin dağılması için kabı 2 tam gün dışarıda bırak.

  3- Damıtılmış suyu temiz sürahilerde sakla. Not: Bu yöntemle içilebilir su üretilebiliyor olsa da, kirleticilerin ve zararlı bakterilerin suda bulunması muhtemeldir. Eğer temiz olduğunu bilmiyorsan suyu içmeden önce arıtmak, kaynatmak veya kimyasal arıtma yapmak en güvenli yoldur.

  İpuçları

  • Su buharının kâsede toplandığından emin olmak için ara sıra ters çevrilen kapağı kaldır.
  • Eğer musluk suyunun yeterince temiz olmadığını düşünüyorsan tuzlu su akvaryumundaki damıtılmış suyu kullanmak daha güvenlidir. Çözeltiyi şişene eklemeden önce damıtılmış suyu tuzlu su karışımı ile karıştırmalısın.

  Uyarılar

  • Sadece kâsedeki veya şişedeki su damıtılmıştır. Damıtılmış sudan ayırdığın tüm kirli maddeler ise kalan suyun içinde olacaktır.
  • Suyu akvaryumda kullanmadan önce suda yaşayan canlıları beslemesi için gerekli kimyasalları eklemen gerekir. Bu kimyasallar olmadan sudaki yaşam mümkün olmayacaktır.
  • Cam kâse ve şişelerin kaynar suya dayanıklı olduğundan emin ol.
  • Damıtılmış içme suyu içmek zamanla mineral yapılarını bozacak ve sağlığı zayıflatacaktır, bu nedenle içme suyu için damıtma yaparken mineral katkısı eklemeyi unutma. Damıtma işlemi sudaki bakteri ve ağır metaller gibi binlerce kirletici maddenin yanında sağlık için gerekli olan mineralleri de ortadan kaldırır.