Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Neden Deniz Suyundan Tuzu Alarak İçme Suyumuzu Okyanustan Elde Etmiyoruz?

Neden Deniz Suyundan Tuzu Alarak İçme Suyumuzu Okyanustan Elde Etmiyoruz?

Dünya okyanuslarındaki tüm suyla bile, tuzdan arındırılmış suyla insan su ihtiyacının yüzde yarısından azını karşılıyoruz. Şu anda yılda 960 kübik mil (4.000 kilometre küp) tatlı su kullanıyoruz ve genel olarak yeterli miktarda var. dolaşmak için su. Yine de artan bölgesel kıtlık var.

Öyleyse neden kıtlıkları ve artan su ihtilaflarını hafifletmek için daha fazla tuzdan arındırmıyoruz?

Sorun, suyun tuzdan arındırılmasının çok fazla enerji gerektirmesidir . Tuz , suda çok kolay çözünür, güçlü kimyasal bağlar oluşturur ve bu bağların kırılması zordur. Enerji ve suyu tuzdan arındırma teknolojisi pahalıdır ve bu, suyun tuzdan arındırılmasının oldukça maliyetli olabileceği anlamına gelir.

Tuzdan arındırma için kesin bir dolar rakamı koymak zordur – bu sayı, işgücü ve enerji maliyetleri, arazi fiyatları, mali anlaşmalar ve hatta suyun tuz içeriğine bağlı olarak bir yerden diğerine çılgınca değişir. Okyanustan bir metreküp (264 galon) tuzdan arındırılmış su üretmek 1 doların biraz altından 2 doların çok üstüne çıkabilir. Bu, ABD’deki iki kişinin tipik olarak bir günde evde geçirdiği kadardır.

Ancak kaynağı bir nehre veya akifere çevirirseniz , bir metreküp suyun maliyeti 10 ila 20 sente düşebilir ve çiftçiler genellikle çok daha az ödeme yapar.

Bu, yerel tatlı suyu kullanmanın deniz suyunu tuzdan arındırmaktan neredeyse her zaman daha ucuz olduğu anlamına gelir. Ancak bu fiyat açığı kapanıyor. Örneğin, yeni bir su kaynağı bularak veya Kaliforniya gibi bir yerde yeni bir baraj inşa ederek artan talebi karşılamak, metreküp su başına 60 sente kadar mal olabilir.

Ve bazen bu geleneksel su “toplama” yöntemleri artık mevcut değildir. Bu nedenle, bu maliyet rakamının artmaya devam etmesi bekleniyor, bu nedenle California şimdi tuzdan arındırmayı ciddi olarak düşünüyor ve Tampa, Florida kentinin ABD’deki en büyük tuzdan arındırma tesisini kurmaya karar vermesinin nedeni bu.

Uluslararası Tuzdan Arındırma Derneği, 2007 itibariyle dünya çapında çalışan yaklaşık 13.000 tuzdan arındırma tesisi olduğunu söylüyor. Günde yaklaşık 14,7 milyar galon (55,6 milyar litre) içilebilir tatlı su pompaladılar. Bu bitkilerin çoğu, petrolden gelen enerjinin ucuz, ancak suyun kıt olduğu Suudi Arabistan gibi ülkelerde bulunuyor.

Peki enerji, tuzu sudan ayırmak için nasıl kullanılır?

Tuzlu sudaki bağları koparmak için iki temel yöntem vardır: termal damıtma ve membran ayırma. Termal damıtma ısıyı içerir : Kaynar su, onu buhara dönüştürür – tuzu geride bırakır, bu da toplanır ve soğutularak tekrar suya yoğunlaştırılır.

En yaygın membran ayırma türü, ters ozmoz olarak adlandırılır. Deniz suyu, tuzu sudan ayıran yarı geçirgen bir zardan zorlanır. Teknoloji tipik olarak termal damıtmadan daha az enerji gerektirdiğinden, Tampa’daki gibi çoğu yeni tesis artık ters osmoz kullanıyor.

Tuzdan arındırmanın çevresel maliyetleri de vardır. Deniz yaşamı, tuzdan arındırma tesislerine çekilerek yavru balıklar ve plankton gibi küçük okyanus canlılarını öldürerek besin zincirini altüst edebilir. Ayrıca, çok konsantre tuzlu su olarak kalan ayrılmış tuzla ne yapılacağı sorunu da var. Bu süper ince suyu okyanusa geri pompalamak yerel su yaşamına zarar verebilir. Bu etkilerin azaltılması mümkündür, ancak maliyetleri arttırır.

Ekonomik ve çevresel engellere rağmen, tuzdan arındırma, diğer kaynaklardan suyumuz bittikçe giderek daha çekici hale geliyor. Yeraltı suyunu fazla pompalıyoruz, ekonomik ve çevresel olarak karşılayabileceğimizden daha fazla baraj inşa ettik ve erişilebilir nehirlerin neredeyse tamamını kullandık.

Mevcut suyumuzu daha verimli kullanmak için çok daha fazlası yapılmalıdır, ancak dünya nüfusunun artması ve su kaynaklarının azalmasıyla birlikte ekonomik dalga yakında tuzdan arındırma lehine dönebilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.