Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Klorlama Nedir?

Klorlama Nedir?

Klorlama Nedir? İçme Suyuna Niçin Klor Atılır?

Klorlama, parazitleri, bakterileri ve virüsleri öldürmek için içme suyuna klor ekleme işlemidir. İçme suyunda güvenli klor seviyeleri elde etmek için farklı prosesler kullanılabilir. Az miktarda klor içeren suyun kullanılması veya içilmesi insan sağlığına zararlı etkilere neden olmaz ve su kaynaklı hastalık salgınlarına karşı klor koruma sağlar.

Su, insanları hasta edebilecek mikroplarla kirlenebilen göller ve kuyular gibi çeşitli kaynaklardan gelir. Mikroplar ayrıca bir topluluğa ulaşmak için kilometrelerce borudan geçerken suyu kirletebilir. Mikroplarla kontaminasyonu önlemek için, su sağlayıcılar Salmonella, Campylobacter ve norovirüs gibi hastalığa neden olan mikropları öldüren bir dezenfektan olarak genellikle klor veya kloramin ekleyerek suyu dezenfekte ederler.

Klor ile ilişkili herhangi bir sağlık sorunu var mı?

Belediyeler size güvenli içme suyu sağlamak için su kalitesini düzenli olarak analiz ederek takip ederler. Bazı insanlar kimyasallara ve çevrelerindeki değişikliklere karşı diğerlerinden daha hassastır. Sağlıkla ilgili endişeleri olan bireylerin en yakın sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla iletişime geçip sağlık uzmanlarından tıbbi yardım almalıdır.

Klorlu su diyaliz hastalarına zararlı mıdır?

Diyaliz sırasında, atık ürünleri hastanın kanından temizlemek için büyük miktarda su kullanılır. Diyaliz merkezleri, suyun diyaliz için kullanılabilmesi için klor ve kloramin de dahil olmak üzere tüm kimyasal dezenfektanları uzaklaştırmak için diyaliz suyunu diyaliz arıtma sisteminde arıtıp kullanmaktadırlar. Ev diyalizi kullanıcıları, kullanmadan önce sularını nasıl düzgün bir şekilde arıtacaklarına dair talimatlar için makine üreticisine ya da uzman su arıtma işi yapan firmalardan destek almalıdırlar.

İçme suyunun klor seviyesi kaç olmalıdır?

Litre başına 4 miligrama kadar klor seviyeleri (mg / L veya milyonda 4 parça (ppm)) içme suyunda güvenli kabul edilir. Bu seviyede, zararlı sağlık etkilerinin ortaya çıkması pek muhtemel değildir.

Klor içme suyunun tadını veya kokusunu nasıl etkiler?

Klorlu su, arıtılmamış sudan farklı tat ve koku alabilir. Bazı insanlar klorlu suyun tadını ve kokusunu sever, bazıları ise sevmez. Su kalitesine ve sudaki klor miktarına bağlı olarak insanlarda klor kokusu tat ve koku alma problemleri ortaya çıkabilir.

Klor evcil hayvanları etkiler mi? Klorlu su evcil hayvanları için zararlı mıdır?

Klor ve kloramin balıklar, diğer su hayvanları, sürüngenler ve amfibiler için toksiktir. İnsanların ve diğer ev hayvanlarının aksine, bu tür hayvanlar suyu doğrudan kan dolaşımına emer. Bu tür hayvanları bu dezenfektanları içeren suyun içerisinde tutmayın. Klorsuz su için, birkaç gün boyunca dışarıda kalmasına izin vererek klorun uçmasını sağlayabilir veya yerel evcil hayvan mağazanızda, su arıtma filtresi satan şirketlerde kloru gideren klor filtresi satın alarak kloru filtre ile tutabilir ve klorsuz elde edebilirsiniz.  Suya eklenen az miktarda klor, diğer evcil hayvanları (memeliler ve kuşlar gibi) etkilemez ve hayvanları sulamak ve yıkamak için düzenli olarak kullanılabilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.