Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

İklim Değişikliği, Dünya’nın Tropikal Yağmur Kuşağının Konumunu Değiştirecek

İklim Değişikliği, Dünya’nın Tropikal Yağmur Kuşağının Konumunu Değiştirecek

2100 yılına göre farkın küresel biyoçeşitliliği ve gıda güvenliğini etkilemesi bekleniyor

Kaliforniya Üniversitesi, Irvine ve diğer kurumlardaki araştırmacılara göre, gelecekteki iklim değişikliği tropikal yağmur kuşağında bölgesel olarak düzensiz bir kaymaya neden olacak – ekvator yakınlarında dar bir yoğun yağış şeridi -. Bu gelişme milyarlarca insan için gıda güvenliğini tehdit edebilir.

Nature Climate Change’de bugün yayınlanan bir çalışmada , disiplinler arası çevre mühendisleri ekibi, Dünya sistemi bilimcileri ve veri bilimi uzmanları, tropik kuşakların tüm bölümlerinin eşit şekilde etkilenmeyeceğini vurguladı. Örneğin, yağmur kuşağı Doğu Yarımküre’nin bazı kısımlarında kuzeye hareket edecek, ancak Batı Yarımküre’deki bölgelerde güneye hareket edecektir.

Araştırmaya göre, tropikal yağmur kuşağının doğu Afrika ve Hint Okyanusu üzerinden kuzeye doğru kayması, güney Hindistan’da yoğunlaşan sellere ek olarak, Güneydoğu Afrika ve Madagaskar’da gelecekte kuraklık stresinin artmasına neden olacak. Yağmur kuşağının doğu Pasifik Okyanusu ve Atlantik Okyanusu üzerinden güneye doğru sürünmesi, Orta Amerika’da daha büyük kuraklık stresine neden olacaktır.

“Çalışmamız, iklim değişikliğinin dünyanın tropikal yağmur kuşağının konumunun dünyanın neredeyse üçte ikisini kapsayan iki uzunlamasına sektörde zıt yönlerde hareket etmesine neden olacağını gösteriyor; bu süreç, dünya çapında su mevcudiyeti ve gıda üretimi üzerinde kademeli etkileri olacak bir süreçtir. , “dedi başyazar Antonios Mamalakis, yakın zamanda doktora derecesi almıştı. UCI’deki Henry Samueli Mühendislik Okulu’nda inşaat ve çevre mühendisliği alanında doktora yapmaktadır ve şu anda Colorado Eyalet Üniversitesi Atmosfer Bilimi Bölümü’nde doktora sonrası araştırmacıdır.

Ekip, değerlendirmeyi 27 son teknoloji iklim modelinden bilgisayar simülasyonlarını inceleyerek ve tropikal yağmur kuşağının, sera gazı emisyonlarının mevcut yüzyılın sonuna kadar artmaya devam ettiği gelecekteki bir senaryoya tepkisini ölçerek yaptı.

Mamalakis, çalışmalarında tespit edilen kapsamlı değişimin, iklim değişikliğinin tropikal yağmur kuşağı üzerindeki etkisinin küresel bir ortalamasını sağlayan önceki modelleme çalışmalarında gizlendiğini söyledi. Ekibi, yalnızca Doğu ve Batı Yarımküre bölgelerindeki tepkiyi izole ederek, gelecek on yıllar içinde ortaya çıkacak ciddi değişiklikleri vurgulayabildi.

UCI’den Ralph J. ve Carol M. Cicerone Dünya Sistem Bilimi Başkanı, ortak yazar James Randerson, iklim değişikliğinin atmosferin Asya ve Kuzey Atlantik Okyanusu üzerinde farklı miktarlarda ısınmasına neden olduğunu açıkladı.

“Asya’da, aerosol emisyonlarında öngörülen düşüşler, Himalayalar’da buzul erimesi ve iklim değişikliğinin neden olduğu kuzey bölgelerdeki kar örtüsünün kaybı, atmosferin diğer bölgelere göre daha hızlı ısınmasına neden olacak” dedi. “Yağmur kuşağının bu ısıtmaya doğru kaydığını ve Doğu Yarımküre’deki kuzeye doğru hareketinin iklim değişikliğinin bu beklenen etkileriyle tutarlı olduğunu biliyoruz.”

Körfez Akıntısı akımının ve Kuzey Atlantik’teki derin su oluşumunun zayıflamasının, Batı Yarımküre boyunca tropikal yağmur kuşağında güneye doğru bir kaymaya neden olarak ters etkiye sahip olma olasılığının yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

UCI İnşaat ve Çevre Mühendisliği Seçkin Profesörü ve Henry Samueli Mühendislik Fakültesi Başkanı, ilgili yazar Efi Foufoula-Georgiou, “Dünya sisteminin karmaşıklığı, birçok süreç ve ölçekteki bağımlılıklar ve geri bildirim döngüleri ile göz korkutucu,” dedi. “Bu çalışma, bölgesel yağış dinamikleri ve aşırılıkları üzerindeki küresel ısınmanın incelikli ve daha önce fark edilmemiş tezahürlerini ortaya çıkarmak için sistemin düşünme mühendislik yaklaşımını veri analizi ve iklim bilimi ile birleştiriyor.”

Foufoula-Georgiou, bir sonraki adımın, adaptasyon, politika ve yönetime rehberlik etmek için sel, kuraklık, altyapı ve ekosistem değişikliği açısından bu değişiklikleri yerdeki etkilere çevirmek olduğunu söyledi.

Benzer Yazılar

Asidik Su

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.