Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Güç, Su ve İklim

Güç, Su ve İklim

Gezegen ısınmaya devam ederken, azalan su kaynağı ve artan enerji talebinin ikili zorlukları yoğunlaşacak. Ancak su ve enerji ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlıdır. Örneğin, Kaliforniya’nın enerjisinin yaklaşık beşte biri su ile ilgili faaliyetlere harcanırken, eyalet elektriğinin onda birinden fazlası hidroelektrikten geliyor. Toplum bir zorluğa uyum sağlamaya çalışırken, diğerini daha da kötüleştirmemesini sağlamalıdır.İlan


Bu amaçla, UC Santa Barbara, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı ve UC Berkeley’den araştırmacılar, farklı iklim adaptasyonlarının bu su-enerji bağını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için bir çerçeve geliştirdiler. Araştırmaları, açık erişim dergisi Environmental Research Letters’da yayınlandı .

Çevre çalışmaları bölümünde yardımcı doçent olan ortak yazar Ranjit Deshmukh, “Elektrik ve su sistemleri birçok farklı şekilde birbirine bağlıdır” dedi. “İklim değişikliğinin bu bağlantıları vurgulaması bekleniyor, bu nedenle bu karşılıklı bağımlılıkları haritalayan ve enerji-su bağlantısı üzerindeki etkilerini anlamamızı ve ölçmemizi sağlayacak bir çerçeve sunduk.”

okyanuslar

Bu konulara bakan ilk çalışma olmasa da, daha önce yayınlanan makalelerden daha incelikli bir yaklaşım gerektiriyor. Berkeley Lab’ın İklim ve Ekosistem Bilimleri Bölümünden baş yazar Julia Szinai, “İklim değişikliğinin su ve enerji sektörlerini ayrı ayrı nasıl etkileyebileceğine dair birçok analiz yapıldı, ancak bu çalışmalar tipik olarak ikisi arasındaki etkileşimlere ve geri bildirimlere bakmıyordu” dedi. “Makalemiz, iklim değişikliğinin bu bağlantılı su ve elektrik sistemlerini nasıl etkilediğini ve arz ve talepte gelecekteki boşluklara olası adaptasyonları tanımlayan genelleştirilmiş bir çerçeve geliştiriyor. Bunu yaparak, iklim değişikliğine uyum sağlamada genellikle gözden kaçan ödünleşimleri ve sinerjileri ortaya koyuyoruz.”

Çerçeve, su ve enerji sektörlerindeki en büyük potansiyel iklim stresini belirlemek için sistem analizini kullanır. İklim değişikliğine uyum sağlamak için gerekli olacak eylemleri ölçüyor ve bu eylemlerden kaynaklanacak geri bildirimleri inceliyor.

Deshmukh, “Örneğin, bizim çerçevemiz iklim değişikliği nedeniyle artan sıcaklıkların iklimlendirme için elektrik talebini ve sulama için su talebini muhtemelen nasıl artıracağını gösteriyor” dedi. “Oysa Sierralar’daki kar yığını kaybı ve değişken yağışlar, sadece kentsel ve tarımsal kullanım için değil, aynı zamanda hidroelektrik üretimi ve termik santral soğutması için de su kaynağını etkileyecektir.”

California, yıl boyunca suyu yavaşça dışarı atmak için Sierra Nevadas’taki kar paketine güveniyor.İlan


Ekip, geliştirdikleri çerçeveyi, suyunun büyük bir kısmı için kar paketine dayanan ve kuzeyden eyaletin güney kısmına su taşımak için önemli miktarda enerji harcayan Kaliforniya’ya uyguladı. Su sektöründeki birden fazla adaptasyon stratejisini incelediler ve bazılarının enerji yoğun olduğunu, diğerlerinin ise hem su hem de enerji tasarrufu sağlayabileceğini buldular.

Araştırmacılar, yüzyılın sonunda çeşitli iklim senaryoları altında devlet için olası su ve enerji geleceklerinin genel aralığını tahmin etmek için verileri bir dizi parçalanmış çalışmaya entegre ettiler. Analizleri, iklim değişikliğinin Kaliforniya’nın elektrik sektörü üzerindeki doğrudan etkilerine muhtemelen iki faktörün hakim olacağını buldu: daha yüksek klima yükleri ve azalan hidroelektrik kullanılabilirliği.

Ortak yazar ve Berkeley Lab iklim bilimcisi, “Makalenin en önemli noktalarından biri, su sistemimizi iklim değişikliğine adapte etmenin ya elektrik şebekesi stresini önemli ölçüde artırabileceği ya da diğer taraftan bunu hafifletmeye yardımcı olabileceğidir” dedi. Andrew Jones. “Havzalar arasında büyük su transferleri kullanarak veya enerji yoğun tuzdan arındırma kullanarak su sistemini uyarlamaya odaklanırsak, bu sadece elektrik sorununu çok daha zor hale getirecektir. Öte yandan, su sistemini uyarlarsak Suyu koruyarak, aslında bir kazan-kazan durumu çünkü su için gereken enerjiyi de azaltıyorsunuz. “

Şu anda, California’nın elektrik tüketiminin şaşırtıcı bir şekilde% 19’u arıtma, taşıma, pompalama ve ısıtma gibi suyla ilgili uygulamalara gidiyor. Ek olarak, eyalet içi elektrik üretiminin yaklaşık% 15’i hidroelektrik enerjiden geliyor.

Devlet, iklim değişikliğinin su-enerji sistemleri üzerindeki bazı etkilerini şimdiden gördü. İklim değişikliğiyle şiddetlenen uzun süreli kuraklıklar, yeraltı sularının pompalanması için elektrik tüketiminde ani artışlara neden oldu ve buna karşılık gelen hidroelektrik açıkları, daha kirli fosil yakıtlarla değiştirilmeyi gerektirdi.İlan


Ekip, iklim krizinin devletin gelecekteki su kaynakları üzerinde büyük bir etkisi olacağından emin. Bununla birlikte, etki çılgınca belirsizdir. En kötü durumda, mevcut su kaynakları% 25 azalabilir; ancak% 46 artabilirler.

Deshmukh, “Yağış için iklim modeli tahminlerinde önemli belirsizlikler var” dedi. “Ancak bu belirsizliklerden bağımsız olarak, adaptasyon önlemleri önemli ortak faydalar sağlıyor.” Suyu korumak tüketiciler için enerji ve para tasarrufu sağlar ve eyaletin doğal akıntılarında ve nehirlerinde daha fazla akışa izin verir.

Ekip, çerçevesini en kötü durum senaryosuna uyguladığında, su sektöründeki en enerji yoğun uyum stratejilerinin seçilmesinin, doğrudan iklim değişikliğinin neden olduğu kadar büyük bir enerji dengesizliğine yol açabileceğini keşfettiler.

Jones, “Bunun, su sektörüne adaptasyonun elektrik sektörü üzerinde iklim değişikliğinin doğrudan etkisi kadar büyük bir etkisi olabileceğini gösteren ilk çalışma olduğunu düşünüyorum” dedi.

Baş yazar Szinai, “Bu çalışma, iki sektör arasındaki koordineli adaptasyon planlamasının faydasını vurguladı,” diye ekledi, bu nedenle şimdi daha ayrıntılı bir su kaynakları yönetim modeli ile elektriği inşa etmek için esnek yollar gösterebilen bir elektrik planlama modelini birbirine bağlıyoruz. Batı ABD’deki altyapı, iklim değişikliğinin etkileri su sektörüne dahil edildiğinde. “

Deshmukh şu anda Güney Afrika’daki 12 ülkede iklim değişikliğinin hidroelektrik barajları ve termik santraller üzerindeki etkilerini ölçerek enerji, su ve iklim arasındaki bağlantıları araştırmak için bir ekibe liderlik ediyor. Elektrik altyapısına en uygun yatırımları belirlemeyi umuyor.

Deshmukh, “Kaliforniya’nın su sektörünü iklim değişikliğinin etkilerine nasıl adapte etmek istediği konusunda bir seçeneği var” dedi. “Devlet, tuzdan arındırma gibi enerji yoğun iklim adaptasyonu önlemleri alabilir veya su koruma potansiyelini en üst düzeye çıkaran bir önlemler portföyü geliştirebilir. Su ve enerji sektörlerindeki planlamacıların ve politika yapıcıların, iklim değişikliğine uyum sağlamak için eylem ve planlarını koordine etmeleri gerekir.”

Çalışma, Enerji Bilim Bürosu ve Ulusal Bilim Vakfı tarafından desteklenmiştir. DOE’nin HyperFACETS projesinin bir parçasıdır.

Makalemizin İngilizcesi

Başka Makalemiz:https://galiparduc.com/su-kaynaklarinda-siyanotoksin-tehlikesi/

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.