Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

En İyi İçme Suyu Hangisi

En İyi İçme Suyu Hangisi

En iyi içme suyunun ne olduğunu herkesin bildiğini sanmıyorum. Sonuçta, “en iyi” öznel bir terimdir. Kendimiz ve ailelerimiz için en iyi içme suyunu belirlemek istediğimizde karşımıza birçok faktör çıkıyor.

Bu faktörlerden sadece birkaçı yaşam tarzı, sağlık hedefleri, finans, konaklama, spor ve fitness seviyeleri vb. geliyor.

Bununla birlikte bilimin ötesine geçersek, muhtemelen hepimiz “iyi” içme suyunu:

  • İçmeye hazır (nispeten kirletici ve kimyasal içermeyen olmalı)
  • Tadı güzel.

Olarak biliyorsunuz.

Temiz, sağlıklı, kimyasal madde içermeyen su içmek, sağlığın temelidir. Tüm bunların yanında bu tür suların içilmesi güvenli ve tadı güzel olduğu için mutlak sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Örneğin, uzmanlar bütün musluk sularının ve hazır şişe sularının eser miktarda sağlıksız sentetik kimyasal içerdiği konusunda hem fikirler. Dolayısıyla, musluk suyu veya şişelenmiş su bizi hasta etmese de bu kimyasalların (yüzlercesi hiç test edilmemiştir) vücudumuzdaki kümülatif etkileri de son derece önemlidir.

Bu kirleticilerin çok küçük izleri bile uzun süreli maruziyette zayıflamış bir bağışıklık sistemine (veya daha kötüsüne) yol açabilir.

En Sağlıklı Su Mineral Yönünden Zengin Sudur

Günümüzde pek çok saygın uzman, en sağlıklı suyun mineral bakımından zengin ve kirletici maddeler içermediği konusunda hemfikirdir.

Demineralize suyun (ters ozmoz ve damıtılmış su gibi) faydalarını tartışan bazı çalışmalar olsa da en son ve güvenilir çalışmalar mineral içeren suyun en sağlıklı ve en iyi içme suyu olduğu sonucuna varmıştır.

Bilim topluluğu tarafından dünyanın en iyi su uzmanı olarak kabul edilen Dr. Mu Shik Jhon, en iyi içme suyunun bir dengede esansiyel mineral içerdiğini yazıyor.

Jhon, The Water Puzzle and the Hexagonal Key adlı kitabında, biyolojik ve tıbbi bir bakış açısından minerali giderilmiş suyun içilmesinin sağlıklı olmadığını söylüyor.

Gerçekte, Japon su uzmanları, mineralsiz suyu “ölü” su olarak kabul ederken, mineral bakımından zengin su “canlı” su olarak adlandırılır.

İçme suyunda aranması gereken 5 özellik

Sağlığınız bir öncelikse, en iyi içme suyunuz aşağıdaki niteliklerden en az ilk üçüne ve optimal olarak beşinin yani tümüne sahip olmalıdır:

Kirletici içermemeli Su, sentetik kimyasallar, toksik metaller, bakteriler ve virüsler, radyoaktif maddeler ve klor ve florür gibi diğer arıtma katkı maddeleri dahil olmak üzere zararlı toksinlerden arındırılmalıdır.

Mineral zengini olmalı Kaynak suda doğal olarak oluşan mineraller, ters ozmoz ve damıtma gibi arıtma işlemleriyle uzaklaştırılmamalı. Şaywt uzaklaştırma işlemi varsa Ters ozmoz ünitelerinin sonuna NSF, FDA uyumlu filtreler tercih edilmeli.

Alkali pH değerine sahip olmalı İçme suyunun pH değeri 7,0 ile 9,5 arasındadır, bu da suyun kalsiyum ve magnezyum gibi sağlıklı düzeyde alkali mineraller içerdiği anlamına gelir.

Antioksidan olmalı Doğada hareket yoluyla (bir dağ deresinden aşağı akan su gibi) veya elektroliz yoluyla (bir su iyonlaştırıcı yoluyla) ya da antioksidan filtresi ile aktive edilen su, negatif bir oksidasyon azaltma potansiyeline (-ORP) değerine sahip olur. Negatif ORP kuvvetli antioksidan olup, kolayca hücresel düzeyde absorbe olur. 

İyi bir tada sahip olmalı Suyunuzun tadı güzel değilse, vücudumuzun sağlığını optimize etmeye yetecek yeterli suyu içmeyeceksiniz. Mineral bakımından zengin suyun tadı, mineralsiz sudan çok daha iyidir.

İyi, daha iyi, en iyi

Yıllarca süren kişisel deney ve araştırmalardan sonra, ABD’deki en sağlıklı içme suyu hakkında aşağıdaki sonuçlara varıldı. Dünyanın çeşitli yerlerinde, mevcut en iyi içme suyu, içmesi güvenli olan klorlu su olabilir. Yani her şey görecelidir. . .

İyi İçme Suyu

  1. Etikette yazanlara güvenebiliyorsanız, şişelenmiş kaynak suyu veya artezyen kuyu suyu içmek iyi bir seçim olabilir. EPA’ya göre, şişelenmiş suyun yaklaşık %40’ı yeniden işlenmiş musluk suyudur. Doğal kaynaklardan veya artezyen kuyularından gelen suyu kimyasallar kullanmadan kirleticilerden arındırılan bazı şişelenmiş sular vardır. Ama gerçekten her zaman araştırmanızı yapmanız gerekiyor çünkü şişelenmiş su, endüstrisiyle işler her zaman aynı kalitede olmaz. Plastik şişe atıklarının çevreye verdiği zararlar nedeniyle de bu seçeneğin çokta hayranı değilim.
  2. Bulunduğunuz bölgede doğal kaynak suyuna erişiminiz varsa, içme suyu olarak tercih etmek iyi bir seçim olacaktır. Ek olarak, sağlıklı su elde etmek için yine büyük olasılıkla filtreli su sürahisinden veya portatif su arıtıcısından filtrelemeniz gerekir.

Daha İyi İçme Suyu Seçenekler

  1. Mineraller çıkarıldığı için ters ozmoz (RO) suyunu önermememe rağmen, bazı üretici firmalar RO sistemleriyle birlikte mineral filtre seçenekleri sunuyor. Bu nedenle, yeniden mineralizasyon ile RO arıtılmış su daha iyi bir seçimdir.
  2. Evinizde belediye veya kuyu suyunu yüksek kaliteli bir içme suyuna çevirmek başka bir kalite seçeneğidir.

En iyi İçme Suyu Seçimi

  1. Moleküler hidrojen konsantrasyonu da içeren temiz su, bence en iyi içme suyu seçimidir. Hidrojen açısından zengin su elde etmenin yolu ise iyonizer su arıtma cihazları ya da ters ozmoz ünitesine takılan antioksidan filtreli bir su arıtma cihazı tercih etmeniz gerekiyor.

Benzer Yazılar

Asidik Su

Su Arıtma Sorunları

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.