Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Dünya’daki Su Dağılımı

Dünya’daki Su Dağılımı

Dünya’daki toplam su miktarı 1 milyar 400 milyon km3’tür (1 km3= 1 milyar m3). Bu suyun %97,5’i denizlerdeki ve okyanuslardaki tuzlu sulardan ibarettir. Geriye kalan sadece % 2,5’luk kısım tatlı suları teşkil etmekte olup bunun çok az bir kısmının çeşitli maksatlar için kullanılabilir olduğu belirlenmiştir. Dünya’daki toplam su miktarlarının yüzdesini tablo-1 de verilmiştir.

Kullanılabilen suyun dünyadaki dağılımı dengeli olmadığı için su fakiri ülkeler ve su zengini ülkeler olarak bir sınıflandırma yapılmaktadır. Su
kaynaklarının yeryüzündeki dağılımı Tablo 2’de gösterilmiştir. 2025 yılında tahmini su sıkıntısı çekebilecek ülkeler arasında Kuzey Afrika, orta doğu ülkeleri, Pakistan, Hindistan ve Kuzey Çin öngörülmektedir. Su kıtlığının sebep olacağı sorunlar ise yiyecek kıtlığı krizi, ekonomik gelişimin kısıtlanması, bölgesel su çatışmaları, çevresel bozunma olarak öne sürülebilir.

Dünyadaki Toplam Su Miktarlarının Yüzdesi

Miktarıkm3%
Dünyadaki Toplam Su Miktarı1.4 Milyar100
Denizler ve Okyanuslardaki Tuzlu Su Miktarı1.365 Milyar97,5
Tatlı Su Miktarı0,035 Milyar 22,5
Yılda Buharlaşan Su Miktarı500.0000,036
Yılda Yağışla Düsen Su Miktar100.0000,007
Nehirlerle Akışa Geçen Miktar40.0000,003
Teknik ve Ekonomik Kullanılabilir Su Miktarı9.0000,00064
Tablo-1

Su kaynaklarının yeryüzünde dağılımı

KıtalarNüfus % olarakSu kaynağı % olarak
Kuzey Amerika815
Güney Amerika626
Avrupa138
Afrika1311
Asya6036
Avustralya ve Adalar15
Tablo-2

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından Paris’te açıklanan Dünya Su Gelişme Raporu’na göre en kaliteli suyun Finlandiya’da olduğunu bildirilmiştir. Tatlı su kaynakları ve özellikle yeraltı sularının miktarı ve temizliği, atık suyun nasıl arıtıldığına dair kriterleri değerlendirerek oluşturulan listede 2.sırada Kanada, sırada Yeni Zelanda yer alırken Türkiye, listenin 3. sırasında bulunmaktadır.

Almanya ise 57. sırada Türkiye’nin yanı sıra Ekvator, Venezüella, Hırvatistan ve Bulgaristan gibi ülkelerin gerisindedir. Listenin son ülkesi 122. sırada Belçika’daki suyun niteliğinin ve niceliğinin yetersiz olduğu belirtilen raporda, ülkedeki yoğun sanayi atıklarına ve atık suların arıtılmasının kötü oluşuna dikkat çekilmiştir.

1990 ve 2000’li yıllardan sonra su tüketiminin diğer yıllara oranla daha az arttığı gözlenmiştir. Bunun nedenleri arasında endüstrilerde yeni teknolojik sistemlerin kullanılması, tarımda yeni teknolojilerin benimsenmesi, su kaynaklarını korunması, yeniden kullanım ve çevre bilincinin arttırılması sayılabilir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.