Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Dünya Su Haftasında su krizini nasıl çözebileceği işlendi

Dünya Su Haftasında su krizini nasıl çözebileceği işlendi

Dünya Su Haftası 27 Ağustos’ta güçlü bir mesajla sona erdi: su krizini düzeltmek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için birçok çözüme sahibiz, ancak siyasi iradeye ve yeterli yatırıma ihtiyacımız var. Konferansta uluslararası topluma aktif hale getirme çağrısı bu oldu.

Dünyanın önde gelen su etkinliği Dünya Su Haftası, 23-27 Ağustos tarihleri arasında dünyanın birçok yerinde benzeri görülmemiş iklim kaynaklı felaketlerin dramatik bir zeminine karşı düzenlendi ve Haftanın teması Olan Dayanıklılık’ı Daha Hızlı Oluşturmanınöneminiartırdı. Ancak Hafta Cuma günü kapandığında, ihtiyatlı bir iyimserlik notuylaydı. Önde gelen uluslararası kuruluşlarla ortaklaşa oluşturulan 400’den fazla oturumda su kıtlığı, iklim krizi ve yoksulluk gibi bir dizi çözüm gösterildi.  

Sonuçlar artık 188 ülkeden 13.000 katılımcı tarafından yerel olarak kullanılacak, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in gıda ve enerji konusundaki üst düzey etkinlikleri ve Kasım ayındaki İklim Zirvesi COP26 gibi diğer küresel süreçlere de beslenecek. 

“DünyaSu Haftası gibi etkinliklerin yanı sıra Eylül ayındaki Enerjide Üst Düzey Diyalog ve Gıda Sistemleri Zirvesi, herkes için daha güvenli bir gelecek sağlayabilmemiz için çok ihtiyaç duyulan enerji, su ve gıda devrimine ışık tutmak için tarihi bir fırsat sunuyor,”diyor UNDP Yönetici Yardımcısı Usha Rao-Monari Kapanış genel kurulunda. Onun görüşüne göre, bu dönüşümler kesinlikle gereklidir, ancak ancak suyun daha iyi yönetimi ile elde etmek mümkündür.  

COP26 öncesinde birleşik krallık yüksek seviye şampiyonunun su lideri Cate Lamb, etkili iklim eylemi için suyun rolünü vurgulayarak gezegeni sıfır karbon salınımı yoluna soktu. “COP26’da, daha fazla ülkenin adaptasyona öncelik vermelerini ve risklerini esnek su yatırımına çevirmelerini istiyoruz,”diyen Bakan, sulak alanların ve ormanların korunmasının, enerji kullanımının azaltılmasının ve kötü sanitasyon ve atık arıtımıyla mücadelenin önemini vurguladı. 

İsveç Kralı H.M Kralı Carl XVI Gustaf tarafından Dünya Su Haftası’nda verilen stockholm su ödülünün dünyanın en prestijli su ödülünün sahipleri, suyun büyük küresel zorlukların üstesinden gelen rolünü de vurguladılar. 2021 Ödüllü Sandra Postel, 25 Ağustos’taki ödül törenindeyaptığı konuşmada, “Su, iklim ve biyoçeşitlilik krizini parça parça ve teker teker çözmek için zamanımız yok.

Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü (SIWI) organizatörleri İcra Direktörü Torgny Holmgren, 2022 Dünya Su Haftası’nın büyük küresel zorluklara somut çözümler sunmaya devam edeceğine söz verdi. “Gelecek yılki Dünya Su Haftası, yaklaşan su krizini çözmenin ve iklim değişikliğiyle mücadele etmenin anahtarını elinde tuttuğuna inandığım suya değer vermeye özel bir odaklanacak. Suyun değerini küçümsemeye devam edersek, düzgün bir şekilde yönetemeyiz. Özellikle yeraltı suyu gibi farkında olmadığımız ancak hayatta kalmamız için kritik öneme sahip görünmez suya bakacağız.”dedi.  

Önde gelen yeraltı suyu uzmanı ve Stockholm Su Ödülü 2020’nin sahibi Dr John Cherry, suya ve özellikle yeraltı susına değer biçme konusuna odaklanmayı memnuniyetle karşıladı. Bu suyu hesaba katmaya başlamadığımız sürece dünya felaket bir su krizine doğru gidiyor, ancak sorunların çözülmesinin mümkün olduğunu vurguladı. “Dünyanın her yerindebirçok çözüm denendi. İnsanlık tarihinin bu şaşırtıcı dönüm noktasında, büyük su sorunlarını çözmek için tüm araçlara sahibiz ve şimdi sadece halkın bunları öğrenmesi ve politikacılar üzerinde baskı yapması söz konusu.”dedi. 

SIWI Dünya Su Haftası Direktörü Henrika Thomasson, 2021 etkinliğini büyük bir başarı olarak nitelendirdi: “Rekor sayıda ülkeden rekor sayıda katılımcıyı ağırlamaktan ve onlara her zamankinden daha fazla oturum sunabildiğimiz için elbette çok mutluyuz. Ancak başarının gerçek ölçümü, yaptığımız etkidir, Dünya Su Haftası’nda tartışılan ve artık dünya çapında uygulanacak olan tüm çözümlerdir. Suyun daha dayanıklı bir gelecek inşa etmedeki önemini abartmak mümkün değil.”dedi.  

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.