Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Böbrek Hasarı

Böbrek Hasarı

Su, minerallerin ve besin maddelerinin çözülmesine yardımcı olarak onları vücut için daha erişilebilir hale getirir. Ayrıca atık ürünlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Bu iki işlev suyu böbrekler için hayati hale getirir.

Böbrekler her gün 120-150 litre sıvıyı süzer.

Bunların yaklaşık 1-2 litresi vücuttan idrar şeklinde atılır ve geri kalanı kan dolaşımı ile geri alınır.

Böbreklerin çalışması için su gereklidir.

Böbrekler düzgün çalışmıyorsa, vücutta atık ürünler ve fazla sıvı birikebilir.

Tedavi edilmeyen kronik böbrek hastalığı böbrek yetmezliğine yol açabilir. Organlar çalışmayı durdurur ve ya diyaliz ya da böbrek nakli gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) vücuttaki en yaygın ikinci enfeksiyon türüdür. Her yıl ABD’de sağlık hizmeti sağlayıcılarına yaklaşık 8,1 milyon ziyaret gerçekleştiriyorlar.

Enfeksiyonlar böbrekler de dahil olmak üzere üst idrar yoluna yayılırsa kalıcı hasar meydana gelebilir. Ani veya akut böbrek enfeksiyonları, özellikle septisemi meydana gelirse hayatı tehdit edici olabilir.

Bol su içmek, bir İYE geliştirme riskini azaltmanın ve mevcut bir İYE’nin tedavisine yardımcı olmanın basit bir yoludur.

Böbrek taşları böbreklerin işleyişine müdahale eder. Varsa, İYE’leri karmaşıklaştırabilir. Bu karmaşık İYE’ler, genellikle 7 ila 14 gün süren, onları tedavi etmek için daha uzun süre antibiyotik gerektirir.

Böbrek taşlarının önde gelen nedeni su eksikliğidir. Bunları bildiren kişiler genellikle önerilen günlük su miktarını içmezler. Böbrek taşları da kronik böbrek hastalığı riskini artırabilir.

Kasım 2014’te American College of Physicians, daha önce böbrek taşı geliştirmiş kişiler için yeni kılavuzlar yayınladı. Kılavuzlar, günde 2 litre idrara çıkmayı sağlamak için sıvı alımını artırmanın, hiçbir yan etki olmaksızın taş tekrarı riskini en az yarı yarıya azaltabileceğini belirtmektedir.

Dehidrasyon, vücudun aldığından daha fazla su kullanır ve kaybedersek olur. Vücudun elektrolitlerinde bir dengesizliğe yol açabilir. Potasyum, fosfat ve sodyum gibi elektrolitler, hücreler arasında elektrik sinyallerinin taşınmasına yardımcı olur. Böbrekler, düzgün çalıştıklarında vücuttaki elektrolit seviyelerini sabit tutar.

Böbrekler elektrolit seviyelerinde bir denge sağlayamadığında, bu elektrik sinyalleri karışır. Bu, istemsiz kas hareketlerini ve bilinç kaybını içeren nöbetlere yol açabilir.

Ağır vakalarda, dehidrasyon hayatı tehdit edebilecek böbrek yetmezliğine yol açabilir. Kronik böbrek yetmezliğinin olası komplikasyonları arasında anemi, merkezi sinir sisteminde hasar, kalp yetmezliği ve bağışıklık sisteminin zayıflaması sayılabilir.

 • Vücudun ihtiyaç duyduğu suyun bir kısmı çorba, domates, portakal gibi su içeriği yüksek yiyeceklerden elde edilir, ancak çoğu içme suyu ve diğer içeceklerden gelir.
 • Günlük işleyiş sırasında vücut su kaybeder ve bunun yerine yenisinin konulması gerekir. Terleme ve idrara çıkma gibi aktivitelerle su kaybettiğimizi ancak nefes alırken bile su kaybettiğimizi fark ederiz.
 • Musluktan veya şişeden su içmek vücut için en iyi sıvı kaynağıdır.
 • Süt ve meyve suları da iyi sıvı kaynaklarıdır, ancak alkolsüz içecekler, kahve ve bira gibi alkol ve kafein içeren içecekler genellikle boş kalori içerdiklerinden ideal değildir. Soda yerine su içmek kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Daha önce kafeinli içeceklerin idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu, yani vücudun su atmasına neden olduğu düşünülüyordu. Ancak çalışmalar, kafeinli içeceklerden kaynaklanan sıvı kaybının minimum düzeyde olduğunu gösteriyor.

Önerilen su alımı

Ne kadar su tüketmemiz gerektiği iklimlere göre değişir.

Her gün ihtiyaç duyulan su miktarı, ne kadar aktif olduklarına, ne kadar terlediklerine vb. bağlı olarak kişiden kişiye değişir.

Günlük tüketilmesi gereken sabit bir su miktarı yoktur, ancak sağlıklı bir sıvı alımının ne olduğu konusunda genel bir fikir birliği vardır.

ABD Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademilerine göre, hem yiyecek hem de içeceklerden önerilen günlük ortalama su alımı:

 • Erkekler için: Yaklaşık 3,7 litre veya 125 ons
 • Kadınlar için: Yaklaşık 2,7 litre veya 91 ons

Bu, erkekler için yaklaşık 15.5 bardak ve kadınlar için 11 bardaktan biraz fazla olacaktır. Bununla birlikte, bunun yaklaşık yüzde 80’i su dahil içeceklerden gelmeli ve geri kalanı yiyeceklerden olacaktır.

Bunun anlamı şudur ki:

 • Erkekler yaklaşık 100 ons veya 12,5 bardak sıvı içmelidir.
 • Kadınlar yaklaşık 73 ons veya 9 bardağın biraz üzerinde içmelidir.

Taze meyve ve sebzeler ve tüm alkolsüz sıvılar bu öneriye dahildir.

Bol su içmenin en önemli olduğu zamanlar şunlardır:

 • Ateşin olduğunda
 • Hava sıcak olduğunda
 • İshal ve kusmanız varsa
 • Örneğin fiziksel aktivite nedeniyle çok terlediğinizde

Gerçekler

İşte su hakkında bazı gerçekler:

 • Bebekler ve çocuklar yetişkinlerden daha yüksek su yüzdesine sahiptir. Bebekler doğduklarında yaklaşık yüzde 78 sudurlar, ancak bu 1 yaşına gelindiğinde yüzde 65’e düşer.
 • Yağlı doku, yağsız dokudan daha az suya sahiptir.
 • Erkekler yüzde olarak kadınlardan daha fazla suya sahiptir.

Yeterince su içiyor muyuz?

2013 yılında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yürütülen bir araştırma, Ulusal Kanser Enstitüsü’nün 2007 Gıda Tutumları ve Davranışları Anketi’nden alınan verileri analiz etti.

Araştırmacılar, 3.397 yetişkinden oluşan bir örneklemden şunları buldular:

 • Yetişkinlerin yüzde 7’si günlük içme suyu tüketmediğini bildirdi
 • Yetişkinlerin yüzde 36’sı günde 1-3 bardak içme suyu içtiğini bildirdi
 • Yetişkinlerin yüzde 35’i günde 4-7 bardak içme suyu içtiğini bildirdi
 • Yetişkinlerin yüzde 22’si günde 8 bardak veya daha fazla içtiğini bildirdi

Günde 1 bardak veya daha az meyve veya sebze tüketen insanların günde 4 bardaktan daha az içme suyu içme olasılıkları daha yüksekti.

Çalışma sadece içme suyu alımını ölçtü. Sıvı diğer içeceklerden elde edilebilir, ancak su en iyisidir çünkü kalorisiz, kafeinsiz ve alkolsüzdür.

Ankete katılanların yüzde yedisi her gün hiç su içmediğini ve az miktarda su içenlerin daha az meyve ve sebze tükettiğini bildirdi. Bu, belirli sayıda insanın yeterince sıvı almayarak sağlıklarını riske attığını göstermektedir.

Düşük düzeyde su aldığını bildiren katılımcılar yeterince sıvı alıyor olsalar bile, muhtemelen sağlıklarını başka şekillerde tehlikeye atabilecek kaynaklardan alıyor olacaklardır.

Çalışma yazarları, “Su için biyolojik gereksinim, sade su veya yiyecekler ve diğer içecekler yoluyla karşılanabilir” diye yazıyor. “Önceki epidemiyolojik çalışmalardan elde edilen sonuçlar, su alımının kalorik olarak tatlandırılmış içeceklerin hacmi ve diğer sıvı alımı ile ters orantılı olabileceğini göstermektedir.”

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.