Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Batı Hint Okyanusu’nda yeni mavi balina popülasyonu keşfedildi

Batı Hint Okyanusu’nda yeni mavi balina popülasyonu keşfedildi

Uluslararası bir araştırma ekibi, Batı Hint Okyanusu’nda yeni bir mavi balina popülasyonu olduğuna inandıkları bir şey keşfetti.

Mavi balinalar gezegenimizde şimdiye kadar yaşamış en büyük hayvanlardır ve tüm okyanuslarda dünyanın dört bir yanında bulunurlar. Tüm mavi balinalar çok alçak sesle ve tanınabilir şarkılar söyler ve her popülasyonun kendine özgü bir şarkısı vardır. Yakın zamanda Endangered Species Research dergisinde yayınlanan bir makalede araştırmacılar, Umman Denizi kıyılarından Orta Hint Okyanusu’ndaki Chagos Takımadalarına ve güneybatı Hindistan’dan Madagaskar’a kadar duyulan yeni bir mavi balina şarkısı tespit etti.


Afrika Su Koruma Fonu Deniz Memelileri Programı Direktörü ve New England Akvaryumu’nda Misafir Bilim İnsanı olan Dr. Salvatore Cerchio, batı Hint Okyanusu’ndaki üç yerden balina kayıtlarının analizini yönetti. Dr.Cerchio, şarkıyı ilk olarak 2017’de Madagaskar açıklarındaki Mozambik Kanalı’nda Omura balinalarına odaklanan bir araştırma sırasında kaydetti ve onu hiç tanımlanmamış bir mavi balina şarkısı olarak kabul etti. Cerchio ayrıca Umman açıklarında akustik kayıtlar toplayan bir bilim insanı ekibiyle çalışıyordu. Bu, nesli tükenmekte olan Arap Denizi kambur balinasına odaklanan bir araştırma çabasının bir parçası, Umman Çevre Derneği, Five Oceans Environmental Services LLC, Umman Çevre Otoritesi ve Umman Tarım, Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanlığı arasında devam eden bir işbirliği.

Ekip, Umman akustik verilerini analiz ederken aynı sıra dışı şarkıyı tespit etti. Bu yeni mavi balina şarkısı, Umman açıklarında Madagaskar’dan daha yaygın olarak kaydedildi ve araştırmacılar, Batı Hint Okyanusu’nda daha önce tanınmayan bir mavi balina popülasyonunun bulunduğunu anladılar.

Umman Çevre Topluluğu İcra Direktörü Suaad Al Harthi, “20 yıldır yok olma tehlikesi yüksek olan Arap Denizi kambur balinasına odaklandık ve Umman kıyılarında sadece yaklaşık 100 hayvan kaldığına inanıyoruz” diyor. “Şimdi, eşit derecede özel ve muhtemelen aynı derecede nesli tükenmekte olan mavi balina popülasyonu hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlıyoruz.”

Kaynak

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.