Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Atrazin

Atrazin

CAS ID#:  1912-24-9

Etkilenen Organ Sistemleri: Gelişimsel (organların geliştiği dönemlerdeki etkiler), Endokrin (Bezler ve Hormonlar), Üreme (Üreten Çocuklar)

Kimyasal Sınıflandırma: Benzidinler/Aromatik aminler, Pestisitler (kemirgenler, böcekler veya bitkiler gibi haşereleri öldürmek için kullanılan kimyasallar)

Atrazin Nedir?

Atrazin, doğal olarak oluşmayan bir herbisittir. Saf atrazin, çok uçucu, reaktif veya yanıcı olmayan ve suda çözünen kokusuz, beyaz bir tozdur.

Atrazin, öncelikle çiftliklerde yabani otları öldürmek için kullanılır, ancak aynı zamanda karayolu ve demiryolu geçiş haklarında da kullanılmıştır. EPA artık atrazinin nasıl kullanılabileceğini ve uygulanabileceğini kısıtlıyor; sadece eğitimli kişilerin püskürtmesine izin verilir.

Genel popülasyon muhtemelen atrazine maruz kalmaz. Bununla birlikte, püskürtüldüğü çiftliklerde atrazine maruz kalma meydana gelebilir. Atrazin, bebeklerinin normalden daha yavaş büyümesine neden olarak hamile kadınları etkileyebilir. Yüksek düzeyde atrazine maruz kalan hayvanlarda doğum kusurları ve karaciğer, böbrek ve kalp hasarı görülmüştür. Bu kimyasal, Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından belirlenen 1,636 Ulusal Öncelik Listesi alanının en az 20’sinde bulunmuştur.

Ortama girdiğinde atrazine ne olur?

 • Atrazin çevreye öncelikle çiftlik ürünlerine püskürtme yoluyla girer.
 • Toprakta, atrazin toprakta yetişen bitkiler tarafından alınır veya günler ila aylar içinde parçalanır.
 • Aynı zamanda, kimyasalın suda yavaş parçalanması nedeniyle, topraktan akarsulara veya uzun süre kalacağı yeraltı sularına da yıkayabilir.
 • Atrazin havaya girerse, havadaki kimyasallarla reaksiyona girerek parçalanabilir veya sonunda havadan çöken toz gibi parçacıklara yapışabilir.
 • Atrazin, yosun, bakteri, istiridye veya balık gibi canlı organizmalarda birikmez.

Atrazine nasıl maruz kalabilirim?

 • Çoğu insan düzenli olarak atrazine maruz kalmaz.
 • Gıda örneklerinde nadiren bulunur; bulunduğunda, sadece çok düşük seviyelerdedir.
 • Çiftlik çalışanları, kimyasal püskürtücüler ve atrazin üreten fabrikalarda çalışan insanlar maruz kalabilir.
 • İnsanlar, içinde atrazin bulunan kirleri kazarak da atrazine maruz kalabilirler.
 • Bireyler, herbisit ile kirlenmiş kuyulardan içme suyu ile de maruz kalabilirler.

Atrazin sağlığımı nasıl etkileyebilir?

Atrazine maruz kalan hayvanlarda karaciğer, böbrek ve kalp hasarı gözlemlenmiştir; Bunun insanlarda da olup olmayacağını bilmiyoruz. Atrazinin, yumurtlamayı ve üreme yeteneğini etkileyen hayvanlarda kan hormonu seviyelerinde değişikliklere neden olduğu da gösterilmiştir. İnsanlar ve bu tür hayvanlar arasındaki spesifik biyolojik farklılıklar nedeniyle bu etkilerin insanlarda meydana gelmesi beklenmez.

Atrazinin kansere neden olma olasılığı ne kadardır?

Mevcut bilgiler, atrazinin insanlarda kansere neden olup olmadığını kesin olarak belirtmek için yetersizdir. Atrazin maruziyeti ile çeşitli kanser türleri arasında bir bağlantı olabileceğini düşündüren sınırlı insan ve hayvan verileri vardır. EPA tarafından desteklenen bir Kanser Değerlendirme İnceleme Komitesi (CARC), atrazini insanlar için kanserojen olma olasılığı düşük olarak sınıflandırmıştır. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), atrazinin insanlarda kanserojenliğine göre sınıflandırılamadığını belirlemiştir.

Atrazin çocukları nasıl etkileyebilir?

Atrazinin çocuklarda etkileri hakkında çok az bilgi mevcuttur. Çocuklarda görülen sağlık etkilerinin yetişkinlerde görülen etkilere benzer olması muhtemeldir. Çocukların atrazin duyarlılıklarında yetişkinlerden farklı olup olmadığını bilmiyoruz.

Atrazinin, bebeklerinin normalden daha yavaş büyümesine veya erken doğum yapmalarına neden olarak hamile kadınları etkileyebileceğini öne süren birkaç çalışma mevcuttur. Bununla birlikte, bu araştırmalardaki kadınlar, bu etkilere neden olabilecek veya katkıda bulunabilecek diğer kimyasallara da maruz kaldılar. Gebe hayvanlarda atrazine maruz kalma, fetal büyümede ve doğum kusurlarında azalmaya neden olur. Hamilelik sırasında yüksek düzeyde atrazine maruz kalmak, fetüslerin hayatta kalmasının azalmasına neden oldu. Bunun insanlarda ortaya çıkıp çıkmadığı veya hangi düzeyde maruz kalma olabileceği belirsizdir.

Aileler atrazine maruz kalma riskini nasıl azaltabilir?

 • Genel popülasyonun büyük miktarlarda atrazine maruz kalması olası değildir. Bununla birlikte, mahsullerde atrazinin kullanıldığı alanlarda yaşayan popülasyonlar, daha fazla miktarda atrazine maruz kalabilir. Bu nedenle, yakın zamanda ilaçlanmış alanlardan uzak durmak maruziyeti azaltabilir.
 • Atrazin, akarsulara ve nehirlere püskürtüldüğü alanlardan yıkanabilir veya içme ve yıkanma için kullanılan kuyulara göç edebilir. Atrazin kullanımının yüksek olduğu alanlarda, kişiler kontamine su kaynaklarına girmekten veya bu kaynaklardan su içmekten kaçınmalıdır ve atrazin varlığı için kişisel kuyu suyunun test edilmesini isteyebilirler.
 • Çocuklar, atrazinin atılmış olabileceği kontrolsüz tehlikeli atık alanlarının yakınındaki topraklarda oynamaktan kaçınmalıdır.

Atrazine maruz kalıp kalmadığımı gösteren tıbbi bir test var mı?

Atrazin, son maruziyetinizden sonraki 24 ila 48 saat içinde kanınızda ve diğer bazı vücut dokularınızda tespit edilebilir. Bu testler genellikle doktorunuzun ofisinde bulunmaz, ancak doktorunuz numuneleri testleri gerçekleştirebilecek bir laboratuvara gönderebilir. Bununla birlikte, bu testlerin hiçbiri, herhangi bir sağlık etkisi yaşayıp yaşamayacağınızı tahmin edemez.

Atrazin Kimyasal Özellikleri, Kullanımları, Üretimi

Tanım

Atrazin, seçici bir triazin herbisite ait kokusuz beyaz bir toz olarak görünür. Sorgum, mısır, şeker kamışı, acı bakla, çam, okaliptüs tarlaları ve triazin toleranslı kanola gibi mahsullerle ilişkili geniş yapraklı ve çimenli yabani otların büyümesini durdurmak için kullanılabilir.

ABD’nin 2014 yılı istatistiklerine göre, en yaygın kullanılan herbisitlerden biri olarak sadece glifosattan sonra 2. sırada yer almaktadır. Atrazin, yabancı otların fotosentez II sistemini hedefleyerek, fotosentez sürecini bloke ederek ve yabancı otların ölümüne neden olarak etkisini gösterir. Siyanürik klorürün etilamin ve izopropil amin ile işlenmesi yoluyla üretilebilir. Ancak endokrin sistemleri hedef alarak insanlar ve diğer hayvanlar üzerinde belirli bir toksisiteye sahip olduğu gösterilmiştir.

Kimyasal özellikler

Atrazin, genellikle yanıcı bir sıvı ile karıştırılan beyaz, kokusuz, kristalimsi bir katı veya tozdur. Atrazin genellikle bir dibromid tuzu olarak bulunur. Suda ağırlıkça %0,003 çözünürlüğe ve 20 °C’de (68 °F) <0,0000003 mmHg buhar basıncına sahiptir.

kullanır

Atrazin, tarım için geniş yapraklı ve çimenli yabani otları ve ekinler için kullanılmayan diğer arazileri kontrol etmek için seçici bir herbisit olarak kullanılır. Tarımda, atrazin mısır, şeker kamışı ve ananas üzerinde ve meyve bahçeleri, çimen, ağaç tarlaları ve meralar için kullanılır. Atrazin, düşük çözünürlüğü nedeniyle çevrede orta derecede kalıcıdır. Birçok alanda su tablasında ve toprak profilinin üst katmanlarında tespit edilebilmektedir (Huang ve Frink, 1989). Çevre Koruma Ajansı (EPA), atrazinin 2007 yılında en yaygın kullanılan iki tarımsal herbisitten biri olduğunu bildirmiştir (EPA, 2011). Actinite PK, Atranex, Atrasine, Atrataf, Atrazin, Chromozin, Cyazin, Primatol A, Primase, AAtre, Griffex ve Weedex dahil olmak üzere birçok markanın aktif bileşenidir.

Kimyasal özellikler

Atrazin renksiz, kristal bir katıdır. Atrazin çok kararlı olmasına rağmen, suda sadece az çözünür, ancak N-pentan, kloroform, dimetil sülfoksit, etil asetat, dietil eter ve metanolde çözünür. Atrazin, geniş spektrumlu bir triazin herbisitidir ve şeker kamışı ve ananas kültüründe mısır ve kuşkonmazda yabancı ot kontrolü için seçici bir herbisit olarak kullanılır.

Ek olarak, amitrol, bromacil, dalapon ve büyüme destekleyicileri ile birlikte yollarda ve halka açık yerlerde ve ekilmemiş topraklarda toplam herbisit olarak kullanılır. Atrazin, bitkilerde fotosentezi ve diğer metabolik süreçleri engeller. Doğal atrazin kaynakları yoktur. Siyanürik asit klorürden etilamin ve izopropilamin ile üretilir.

Reaksiyon art arda tetraklorometan içinde gerçekleşir. Üretilen tüm atrazin çevreye salınır. Formülasyonlar arasında granüller, suda dağılabilen granüller, sıvı, süspansiyon konsantresi, ıslatılabilir toz ve diğer birçok herbisit ile kombinasyon yer alır. Atrazin, çeşitli insektisit ve fungisitlerle uyumludur.

Atrazin, kalıcı yeraltı suyu kirliliği nedeniyle 2004 yılında Avrupa Birliği’nde (AB) yasaklandı. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde atrazin, her yıl 76 milyon pound uygulanan en yaygın kullanılan herbisitlerden biridir. Muhtemelen dünyada en yaygın kullanılan herbisittir.

kullanır

Mısır, nadas arazisi, mera, sorgum, ekili olmayan araziler, bazı tropikal plantasyonlar, yaprak dökmeyen fidanlıklar, meyve bitkileri ve çimenlerdeki bazı yıllık otların ve geniş yapraklı yabani otların kontrolü için çıkış öncesi ve çıkış sonrası herbisit.

kullanır

Atrazin, mısır, sorgum, mera, şeker kamışı, meyve bahçeleri, ananas ve çim çimenlerinde geniş yapraklı ve çimenli yabani otları kontrol etmek için seçici bir herbisit olarak yaygın olarak kullanılır. Ayrıca kozalaklı ağaç restorasyonu ve Noel ağacı tarlalarında seçici yabani ot kontrolü için de kullanılır. Ayrıca ekinsiz arazilerde bitki örtüsü kontrolü için seçici olmayan bir herbisit olarak da kullanılır.

Üretim yöntemleri

Atrazin, siyanürik klorürün bir eşdeğer etilamin ve ardından bir eşdeğer izopropilamin ile bir asit bağlayıcı ajan varlığında reaksiyona sokulmasıyla hazırlanır.

Tanım

ChEBI: 6 konumunda bir kloro grubu ile ikame edilmiş 1,3,5-triazin-2,4-diamin olan bir diamino-1,3,5-triazin ve her amino grubunun hidrojenlerinden biri sırasıyla bir etil ve bir propan-2-il grubu.

Genel açıklama

Beyaz kristal katı. Erime noktası 173-175°C. Suda batar. Çeşitli ekinlerde mevsim boyunca yabancı ot kontrolü için kullanılan seçici bir herbisit.

Hava ve Su Reaksiyonları

Suda çözünmez.

Reaktivite Profili

Atrazin, nötr koşullar altında 158° F’de yavaş hidrolize uğrar. Hidroliz asidik veya alkali koşullarda daha hızlıdır. Asitlerle tuzlar oluşturur.

tehlike

Hematolojik, preprodüktif ve gelişimsel etkiler. Şüpheli kanserojen.

Sağlık tehlikesi

Deney hayvanlarında atrazinin akut oral toksisitesi orta düzeyde bulunmuştur. Inhumans, akut ve kronik toksisitesi düşüktür. Herhangi bir zehirlenme vakası bildirilmemiştir. Hayvanlardaki toksik semptomlar ataksi, dispne ve konvülsiyonu içerir. Diğer semptomlar karın ağrısı, ishal, kusma ve mukoza zarının tahrişidir. Sıçanlarda ve tavşanlarda teorik LD50 değerleri sırasıyla 672 ve 750 mg/kg’dır (NIOSH 1986).

Tavşanlarda rapor edilen toksisite belirtileri arasında konjuktivit, aşırı tükürük salgısı, hapşırma ve kas güçsüzlüğü bulunur (Salem ve diğerleri 1985a,b). Hemoglobin içeriğinde ve eritrosit ve lökosit sayısında kademeli bir azalma oldu; glikoz, kolesterol, toplam proteinler ve enzim serum transminazlarında bir artış. Bildirilen oral LD50 değeri 3320 mg/kg’dır. 6 ay boyunca atrazinle muamele edilmiş mısırla beslenen tavşanlarda iştah kaybı, halsizlik, ilerleyici anemi, enterit ve kas güçsüzlüğü gelişti. Çoğu organ etkilendi.

7 gün boyunca 12 mg/100 g atrazin ile oral yoldan tedavi edilen sıçanların, değişmemiş atrazinin yanı sıra karaciğer, böbrek ve beyindeki metabolitlerini içerdiği bulundu. En yüksek değişmemiş atrazin konsantrasyonu böbrekte saptanırken, ana metaboliti dietilatrazin beyinde bulunmuştur (Gojmerac ve Kniewald 1989). Sıçanlara gavaj yoluyla tek bir doz atrazin (0.53 mg) uygulandığında, bunun %15’i vücut dokularında, çoğunlukla karaciğerde, böbreklerde ve akciğerlerde tutuldu ve 72 saat içinde yeniden atıldı.

Donna ve arkadaşları (1986), erkek İsviçre albino farelerinde atrazinin kanserojenliğini test etmek için 130 aylık bir çalışma yürütmüştür. Toplam 0.26 mg/kg dozun intraperitoneal uygulaması, plazma hücre tipi ve histiositik tip lenfomalarda istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermiştir. hayvanlarda. IARC, atrazini insan için olası kanserojen olarak listelemiştir (Grup 2B Kanserojen) (IARC 1991). Sıçanlarda ömür boyu atrazinin uygulanması meme tümörlerine neden olmuştur. EPA, atrazini olası bir insan kanserojeni olarak sınıflandırmıştır. Tavşanda ciddi göz tahrişine neden oldu. Cilt üzerindeki tahriş edici etkisi hafiftir.

Atrazin, Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok yerinde yüzey ve yeraltı sularında tespit edilmiştir. US EPA, içme sularındaki atrazin için MCL’yi (maksimum kirletici seviyesi) 3μg/L olarak belirlemiştir. Başka bir deyişle, bir kamu su sisteminin herhangi bir kullanıcısına verilen izin verilen maksimum su seviyesi bu seviyede olmamalı veya bu seviyeyi geçmemelidir.

Yangın tehlikesi

Yanma Ürünlerinin Özel Tehlikeleri: Tahriş edici hidrojen klorür ve toksik nitrojen oksitleri oluşabilir.

Tarımsal Kullanımlar

Herbisit, Bitki büyüme düzenleyicisi: AB ülkelerinde kullanım için onaylanmamıştır. Bir ABD EPA Kısıtlı Kullanım Pestisit (RUP). 2009’da Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’nden (NRDC) bir rapor, atrazinin ABD sularında en yaygın olarak tespit edilen pestisit olduğunu bildirdi. Atrazin, mısır (tarla ve tatlı), guava, saman, macadamia fıstığı, menzil otları gibi mahsullerdeki geniş yapraklı ve çimenli yabani otların kontrolü için kullanılan, menzilde kalıcı çim örtüsü oluşturmak için kullanılan selektif bir çıkış öncesi ve çıkış sonrası herbisittir.

Oklahoma, Nebraska, Teksas ve Oregon’daki araziler ve otlaklar, buğday, konut ve eğlence amaçlı çim ve çim çiftlikleri, sorgum, şeker kamışı, ananas ve Noel ağaçları ve süs bitkileri. Ayrıca ormancılıkta ve daha yüksek uygulama oranlarında ekin dışı alanlarda seçici olmayan yabancı ot kontrolü için kullanılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın kullanılan pestisittir. 1900’den 1997’ye kadar olan kullanım verileri, her yıl yurt içinde yaklaşık 76.5 milyon pound atrazin aktif bileşeninin kullanıldığını göstermektedir.

Sertifikalı herbisit işçileri, atrazini ekinlere veya ekin alanlarına toz, sıvı veya granül formda yayabilir. Atrazin genellikle ilkbahar ve yaz aylarında kullanılır. Atrazinin aktif olabilmesi için suda çözünmesi ve köklerinden bitkilere girmesi gerekir. Daha sonra fotosentezi durdurmak için otun sürgünlerinde ve yapraklarında hareket eder. Atrazin tüm bitkiler tarafından alınır, ancak atrazinden etkilenmeyen bitkilerde fotosentezi etkilemeden önce parçalanır. Atrazin hidroksi bileşiklerine ayrışır ve klorotriazin bozunur.

Atrazinin ekinlere bir herbisit olarak uygulanması, çevreye giren atrazinin neredeyse tamamını oluşturur, ancak bazıları üretim, formülasyon, nakliye ve bertaraftan salınabilir. Atrazin, alg, bakteri, istiridye veya balık gibi canlı organizmalarda birikme eğiliminde değildir ve bu nedenle besin zincirinde birikme eğiliminde değildir. Atrazin, zemin bomlu püskürtücü, uçak, traktörle çekilen serpme makinesi, yol hakkı püskürtücü, elle tutulan püskürtücü, sırtlı püskürtücü, çim tabancası, itmeli tip serpme makinesi ve göbek öğütücü ile uygulanabilir.

Tarımsal Kullanımlar

Atrazin, 2-kloro-4-etilamino-6-izopropilamino-s-triazinin genel adıdır. Bir trazin, fotosentez inhibitörleri ve herbisitlere bir örnektir. Atrazin, mısırda kullanılan ilk s-triazindir. Bu herbisitin ve aynı gruptaki diğerlerinin kullanımı, çok yıllık mahsuller ve orkidelerin yanı sıra mahsul olmayan ve endüstriyel sitelerde seçici uygulamaya kadar genişlemiştir.

Farmakoloji

Bitkilerde, atrazin transformasyonunun ana yolları hidroksilasyon, N-dealkilasyon ve glutatyon konjugasyonunu içerir. Atrazin ve diğer s-triazinlerin hidroksilasyonu çok çeşitli bitkilerde meydana gelir ve hidroksiatrazin fitotoksik olmadığı için bir detoksifikasyon mekanizması olarak kabul edilir. Hidroksilasyon, doğal olarak oluşan bileşik, benzoksazinon (127) ile reaksiyon yoluyla katalize edilir. Hipotetik bir etere bağlı ara maddenin, hidroksillenmiş triazin ve rejenere benzoksazinon üretmek için hidrolize uğraması önerilmiştir. Bu reaksiyon, birçok duyarlı ve dirençli bitki türünde meydana gelir ve bu reaksiyonun hızı, dokuda bulunan benzoksazinon miktarı tarafından yönetilir. Kök dokusunda hidroksilasyon reaksiyonu baskındır, GSH konjugasyonu, atrazin için substrat spesifikliğine sahip bir GST içeren bitkilerin yaprak dokusunda daha belirgindir. Atrazin bir fotosistem II (PS II) inhibitörü olduğundan, belirli bir GST gibi hızlı bir detoksifikasyon sistemine sahip olmak bu bileşiğe tolerans sağlamak için çok önemlidir.

Güvenlik profili

İntraperitoneal yolla zehir. Yutulması halinde orta derecede toksiktir. Solunduğunda ve ciltle temasında hafif toksiktir. Deneysel bir teratojen. Diğer deneysel üreme etkileri. İnsan mutasyon verileri rapor edildi. Bir cilt ve şiddetli göz tahriş edici. Deneysel tümörijenik verilerle şüpheli kanserojen. Ayrışmak için ısıtıldığında ClandNOx’in zehirli dumanlarını yayar.

Potansiyel maruziyet

Atrazin, mısır, sorgum ve diğer bazı ürünlerde mevsim boyunca yabancı ot kontrolü için kullanılan bir herbisit ve bitki büyüme düzenleyicisidir. AB’de pestisit olarak kullanılması yasaklanmıştır. ABD yıllık kullanımı. 75 milyon pound.

kanserojenlik

1000 ppm ile beslenen dişi sıçanlarda meme adenomlarında ve fibroadenomlarında bir artış gözlendi, ancak yaşamları boyunca 500 ppm veya daha az atrazin olmadı. Meme kanseri insidansında 70, 500 ve 1000 ppm’de bir artış görüldü, ancak 10 ppm’de görülmedi. Bu bulguların biyolojik önemi bilinmemekle birlikte hormonal aracılı bir mekanizma ile ilişkili olabilir. 2 yıl boyunca 375 veya 750 ppmatrazin ile beslenen sıçanlar, 750 ppm’de erkeklerde meme tümörlerinde bir artış gösterdi. Uterin karsinomlar her iki grupta da arttı ve malign tümörlerin insidansı da her iki cinsiyette arttı.

Çevresel kader

Atrazin toprakta oldukça kalıcıdır. Toprakta ve suda atrazin hidroliz ile bozunur, ardından toprak mikroorganizmaları tarafından biyolojik olarak bozunur. Hidroliz asidik veya bazik ortamlarda hızlıdır, ancak nötr pH civarında daha yavaştır. Güneş ışığı ve buharlaşma, temizleme oranını etkilemez. Atrazin, kuru veya soğuk koşullarda 1 yıldan fazla kalabilir. Düşük kil veya düşük organik madde içeriğine sahip topraklarda orta ila çok hareketlidir. Toprak partikülleri tarafından güçlü bir şekilde adsorbe edilmediği ve uzun bir yarı ömre (60 ila >100 gün) sahip olduğu için, suda sadece orta derecede çözünür olmasına rağmen, yeraltı suyu kontaminasyonu için yüksek bir potansiyele sahiptir. İçme suyu kuyularında sıklıkla tespit edilir.

Nakliye

UN2763 Triazin pestisitler, katı, toksik, Tehlike Sınıfı: 6.1; Etiketler: 6.1-Zehirli maddeler.

uyumsuzluklar

Oksitleyicilerle uyumsuz (kloratlar, nitratlar, peroksitler, permanganatlar, perkloratlar, klor, brom, flor, vb.); temas yangına veya patlamaya neden olabilir. Alkali maddelerden, kuvvetli bazlardan, kuvvetli asitlerden, oksoasitlerden, epoksitlerden uzak tutunuz.

Atık Bertarafı

Atrazin, asit veya baz tarafından hidrolize edilir. Hidroksi bileşikleri genellikle herbisit olarak etkisizdir, ancak tam çevresel etkileri belirsizdir. Ancak yöntem, sınırlı kullanım ve triazin miktarları için uygun görünmektedir. Atrazin, bir polietilen torba içinde yakıldığında %0,99 bozunmaya uğramıştır ve bir hidrokarbon yakıtla yakma, küçük miktarlar için genel olarak uygun bir yöntem gibi görünmektedir. Daha büyük miktarlarda yanma, ürün gazlarından nitrojen oksitleri ve HCl’yi uzaklaştırmak için muhtemelen bir kostik ıslak yıkayıcının kullanılmasını gerektirecektir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.