Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Asya Nehirlerinin En Büyük Çalışması, 800 yıllık Paleoiklim Modellerini Ortaya Çıkarıyor

Asya Nehirlerinin En Büyük Çalışması, 800 yıllık Paleoiklim Modellerini Ortaya Çıkarıyor

62 istasyonda, 16 ülkede 41 nehirde, 1200 ile 2012 arasında 813 yıllık yıllık nehir deşarjı. Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’ndeki (SUTD) araştırmacılar, geçmiş iklim modellerini daha iyi anlamak için iki yıllık bir araştırmadan sonra ürettikleri şeydi. Asya Muson bölgesinin.

Dünyanın en büyük on nehri de dahil olmak üzere birçok kalabalık nehir havzasına ev sahipliği yapan Asya Muson bölgesi, üç milyardan fazla insana su, enerji ve yiyecek sağlıyor. Bu, su döngüsündeki uzun vadeli değişiklikleri ve bunların su kaynağı üzerindeki etkisini daha iyi tahmin edebilmemiz için geçmişteki iklim modellerini anlamamızı çok önemli hale getiriyor.

Nehir deşarjının tarihini yeniden inşa etmek için araştırmacılar ağaç halkalarına güvendiler. Cook ve ark. (2010), Asya’da geniş bir ağaç halkası veri siteleri ağı geliştirdi ve Muson Asya Kuraklık Atlası (MADA) adında bir paleodrought kaydı oluşturdu. SUTD araştırmacıları, MADA’yı nehir deşarj modelleri için girdi olarak kullandılar.

Hidroklimatik benzerliğe dayalı olarak her nehir için MADA’nın en ilgili alt kümesini seçmek için yenilikçi bir prosedür geliştirdiler. Bu prosedür, modelin nehir deşarjını etkileyen en önemli iklim sinyallerini alttaki ağaç halkası verilerinden çıkarmasına izin verdi.

“Sonuçlarımız, Asya’daki nehirlerin tutarlı bir modelde davrandığını ortaya koyuyor. Büyük kuraklıklar ve büyük çoğul dönemler genellikle bitişik veya yakın havzalarda aynı anda meydana geldi. Bazen kuraklıklar Hindistan’daki Godavari’den Güneydoğu Asya’daki Mekong’a kadar uzanıyordu. Bu SUTD’den bir doktora öğrencisi olan birinci yazar Nguyen Tan Thai Hung, “Tayland örneğinde olduğu gibi, bir ülkenin ekonomisi birden fazla nehir havzasına bağlı olduğunda, su yönetimi için önemli etkileri vardır.

Modern ölçümler kullanılarak, Asya nehirlerinin davranışının okyanuslardan etkilendiği bilinmektedir. Örneğin, bir El Nino olayında Pasifik Okyanusu tropikal bölgesinde ısınırsa, bu atmosferik dolaşımı değiştirecek ve muhtemelen Güney ve Güneydoğu Asya nehirlerinde kuraklıklara neden olacaktır. Bununla birlikte, SUTD çalışması, bu okyanus-nehir bağlantısının zaman içinde sabit olmadığını ortaya koydu. Araştırmacılar, Asya’daki nehirlerin, 20. yüzyılın ilk yarısında, o dönemden 50 yıl öncesine ve 50 yıl sonrasına kıyasla okyanuslardan çok daha az etkilendiğini buldu.

“Bu araştırma politika yapıcılar için büyük önem taşıyor; suya bağımlı altyapı konusunda büyük kararlar almak için geçtiğimiz bin yılda nehir deşarjının nerede ve neden değiştiğini bilmemiz gerekiyor. Böyle bir örnek, birbirine bağlanmak üzere tasarlanan ASEAN Güç Şebekesinin geliştirilmesidir. Tüm ASEAN ülkelerinde hidroelektrik, termoelektrik ve yenilenebilir enerji santrallerinden oluşan bir sistem. Kayıtlarımız, ‘mega kuraklıkların’ aynı anda birden fazla enerji üretim tesisini vurduğunu gösteriyor, bu nedenle artık bu bilgileri, aşırı durumlarda daha az savunmasız olan bir şebeke tasarlamak için kullanabiliriz. olaylar, “dedi baş müfettiş SUTD’den Doçent Doktor Stefano Galelli.

Makalemizin İngilizcesi:https://www.sciencedaily.com/releases/2020/12/201230094229.htm

Başka Makalemiz:https://galiparduc.com/nehir-taskinlari-dogrulandi/

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.