Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

Antimon

Antimon

Antimon

CAS ID#:  7440-36-0

Etkilenen Organ Sistemleri: Kardiyovasküler (Kalp ve Kan Damarları), Solunum (Burundan Akciğerlere)

Kimyasal Sınıflandırma: İnorganik maddeler

Özet: Antimon, yerkabuğunda bulunan gümüşi beyaz bir metaldir. Antimon cevherleri çıkarılır ve daha sonra antimon alaşımları oluşturmak için diğer metallerle karıştırılır veya antimon oksit oluşturmak için oksijenle birleştirilir. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde çok az antimon çıkarılmaktadır. Bu ülkeye başka ülkelerden işlenmek üzere getirilir.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurşun ve diğer metallerin eritilmesinin bir yan ürünü olarak antimon üreten şirketler var. Antimon kolay kırıldığı için tek başına kullanılmaz, ancak alaşımlara karıştırıldığında kurşun akülerde lehimde, sac ve boru metallerinde, rulmanlarda, dökümlerde ve kalayda kullanılır. Tekstil ve plastiklere alev almalarını önlemek için antimon oksit eklenir. Ayrıca boyalarda, seramiklerde ve havai fişeklerde ve plastik, metal ve cam için emaye olarak kullanılır.

Antimon Nedir?

Antimon, yerkabuğunda bulunan gümüşi beyaz bir metaldir. Çevrede, antimon metali diğer maddelerle birleşerek cevherlerde (doğada minerallerle birlikte bulunan kayaçlar) bulunabilen antimon bileşikleri oluşturur. Antimon, üç değerlikli veya beş değerlikli olarak adlandırılan iki kimyasal “durumda” bulunabilir.

Antimon cevherleri çıkarılır ve daha sonra kurşun akülerde, lehimde, sac ve boru metallerinde, yataklarda, dökümlerde ve kalayda kullanılan antimon alaşımlarını oluşturmak için diğer metallerle karıştırılır. Antimon oksit, tekstil ve plastiklere alev almalarını önlemek için eklenen bir antimon bileşiğidir. Ayrıca boyalarda, seramiklerde ve havai fişeklerde ve plastik, metal ve cam için emaye olarak kullanılır.

Antimona nasıl maruz kalabiliriz?

Antimon çevrede doğal olarak bulunduğundan, her gün, çoğunlukla yiyecek ve içme suyunda çok düşük seviyelerde maruz kalırsınız. Ayrıca havada çok düşük seviyelerde antimona maruz kalabilirsiniz. Bazı plastik su şişelerinden içme suyu daha yüksek seviyelerde antimon içerebilir, ancak bu seviyelerin sağlık etkilerine neden olduğu bilinmemektedir.

Daha yüksek seviyelerde antimon, izabe tesisleri, kömürle çalışan tesisler ve çöp yakma fırınları gibi onu işleyen veya serbest bırakan atık alanlarının veya endüstrilerin yakınında bulunabilir.

Antimon yediğimde veya soluduğumda ne olur?

Antimon içeren havayı soluduğunuzda, akciğerlerinizde antimon parçacıkları birikebilir. Bu parçacıkların bazıları öksürüp yutulabilir. Akciğerlerde daha derinde biriken küçük parçacıkların akciğer zarından geçmesi ve kan dolaşımına girmesi muhtemeldir. Akciğerlerinizdeki antimon, antimon bileşiğine bağlı olarak birkaç gün veya hafta sonra kanınıza girer. Antimon trioksit gibi kolayca çözünmeyen bileşikler akciğerlerde daha uzun süre kalır ve akciğerlere zarar verebilir.

Yediğiniz veya içtiğiniz antimonun küçük bir miktarı birkaç saat sonra kana geçer. Yiyecek veya sudaki antimon miktarı ve şekli, kanınıza ne kadar antimon girdiğini etkileyecektir.

Antimon sağlığımı nasıl etkileyebilir?

Çevrede bulunan antimon seviyeleri, sağlık sorunlarına neden olduğu bilinen seviyelerden daha düşüktür.

Antimon, tıbbi nedenlerle kullanıldığında yararlı etkilere sahip olabilir . Bazı parazit türleri ile enfekte olmuş insanları tedavi etmek için bir ilaç olarak kullanılmıştır. Kalp problemleri, mide bulantısı ve kusma, kas ve eklem ağrısı gibi bazı yan etkiler bildirilmiştir.

Mevcut sağlık etkileri verilerinin çoğu, beş değerlikli antimon bileşiklerinden daha zararlı görünen üç değerlikli antimon bileşikleri içindir. Tipik olarak daha yüksek seviyelerde antimona maruz kalan işçiler üzerinde yapılan araştırmalar, antimon tozunun solunmasının kalp ve akciğer sorunlarına, mide ağrısına, ishale, kusmaya ve mide ülserine neden olabileceğini göstermektedir. Yüksek dozda antimon yutmak insanlarda kusmaya neden olabilir.

Antimonun insanlara zarar verip vermeyeceğini öğrenmenin bir yolu laboratuvar hayvanlarında çalışmalar yapmaktır. Bu çalışmaların çoğu, çevrede bulunan seviyelerden daha yüksek dozları test etmiştir. Yüksek düzeyde antimon soluyan laboratuvar hayvanlarında yapılan çalışmalar, akciğer ve kalp hasarı bildirmiştir. Antimon yutan hayvanlarda karaciğer hasarı, kan şekeri seviyelerinde düşüş ve gelişimsel etkiler (büyümede azalmalar) bulunmuştur. Antimon ayrıca cildi ve gözleri tahriş edebilir.

Antimon kansere neden olabilir mi?

Yüksek düzeyde antimon trioksit soluyan sıçanlarda yapılan bazı çalışmalarda akciğer kanseri bulundu.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı (HHS), antimon trioksitin insan kanserojeni (insanlarda kansere neden olan) olmasının makul bir şekilde beklendiğini düşünmektedir. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, antimon trioksitin insanlar için muhtemelen kanserojen olduğunu ve antimon trisülfidin sınıflandırılamaz olduğunu belirlemiştir.

Antimon kontrolü için tıbbi test yaptırabilir miyim?

Vücuttaki antimon seviyelerini ölçmek için tıbbi testler vardır. Antimon, maruziyetten birkaç gün sonra idrar, dışkı ve kanda ölçülebilir. Ancak bu testler size ne kadar antimona maruz kaldığınızı söyleyemez ve herhangi bir sağlık etkisi yaşayıp yaşamayacağınızı tahmin etmez. Doktor muayenehaneleri rutin olarak bu testleri sunmaz.

Kendimi ve ailemi antimondan nasıl koruyabilirim?

Önemli miktarda antimon ve bileşiklere maruz kaldıysanız, doktorunuzu veya hemşirenizi arayın. Çocuklarınız da maruz kalmış olabilir mi bir doktora sorduğunuzdan emin olun.

Antimon bulaşmış bir atık sahasının yakınında yaşıyorsanız, çocukların yemek yemesini veya pislikle oynamasını önleyin.

Antimon Kimyasal Özellikleri, Kullanım Alanları, Üretimi

Tanım

Antimon doğada öncelikle stibnit mineralinde ve ayrıca valentinit, senarmontit, servantit, kermasit, canlıstonit ve jamisonit gibi diğer bazı cevherlerde bulunur. Ayrıca pillerdeki kurşun artıklarında da bulunur.

Antimon alaşımlarının birçok ticari uygulaması vardır. Metal, alaşımlarını sert ve sert yapar ve korozyona karşı direnç kazandırır. Bu tür alaşımlar akü ızgaralarında ve parçalarında, tank astarlarında, borularda ve pompalarda kullanılır.

Kurşun akülerde bulunan kurşun plakalar %94 kurşun ve %6 antimon oluşturmaktadır. Antimon, kalay ve bakırdan oluşan bir alaşım olan Babbit metali, sürtünme önleyici makine yatakları yapmak için kullanılır. İndiyum, galyum ve bizmut ile çok yüksek saflıkta antimondan yapılan alaşımlar, kızılötesi dedektörler, diyotlar, hall efekt cihazları ve termoelektrik soğutucular olarak kullanılır.

Kimyasal özellikler

Doğal bir element olan antimon (sembol Sb; CASRN 7440-36-0) 3, 5 ve -3 değerlik durumlarında meydana gelir ve hem metalik hem de metalik olmayan özelliklere sahiptir. Ticari olarak gümüş beyaz parlak katı metal veya koyu gri toz olarak mevcuttur (HSDB, 2005; Budavari, 1989). Yerkabuğundaki miktar <milyonda 1 kısımdır (ppm); en yaygın cevheri stibnittir (CASRN 1345-04-6). Antimon trisülfid (sembol Sb2S3; CASRN 1317-86-8), antimonun kimyasal bir formudur (Beliles, 1979). Bitişik Amerika Birleşik Devletleri topraklarında, 0.48 ppm’lik bir geometrik ortalamada meydana gelir (Shacklett ve Boerngen, 1984).

antimon
antimon

Antimon bir grup VA elementi olduğundan, arsenik ve kurşun ile aynı kimyasal ve toksikolojik özelliklerin çoğuna sahiptir. Örneğin, beş değerlikli antimon bileşiklerinin toksisitesi, üç değerlikli bileşiklerinkinden daha azdır (DeWolff ve Edelbroek, 1994). Önerilen azalan toksisite sırası, metaloid antimon (özellikle stibin gazı), trisülfid, pentasülfid, trioksit ve pentoksittir.

Eskide Antimon

Antimon, insanlık tarihinin çoğu boyunca önemli bir mineral olmuştur. Örneğin, eski Mısırlılar ve erken Hindular, antimonun ana cevher minerali olan stibniti (Sb2S3), siyah göz makyajı üretmek için MÖ 3100 civarında kullandılar. Ortaçağ simyacıları, kurşunu altına dönüştürmek için antimonun kullanılabileceğini düşündüler. Günümüzde, kurşun asitli akülerde yedek güç ve nakliye için antimon kullanılmaktadır; kimyasallar, seramikler ve camda; alev geciktirici malzemelerde; ve ısı stabilizatörlerinde ve plastiklerde.

Antimon Nerelerde Kullanılır

Antimonun önde gelen kullanımı, güvenlik ekipmanlarında ve şilte gibi ev eşyalarında yangın geciktirici olarak kullanılmasıdır.

Antimon, stratejik grubun diğer üyelerinden daha fazla doğrudan askeri karaktere sahiptir ve muhtemelen cıva hariç diğerlerinden daha önemli kullanımlara sahiptir. Antimon, bilyalı rulmanlarda kullanılan metallerde, zırh plakasını delme yeteneğine sahip mermilerde ve kurşun atış. Kablo kılıflarını, kimyasal pompaları, folyoları, sıhhi tesisat armatürlerini ve boruları, çatı kaplama levhalarını ve tank kaplamalarını güçlendirmeye yardımcı olur. İkinci Dünya Savaşı sırasında, ateşe dayanıklı bileşik antimon triklorür (SbCl3), çadırlara ve araç örtülerine uygulandığında birçok Amerikan askerinin hayatını kurtardı.

Bir yangında antimon ve klor, havadaki oksijeni uzaklaştıran ve alevleri boğan kararsız bileşikler oluşturmak üzere yeniden birleşir (Gibson, 1998; Eyi, 2012).

Antimon Üretim yöntemleri

Antimon, cevherlerinden, stibnite, Sb2S3 veya tetrahedrit, 3Cu2S’den elde edilir. Sb2S3. Metal, yüksek kaliteli
stibnitten demir ile indirgeme yoluyla geri kazanılır: Sb2S3 + 3 Fe → 2 Sb + 3 FeS
Alternatif olarak, düşük kaliteli stibnit cevheri okside dönüştürülür ve daha sonra karbon ile indirgenir. Tetrahedrit, sodyum sülfür çözeltisi ile işlenebilir. Oluşan tiyoantimonat içeren çözelti daha sonra çelik bir katot ve kurşun anot kullanılarak bir diyafram hücresinde elektrolize edilir. Metal, oksidasyon veya elektro rafinasyon işlemi ile daha da rafine edilir.
Sb, laboratuarda antimon pentoksitin potasyum siyanür ile indirgenmesiyle yapılabilir.

Antimon Kimyasal özellikler

Antimon, yerkabuğunda bulunan gümüşi beyaz bir metaldir. Sıcak veya soğuk suda çözünmez, ancak sıcak konsantre sülfürik asit ve sıcak nitrik asitte çözünür ve oksitleyici asitler ve halojenlerle (flor, klor veya brom) reaksiyona girer. Oda sıcaklığında su ile reaksiyona girmez, ancak daha yüksek sıcaklıklarda havada tutuşur ve yanar. Antimon cevherleri çıkarılır ve daha sonra kurşun akülerde, lehimde, sac ve boru metallerinde, yataklarda, dökümlerde ve kalayda kullanılan antimon alaşımlarını oluşturmak için diğer metallerle karıştırılır. Tekstil ve plastiklere alev almalarını önlemek için antimon oksit eklenir.

Ayrıca boyalarda, seramiklerde ve yeniden işlemelerde ve plastik, metal ve cam için emaye olarak kullanılır. Antimon, sertliğini ve gücünü artırmak için kurşun gibi diğer metallerle alaşımlanır; birincil kullanımı, kurşun asitli akümülatörler için ızgara metalinde kullanılan antimonial kurşundur. Antimon tuzları leishmaniasis ve şistozomiyaz tedavisinde kullanılır.

Antimon gümüşi beyaz, parlak, sert, kırılgan bir metaldir; ölçek benzeri kristaller veya koyu gri parlak toz

Antimon Fiziksel özellikler

Fiziksel olarak, antimonun özellikleri kükürt ve bazı ametallerle ilişkilidir, ancak kimyasal olarak özellikleri metallerle ilgilidir. Bir metal gibi davranır ve genellikle diğer metallerle birlikte doğada bulunur. Saf haliyle, grimsi kristal bir yapıya sahip oldukça sert ve kırılgandır.

Antimon izotopları

53 antimon izotopu vardır. Sb-103’ten Sb-139’a kadar değişirler (birkaçının iki formu vardır). Yarı ömürleri 150 nanosaniye ile 2,7 yıl arasında değişmektedir. Antimonun iki kararlı izotopu ve antimonun Dünya’nın doğal bolluğuna katkıları şu şekildedir: Sb-121 = %57.21 ve Sb-123 = %42.79.

Antimon Adının Kökeni

Elementin adı, “yalnız değil” anlamına gelen Yunanca anti ve minos sözcüklerinden gelir ve antimonun simgesi (Sb), eski kaynak minerali olan stibnium’un adından türetilmiştir.

Antimon oluşum

Antimon, nadir bulunan bir metal olmamasına rağmen, yüzyıllardır bilinmesine ve kullanılmasına rağmen iyi bilinmemektedir. Yeryüzünde en bol bulunan 63. elementtir ve esas olarak sülfit cevherleri olarak veya diğer metallerin cevherleri ile kombinasyon halinde oluşur. Birincil antimon kaynağı olan cevher, mineral stibnittir (antimon sülfür, Sb 2 S 3 ). Antimon bakır, gümüş ve kurşun cevherlerinde de bulunur. Breithauptite (NiSb) ve ulmanite (NiSbS), nikel içeren iki cevherdir. Dicrasite (Ag 2 Sb) ve pirarjirit (Ag 3 SbS 3 ), biraz antimon içeren gümüş cevherleridir.

Antimon özellikleri

Antimonun iki allotropu vardır. Doğal metalik form bir allotroptur ve diğer allotrop, amorf grimsi bir formdur. Antimon, düşük erime noktasına sahip kırılgan gerçek bir metaloiddir. Ve ametallere benzer şekilde, zayıf bir ısı ve elektrik iletkenidir.

Antimon, erimiş sıvı halden katı hale katılaştığında, çoğu metalin tam tersi olan genleşmesi bakımından benzersizdir. Bu, genişlemenin harf kalıbının doğru bir şekilde yeniden üretilmesini sağladığı bazı dizgi dökümlerinin yapılmasında kullanışlıdır.

Antimon Tarihi

Antimon, eskiler tarafından bileşiklerde tanındı ve 17. yüzyılın başında ve muhtemelen çok daha önce bir metal olarak biliniyordu. Bol değildir, ancak 100’den fazla mineral türünde bulunur. Bazen doğal olarak bulunur, ancak daha sık olarak sülfür, stibnit (Sb2S3); ayrıca ağır metallerin antimonidleri ve oksitler olarak bulunur. Sülfitten, tuz ve hurda demir tarafından indirgenen okside kavrularak çıkarılır; oksitlerinden de karbonla indirgenerek hazırlanır. Antimonun iki allotropik formu vardır: normal kararlı, metalik form ve amorf gri form. Sözde patlayıcı antimon, her zaman kayda değer miktarda halojen içeren belirsiz bir malzemedir; bu nedenle, artık ayrı bir allotrop olarak değerlendirilmeyi garanti etmez. sarı forma, stibin oksidasyonu ile elde edilen SbH3, muhtemelen saf değildir ve ayrı bir form değildir. Doğal antimon iki kararlı izotoptan oluşur,121 Sb ve 123 Sb. Kırk beş diğer radyoaktif izotop ve izomer artık tanınmaktadır.

Metalik antimon, pul pul, kristal bir dokuya sahip son derece kırılgan bir metaldir. Mavimsi beyazdır ve metalik bir parlaklığa sahiptir. Oda sıcaklığında hava tarafından etkilenmez, ancak ısıtıldığında Sb 203’ün beyaz dumanlarının oluşumuyla parlak bir şekilde yanar.. Zayıf bir ısı ve elektrik iletkenidir ve sertliği 3 ila 3,5 arasındadır. Ticari olarak %99.999 + saflıkta bulunan antimon, kızılötesi dedektörler, diyotlar ve Hall etkisi cihazları yapmak için yarı iletken teknolojisinde kullanım bulmaktadır.

Ticari sınıf antimon, yüzdeleri 1 ile 20 arasında değişen alaşımlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurşunun sertliğini ve mekanik mukavemetini büyük ölçüde artırır. Piller, sürtünme önleyici alaşımlar, metal türü, küçük kollar ve izleyici mermiler, kablo kılıfı ve küçük ürünler, üretilen metalin yaklaşık yarısını kullanır. Diğer yarısını oluşturan bileşikler ise oksitler, sülfitler, sodyum antimonat ve antimon triklorürdür. Bunlar aleve dayanıklı bileşikler, boyalar, seramik emayeler, cam ve çanak çömlek üretiminde kullanılır. Tartar emetik (hidratlı potasyum antimonil tartarat) tıpta kullanılmıştır.

Antimon ve bileşiklerinin çoğu zehirlidir. Antimon, ticari metal için yaklaşık 1,30$/kg veya yaklaşık 12$/g (%99,999) tutarındadır.

Antimon Kullanımı

  • Britannia veya Babbitt metali, sert kurşun, beyaz metal, tip, mermi ve yatak metali gibi alaşımların imalatında; havai fişeklerde; termoelektrik kazıklar, karartma demirleri, kaplama metalleri vb. için.
  • Antimon, Babbit metali, beyaz metal ve sert kurşun gibi alaşımları yapmak için kullanılır; mermiler ve havai fişekler; ve metalleri kaplamak için.
  • Ayrıca kurşun akülerde, lehim yataklarında, dökümlerde ve kalayda kullanılır. Antimonoksitin çok sayıda uygulaması vardır. Boya, seramik ve havai fişeklerde kullanılır ve tekstile katılır. ABD’de şehir havasındaki ortalama antimon konsantrasyonu 0.001μg/m 3 olarak tahmin edilmektedir .
  • Günümüzde antimonun en yaygın kullanımı, kurşunu daha sert hale getirmek için kurşunlu bir alaşım metalidir. Bu kurşun-antimon alaşımı, elektrik akümülatörlerinde, elektrik ve TV kablolarının kılıflanmasında, tekerlek yataklarının yapımında ve lehim olarak kullanılır.
  • Kırılgan bir metal olmasına rağmen yarı iletken endüstrisinde diyot ve kızılötesi cihazların üretiminde kullanım alanı bulmuştur. Ayrıca aleve dayanıklı malzeme ve vulkanize kauçuk için kullanılır ve ayrıca boyalarda, seramik emayelerde, camda, çömleklerde ve havai fişeklerde bir bileşen olabilir.
  • Antimonun, diğer malzemeleri sertleştirmek için bir alaşım dışında çok az başka kullanımı vardır. Son zamanlardaki bir gelişme, alev geciktirici olarak işlev görmesi için polivinil klorüre (PVC boru) antimon oksit eklenmesiydi.

Tanım

Antimon: Sembol Şb. Periyodik tablonun 15. grubuna (önceden VB) ait bir element; 51; ram121.75; rd 6.68; erime noktası 630.5 °C; bp1750°C. Antimonun birkaç allotropu vardır. Kararlı formu mavimsi beyaz bir metaldir. Sarı antimon ve siyah antimon, düşük sıcaklıklarda yapılan kararsız ametallikalotroplardır. Ana kaynak isstibnit (Sb 2 S 3), antimonun demir metali ile indirgeme veya kavurma (teoksit vermek üzere) ve ardından karbon ve sodyum karbonat ile indirgeme yoluyla ekstrakte edildiği. Metalin ana kullanımı, kurşun akümülatör plakalarında, metal tiplerinde, yatak alaşımlarında, lehimlerde, Britannia metalinde ve kalayda bir alaşım ajanıdır. Aynı zamanda perlitik castiron üretimi için bir ajandır. Bileşikleri yanmazlık, boyalar, seramikler, emayeler, cam boya maddeleri ve kauçuk teknolojisinde kullanılır. Element havada yanar ancak su veya seyreltik asitlerden etkilenmez. Oksitleyici asitler ve halojenler tarafından saldırıya uğrar. İlk olarak 1450 yılında Tholden tarafından rapor edilmiştir.

Genel açıklama

Toz şeklinde gümüşi veya gri bir katı. Sudan daha yoğun ve suda çözünmez. Solunduğunda ve yutulduğunda toksiktir. Isıtıldığında veya aleve maruz kaldığında yanabilir ve zehirli dumanlar yayabilir. Elektrik depolama pilleri ve yarı iletkenler yapmak için kullanılır.

Reaktivite Profili

ANTİMON, flor, klor ve bromda kendiliğinden alevlenir. İyot ile reaksiyon, miktarlar yeterince büyükse aleve ve hatta patlamaya neden olabilecek ısı üretir [Mellor 9:379 1946-47]. 10°C’de bile brom triflorür antimon ile akkor reaksiyona girer. Brom triflorür arsenik, bor, brom, iyot, fosfor ve kükürtle benzer şekilde reaksiyona girer [Mellor 2:113 1946-47]. Bromoazid, antimon, arsenik, fosfor, gümüş folyo veya sodyum ile temas ettiğinde patlar. Antimon şoka çok duyarlıdır. Klorik asit patlamaları, antimon, bizmut, amonyak ve organik madde içeren kararsız bileşiklerin oluşumundan kaynaklanmaktadır [Chem. Abst. 46:2805e 1952]. İnce bölünmüş antimon ve nitrik asidin reaksiyonu şiddetli olabilir [Pascal 10:504 1931-34]. Potasyum nitratla karıştırılmış toz halindeki antimon, ısıtıldığında patlar [Mellor 9:282 1946-47]. Antimon veya arsenik ve katı potasyum permanganat birlikte öğütüldüğünde metaller tutuşur [Mellor 12:322 1946-47]. Sodyum peroksit akkor ile antimon, arsenik, bakır, potasyum, kalay ve çinkoyu oksitler [Mellor 2:490-93 1946-47].

Tehlike

Antimon tozu ve tozu zehirlidir ve akciğerlere zarar verebilir. Antimon halojenlerinin (klorürler ve florürler) dumanları, solunduğunda veya ciltle temas ettiğinde özellikle tehlikelidir.
Antimon tuzlarının çoğu kanserojendir ve solunduğunda akciğer kanserine ve yutulduğunda diğer kanserlere neden olabilir. Bu, endüstride kullanılan antimonun radyoizotopları için büyük bir tehlikedir. Sülfür bileşiklerinden bazıları patlayıcıdır.

Sağlık tehlikesi

Antimonun toksisitesi düşük derecededir, arsenikten çok daha az zehirlidir. Akut zehirlenme belirtileri arasında kilo kaybı, saç dökülmesi, eozinofili ve kalp, karaciğer ve böbrek tıkanıklığı bulunur. Yüksek dozlarda GI bozukluğu (kusma ve ishal) ve solunum sıkıntısı ortaya çıkabilir. Kronik oral maruziyet kan ve karaciğerde bozukluğa neden olabilir. Toksik yollar öncelikle tozlarının veya dumanlarının solunması, kontamine gıdaların cilt tarafından emilmesi veya yutulmasıdır.

Yangın tehlikesi

Su ile temasında şiddetli veya patlayıcı reaksiyon gösterebilir. Bazıları yanıcı sıvılarda taşınır. Sürtünme, ısı, kıvılcım veya alev ile tutuşabilir. Bu malzemelerin bazıları yoğun ısı ile yanacaktır. Tozlar veya dumanlar havada patlayıcı karışımlar oluşturabilir. Kaplar ısıtıldığında patlayabilir. Yangın söndürüldükten sonra yeniden alev alabilir.

İlaç Uygulamaları

Antimon kendini metalik gri bir formda sunar. Antimon, demir ile indirgendikten sonra stibnitten (Sb 2 S 3 ) elde edilir .

Endüstriyel kullanımlar

Antimon, zayıf elektrik ve ısı iletkenliği sergileyen kristalimsi pul benzeri bir yapıya sahip, Sb sembolü olan mavimsi beyaz bir metaldir. Kırılgandır ve kolayca toza dönüşür. Ne dövülebilir ne de sünek değildir ve sadece alaşımlarda veya kimyasal bileşiklerinde kullanılır. Arsenik ve bizmut gibi, bazen bir metaloid olarak anılır, ancak mineralojide yarı metal olarak adlandırılır. Element, ticari olarak %99.999+ saflıkta mevcuttur ve yarı iletken teknolojisinde giderek artan bir kullanım bulmaktadır.

Antimon, ya sülfürün demir ile kavrulmasıyla ya da sülfidin kavrulması ve böylece karbon ile üretilen Sb4O6’nın süblimleşmesinin indirgenmesiyle üretilir; elektrolitik arıtma ile yüksek saflıkta antimon üretilir. Antimon, katılaşmada genişleme özelliği gösteren ender elementlerden biridir. Antimon son derece kararlıdır ve hava veya nem tarafından kolayca saldırıya uğramaz. Kontrollü koşullar altında O2 ile reaksiyona girerek oksitler oluşturacaktır. Antimonun başlıca kullanım alanları, özellikle kurşun bazlı alaşımların sertleştirilmesi için alaşımlardır.

Antimon, yumuşak metal alaşımlarına sertlik ve pürüzsüz bir yüzey kazandırır ve antimon içeren alaşımlar soğutmada genişler, böylece kalıbın ince detaylarını yeniden üretir. Bu özelliği onu metaller için değerli kılmaktadır. Kurşun, kalay ve bakır ile alaşımlandırıldığında makine yataklarında kullanılan babbit metallerini oluşturur. Ayrıca beyaz alaşımlarda kalaylı mutfak eşyaları için kullanılır. Bileşikleri pigmentler için yaygın olarak kullanılır.

Güvenlik profili

İntraperitoneal yoldan deneysel bir zehir. Deneysel kanserojen verilerle şüpheli kanserojen. Isıya veya aleve maruz kaldığında toz ve buhar şeklinde orta düzeyde yangın ve patlama tehlikesi. Ayrıca bkz. TOZ METALLER. Isıtıldığında veya asitle temas ettiğinde zehirli SbH3 dumanları yayar. Asit sülfürlerin ve karıştırılan Sb halojenürün elektrolizi, patlayıcı Sb verir. NH4NO3, halojenler, BrN3, BrF3, HClO3, Cl0, ClF3, HNO3, m03, KMn04, K2O2, NaNO3, oksidanlarla şiddetli reaksiyona girebilir.

Potansiyel maruziyet

Madencilik, eritme veya rafine etme sırasında antimona maruz kalma meydana gelebilir; alaşım ve aşındırıcı imalatı; ve baskıda dizgi. Antimon, alaşımların üretiminde yaygın olarak kullanılır, artan sertlik, mekanik mukavemet, korozyon direnci ve düşük sürtünme katsayısı sağlar. Önemli alaşımlardan bazıları Babbitt, kalay, beyaz metal, Britannia metali ve yatak metali (yatak kovanlarında kullanılır), baskı tipi, metal, akümülatör plakaları, kablo kılıfı, lehim, süs dökümleri ve mühimmattır. Saf antimon bileşikleri, organik sentezde aşındırıcılar, pigmentler, aleve dayanıklı bileşikler, plastikleştiriciler ve katalizörler olarak kullanılır; ayrıca tartar emetik, boya, cila, cam, çanak çömlek, emaye, sır, ilaç, piroteknik, kibrit ve patlayıcıların imalatında da kullanılırlar. Ek olarak, boyamada, çeliğin mavileştirilmesinde kullanılırlar; ve alüminyum kalay renklendirmede; ve çinko. Belirli koşullar altında metalden oldukça zehirli bir gaz olan stibin salınabilir.

Kanserojenlik

Mevcut deneysel veriler, antimonun hayvanlarda kanserojen olabileceğini düşündürmektedir, ancak insan maruziyeti için antimon ve antimon bileşiklerinin olası kanserojen özellikleri hakkında veri eksikliği bulunmaktadır. NIOSH işçiler 0.5 ila 40 mg / m arasında değişen antimuan trioksit maruz kalan 1960’larda Birleşik Krallık büyük antimon tasfiye ocağına yayınlanmamış veriler belirtmektedir 3 . Veriler, ağır şekilde maruz kalan işçiler arasında akciğer kanserinde mortalitenin arttığını gösterebilir, ancak işçiler ayrıca zirkonyuma da maruz kaldılar ve bu da belirtilen verilerin yorumlanmasını zorlaştırdı.

Nakliye

UN2871 Antimon tozu, Tehlike Sınıfı: 6.1; Etiketler: 6.1-Zehirli maddeler.

Uyumsuzluklar

piroforik. İnce dağılmış toz havada patlayıcı bir karışım oluşturabilir. Güçlü oksitleyiciler; güçlü asitler, şiddetli bir reaksiyon ve ölümcül stibin gazı (antimon hidrit) üretir. Isı stibin gazı oluşturur. Nitratlar veya halojenli bileşiklerle karışımlar yanmaya neden olabilir. Klorik ve perklorik asit ile patlayıcı bir karışım oluşturur. Not: Antimon yeni oluşan (taze oluşmuş) hidrojene maruz kaldığında stibin oluşur.

Atık Bertarafı

Geri kazanım ve geri dönüşüm, hurda antimon ve antimon içeren kullanılmış katalizörler için dikkate alınması gereken bir bertaraf seçeneğidir. Dökülen malzemeyi minimum miktarda konsantre HCl içinde çözün. Beyaz çökelti görünene kadar su ekleyin. Daha sonra tekrar çözünmesi için asitlendirin. H2S ile doyurun. Çökeltiyi süzün, yıkayın ve kurutun ve tedarikçiye iade edin. Kabul edilebilir imha uygulamaları hakkında rehberlik için çevre düzenleyici kurumlara danışın. Bu kirleticiyi (≥100 kg/ay) içeren atık üreticileri, depolama, nakliye, arıtma ve atık bertarafını düzenleyen EPA yönetmeliklerine uygun olmalıdır.

Önlemler

Antimon trioksit, brom triflorür, güçlü asitler, güçlü bazlar, indirgeyici maddeler, perklorik asit ve klorlu kauçuk ile uyumlu değildir. Ölümcül gaz olan stibin salınımı ve solunması solunum, gastrointestinal ve kardiyovasküler sistemler üzerinde olumsuz etkilere neden olur. İşçiler, ciltle temasını önlemek için uygun olduğu şekilde çizme, eldiven, laboratuvar önlüğü, önlük veya tulum gibi su geçirmez koruyucu giysiler giymelidir.

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.