Kaydol

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Cevap Motorumuza kaydolun.

Oturum aç

Soru sormak ve insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için Su Arıtma Sorular & Cevaplar Motorumuza giriş yapın.

Şifremi hatırlamıyorum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Üzgünüz, soru sorma izniniz yok, Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcının neden şikayet edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

GA Su Arıtma Cihazları En sonuncu Nesne

2.3-Benzofuran

2.3-Benzofuran

2,3-Benzofuran

CAS ID#:  271-89-6

Etkilenen Organ Sistemleri: Gastrointestinal (Mide ve Bağırsaklar, sindirim sisteminin bir parçası), Hepatik (Karaciğer), Renal (İdrar Sistemi veya Böbrekler), Solunum (Burundan Akciğerlere)

Kimyasal Sınıflandırma: Yok

Özet

2,3-benzofuran’a maruz kalma, büyük olasılıkla işyerinde kontamine havanın solunmasından kaynaklanmaktadır. Hayvan çalışmaları, yüksek seviyelerde 2,3-benzofuran maruziyetinin karaciğer, böbrekler, akciğerler ve mide üzerindeki etkilerini göstermiştir. Bu kimyasal, Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen 1.416 Ulusal Öncelik Listesi alanından en az 11’inde bulunmuştur.

2,3-benzofuran nedir?

2,3-Benzofuran, kömürün kömür yağına işlenmesiyle elde edilen renksiz, tatlı kokulu, yağlı bir sıvıdır. Kömür veya petrolün diğer kullanımları sırasında da oluşabilir.

2,3-Benzofuran herhangi bir ticari amaçla kullanılmaz, ancak kömür yağının 2,3-benzofuran içeren kısmı kumaron-inden reçinesi adı verilen bir plastik haline getirilir. Bu reçine korozyona karşı dayanıklıdır ve boya ve vernik yapımında kullanılır. Reçine ayrıca suya dayanıklılık sağlar ve kağıt ürünleri ve kumaşlar üzerindeki kaplamalarda kullanılır. Gıda kaplarında ve bazı asfalt yer karolarında yapıştırıcı olarak kullanılır.

Reçine, gıda ambalajlarında ve turunçgiller üzerinde bir kaplama olarak kullanım için onaylanmıştır. Reçinenin ne sıklıkla kullanıldığını veya kaplama veya ambalajdaki herhangi bir 2,3-benzofuranın yiyeceğe girip girmediğini bilmiyoruz.

Çevreye yayıldığında 2,3-benzofuran’a ne olur?

 • 2,3-benzofuran veya kumaron-inden reçinesinin stabilitesi veya bozulması hakkında çok az şey bilinmektedir.
 • 2,3-Benzofuran, üretimi, kullanımı veya tehlikeli atık sahalarında depolanması sırasında havaya, suya ve toprağa karışabilir.
 • 2,3-Benzofuran, endüstriyel veya atık sitelerinin yakınında havaya kaçabilir.
 • Suda kolayca çözünmez, ancak üretim veya tehlikeli atık alanlarının yakınında yer altı suyuna karışabilir.
 • Sınırlı bilgi, sudan toprağa ve tortuya geçeceğini gösterir, ancak daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.
 • 2,3-Benzofuran’ın balıklarda veya suda yaşayan hayvanlarda büyük ölçüde birikmesi beklenmemektedir.
 • Bir çalışma, annenin maruz kaldığını gösteren insan anne sütünde 2,3-benzofuran tespit ettiğini bildirdi.

2,3-benzofurana nasıl maruz kalabilirim?

 • İşyerinde kirlenmiş havayı solumak veya kimyasala dokunmak.
 • Üretim veya tehlikeli atık sahalarının etrafındaki kirli havayı solumak.
 • Kumarone-inden reçineleri içeren, ancak yiyeceğe ne kadarının girdiği hakkında fazla bir şey bilinmeyen ambalaj malzemelerinden yiyecekler yemek
 • Sigara içmek.
 • Üretim veya tehlikeli atık sahalarının yakınında kontamine su içmek.
 • Kontamine insan anne sütü içmek.

2,3-benzofuran sağlığımı nasıl etkileyebilir?

2,3-benzofuranın insan sağlığına olası zararlı etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. İnsanlarda havaya, suya veya yiyeceğe maruz kalmanın veya cilt temasının etkilerini inceleyen hiçbir çalışma yoktur. Hayvanlarda yiyecek veya sudaki maruziyetlerden kaynaklanan bazı çalışmalar vardır.

Kısa bir süre içinde yüksek düzeyde 2,3-benzofuran alan sıçanlar ve fareler, karaciğer ve böbrek hasarına sahipti. Uzun süre orta düzeyde maruz kalanlarda karaciğer, böbrek, akciğer ve mide hasarı vardı. Bir çalışmada, hayvanların üreme yeteneği etkilenmedi. İnsanların hayvanlarda görülenlere benzer sağlık etkileri yaşayıp yaşamayacaklarını bilmiyoruz.

2,3-benzofuranın kansere neden olma olasılığı ne kadardır?

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, 2,3-benzofuranı insan kanserojenliğine göre sınıflandırmamıştır.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı ve Çevre Koruma Ajansı (EPA) da 2,3-benzofuranı insan kanserojenliğine göre sınıflandırmamıştır.

Uzun süre 2,3-benzofuran alan sıçanlarda ve farelerde böbrek, akciğer, karaciğer veya mide kanseri görülmüştür.

2,3-benzofuranın insanlarda kansere neden olma potansiyeli hakkında hiçbir çalışma yoktur.

2,3-benzofurana maruz kalıp kalmadığımı gösteren tıbbi bir test var mı?

Kanda veya anne sütünde 2,3-benzofuranı ölçmek için bir test vardır. Ancak bu test özel ekipman gerektirir ve genellikle doktorunuzun ofisinde bulunmaz.

Bu test sadece yakın zamanda maruz kalınan 2,3-benzofuranı ölçebilir. Maruz kaldıktan sonra 2,3-benzofuranın vücudunuzda ne kadar süre kaldığı bilinmemektedir. Test, maruziyetten herhangi bir sağlık sorunu geliştirip geliştiremeyeceğinizi söyleyemez.

Sözlük

Kanserojenite: Kansere neden olma yeteneği.

Yutma: Yiyecek veya içeceğin vücudunuza alınması.

ppm: Milyonda 1 parça.

Kısa süre: 14 gün veya daha az süren zaman.

Uzun süre: Bir yıl veya daha uzun süren zaman.

Kimyasal özellikler

2,3-Benzofuran, kömürün kömür yağına işlenmesiyle elde edilen renksiz, tatlı kokulu, yağlı bir sıvıdır. Kömür veya petrolün diğer kullanımları sırasında da oluşabilir. 2,3-Benzofuran herhangi bir ticari amaçla kullanılmaz, ancak kömür yağının 2,3-benzofuran içeren kısmı kumaron-inden reçinesi adı verilen bir plastik haline getirilir. Bu reçine korozyona karşı dayanıklıdır ve boya ve vernik yapımında kullanılır.

Reçine ayrıca suya dayanıklılık sağlar ve kağıt ürünleri ve kumaşlar üzerindeki kaplamalarda kullanılır. Gıda kaplarında ve bazı asfalt yer karolarında yapıştırıcı olarak kullanılır. Reçine, gıda ambalajlarında ve narenciye üzerinde bir kaplama olarak kullanım için onaylanmıştır.

Reçinenin ne sıklıkla kullanıldığını veya kaplama veya ambalajdaki herhangi bir 2,3-benzofuranın yiyeceğe girip girmediğini bilmiyoruz. 2,3-Benzofuran havaya, suya girebilir, ve tehlikeli atık sahalarında üretimi, kullanımı veya depolanması sırasında toprak. Kirlenmiş havayı solumak veya işyerinde kimyasala dokunmak insan maruziyetinin kaynağıdır.

2,3-Benzofuran Nerelerde Kullanılır

kumaron-inden reçinelerinin imalatı.

Boyalar ve vernikler gibi çeşitli korozyona dayanıklı kaplamalarda bulunan kumaron-inden reçinelerinin polimerizasyonunda bir ara madde olarak; kağıt ürünleri ve kumaşlar için suya dayanıklı kaplamalarda; gıda kaplarında kullanım için yapıştırıcılarda kullanılır.

Genel Görünümü

Aromatik kokulu berrak yağlı sarı sıvı.

Hava ve Su Reaksiyonları

Son derece yanıcı. Havaya uzun süre maruz kalmaya duyarlı olabilir. Çok az suda çözünür.

Reaktivite Profili

Benzofuran ayakta dururken yavaş yavaş polimerleşir. Benzofuran uzun süre havaya maruz kalmaya duyarlı olabilir. Benzofuran H2SO4 ile polimerize edilir.

Tehlike

Olası kanserojen.

Sağlık tehlikesi

AKUT/KRONİK TEHLİKELER: Benzofuran bozunacak kadar ısıtıldığında keskin ve tahriş edici duman ve dumanlar yayar. Kısa bir süre içinde yüksek düzeyde 2,3-benzofuran alan sıçanlar ve fareler, karaciğer ve böbrek hasarına sahipti. Uzun süre orta düzeyde maruz kalanlarda karaciğer, böbrek, akciğer ve mide hasarı vardı. Bir çalışmada, hayvanların üreme yeteneği etkilenmedi. İnsanların hayvanlarda görülenlere benzer sağlık etkileri yaşayıp yaşamayacaklarını bilmiyoruz.

Yangın tehlikesi

Benzofuran yanıcıdır.

Kanserojenlik

Benzofuran, bakteriyel deneylerde mutajenik değildi, ancak kültürlenmiş kemirgen hücrelerinde kromozomal anormalliklere ve kardeş kromatit değişimlerine neden olduğu görülmüştür.

Arıtma Yöntemleri

Benzofuran buharla damıtılır, Et2O içinde çözülür, %5 sulu NaOH, doymuş NaCl ile yıkanır, kurutulur (Na2S04), buharlaştırılır ve yeniden damıtılır.

UV: maksimum 245, 275, 282nm (log 4.08, 3.45, 3.48).

Pikratın m 102-103o vardır.

[Burgstahler & Worden Org Synth Coll Cilt V 251 1973, NMR: Black & Heffernan Aust J Chem 18 353 1965, Beilstein 17/2 V 3.]

Benzer Yazılar

Yorum yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.